آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: خرابی ماژول کاهنده 20 آمپری DC-DC با کنترل ولتاژ و جریان 300W

vahidmost

کاربر vip
کاربر
2020-10-15
36
39
35
صومعه سرا
سلام
من قصد استفاده از این ماژول برای ساخت منبع تغذیه داشتم
این ماژول دو تا مولتی ترن ،یکی برای ولتاژ و یکی جریان داره
وقتی که می خواستم بجای مولتی ترن از ولوم ۱۰۰ کیلو استفاده کنم ،همون سیم هایی که باید به ولوم وصل میکردم اتصال کردن و بعد اون ماژول از کار افتاده????????
چرا اتصال سیم هایی که به ولوم وصله باعث بروز این مشکل شده و چاره چیه؟
ممنون

bahramh

کاربر vip
کاربر
2012-11-23
149
293
کافیه یک لحظه ارتباط ماژول با ولوم قطع بشه باعث سوختن ماژول و ایسی PWM اون میشه بهتره چک کنی بینم ماژول سوخته یا نه بررسی کن بینم با مولتی ترن خودش کار میکنه یا نه

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
368
771
سلام. من یک مورد مشابه برام پیش اومد که در هنگام تعویض پتانسیومتر مالتی تِرن با ولوم مالتی ترن، آی سی رگولاتور XL4016E ماژولم با بوی بسیار زننده ای به شدت داغ شد و سوخت. البته با تعویض آی سی و برگرداندن پتانسیومتر اصلی سر جای خودش مشکل حل شد. به نظرم تعویض پتانسیومتر با ولوم کار درستی نیست و ممکن است باعث سوختن قطعاتی مثل آی سی و حتی خود ولوم شود. حتی اگر موفق به تعویض هم شوید با مشکل تاخیر مواجه می شوید یعنی با چرخاندن ولوم، ولتاژ متناسب با چرخش تغییر نمی کند. به نظرم برید سراغ ماژولهایی که خودشان ولوم دارند این جوری دیگه دردسر ندارند. البته اگه خودتون بتونید از آموزش های ساخت "مدار منبع تغذیه با ولتاژ و جریان متغیر" که تو اینترنت هست بهره بگیرید عالی میشه.[h=1][/h][h=1][/h]

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
464
قم
درود. خارج کردن مولتی ترن ها ایرادی نداره. مشکل اینجاست شما پیش از راه اندازی ماژول باید تمام اتصالات رو به ولومِ جایگزین بخوبی متصل میکردید. قطعا هنگام فعالیت ماژول اتصال دادن سیم های رابط به ولوم باعث خرابی احتمالی خواهد شد. پیش از راه اندازی کاملا اتصالات رو لحیم کنید. بدون مشکل جواب خواهد داد. بنده روی ماژول کاهنده با آی سی XL4016 این کار رو انجام دادم و مشکلی هم نداشت.

ershad79

کاربر vip
vip
کاربر
2015-10-17
3
3
عرض ادب
من با همین ماژول مشکلم اینه که ولتاژ خروجی از ۱.۵ ولت بیشتر نمیشه. ای سی, پالس pwm رو میسازه. بنظرتون مشکل چی میتونه باشه؟

Mahdi258258

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-08
181
2,213
اراک...
سلام
وقتی که می خواستم بجای مولتی ترن از ولوم ۱۰۰ کیلو استفاده کنم ،همون سیم هایی که باید به ولوم وصل میکردم اتصال کردن و بعد اون ماژول از کار افتاده????????
ممنون

سلام...
[hide]یه سر ولوم باید با یک مقاومت حداقل پنج کیلو وصل بشه تا در حالت صفر اهم ولوم ،ای سی نسوزه..طراحی برد مشکل داره و مقاومت پایه فیدبک ای سی به ولوم متصل نیست.[/hide]

Mahdi258258

کاربر vip
vip
کاربر
2010-10-08
181
2,213
اراک...
سلام
ممنون

سلام..امروز منبع تغذیه خودمو که دو سال پیش با این ماژول ساخته بودم باز کردم دیدم مقاومت یک کیلو اهم سر راه پایه کناری ولوم وصل کردم..خودم دو سال پیش یکی سوزوندم تا فهمیدم

aliasaeed

کاربر
2022-11-03
3
0
34
لطفا میشه توصیح بدید کجا باید مقاومت رو وصل کرد دو تا ولوم داره یکی جریان یکی ولتاژ دقیقا کدومشو و کدوم پایش ببخشید من یکم تازه کارم ولی تا الان دوتا از اینا رو سوزوندم و نمیدونم چرا حتی من از یک محافظ اتصال کوتاه هم استفاده کردم ولی متاسفانه بازم سوخت البته اشتباهم این بود که محافظ اتصال کوتاه اتوماتیک بود

بالا