آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال صرفه جويي مقاومت در تابلو ال اي دي

novinco

کاربر vip
vip
کاربر
2009-02-21
151
243
باسلام دوستان من ٩٠٠ تا ال اي دي سفيد كلاهي دارم كه بصورت سه تا سه تا سري كردم و كل پايه مثبت ال اي دي ها رو به هم اتصال دادم حالا
سوال من اينه كه
ايا ميتونم بجاي اينكه روي هر سه تا ال اي دي يك مقاومت ١٢٠اهم بزارم بيام مثلا روي هر ٣٠٠تا يك مقاومت ١٢٠وات بالا قرار بدم ؟
يعني بجاي اينكه ٣٠٠ تا مقاومت ١٢٠اهم روي هر سه تا ال اي دي بزاريم بيام كلا سه تا مقاومت ١٢٠ اهم ١٠وات بزارم ؟ايا ميشه چنين كاري كرد ؟ درواقع ميخوام در تعداد مقاومتها نهايت صرفه جويي رو بكنم ؟ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
435
1,114
55
کبودراهنگ همدان
باسلام دوستان من ٩٠٠ تا ال اي دي سفيد كلاهي دارم كه بصورت سه تا سه تا سري كردم و كل پايه مثبت ال اي دي ها رو به هم اتصال دادم حالا
سوال من اينه كه
ايا ميتونم بجاي اينكه روي هر سه تا ال اي دي يك مقاومت ١٢٠اهم بزارم بيام مثلا روي هر ٣٠٠تا يك مقاومت ١٢٠وات بالا قرار بدم ؟
يعني بجاي اينكه ٣٠٠ تا مقاومت ١٢٠اهم روي هر سه تا ال اي دي بزاريم بيام كلا سه تا مقاومت ١٢٠ اهم ١٠وات بزارم ؟ايا ميشه چنين كاري كرد ؟ درواقع ميخوام در تعداد مقاومتها نهايت صرفه جويي رو بكنم ؟ممنون ميشم راهنمايي بفرماييد

با سلام

اگه ولتاژ کاری شما 12 ولته این روش خوبه چرا اگه شما LED ها را 3 تاشون باهم سری کرده و در نهایت آنها را با هم موازی کنید

بعد از مدت زمانی،اگه یکی از شاخه ها خراب بشه و خرابی اون بصورت اتصال کوتاه بشه عیب یابی اون مشکل میشه

ولی اگه همین روالی که هستش یعنی هر س تا LED یه مقاومت داشته ، در صورتی خرابی همون شاخه خاموش میشه و عیب یابی اون راحت تره

نمی دونم منظورم را واضح رساندم یا نه

من یه تابلو تعویض فوتبال، طراحی و ساختم متاسفانه بدلیل استفاده نکردن از مقاومت برای شاخه ، بعد یه مدت LED کل دستگاه از کار می افتاد

و بعد عیب یابی متوجه می شدم که یه شاخه از LED ها اتصال کوتاه شده و نمیذاره بقیه LED ها روش بشن

موفق و سربلند باشید

بالا