آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: معرفی مدار تاخیر اتصال اسپیکر Anti POP - Simple speaker delay (طراح و راهنما استاد غزال)

zizu.zmr

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2011-09-30
225
465
قم
درود بر شما دوستان

بنده به دنبال مداری بودم که هنگام روشن شدن آمپلیفایر از صدای ناهنجاری که ابتدای کار روی باندها ایجاد میشه جلوگیری کنه. طی مشورت با استاد غزال عزیز ایرادات مداری که به ایشون نشون دادم رو برطرف کردند و نکاتی رو اضافه کردند که باعث شد مدار بسیار کارآمد و عالی کار کنه و جواب بده. جا داره همینجا از این استاد عزیز و گرانقدرمون تشکر و قدردانی کنم. با آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای ایشان:rose:

مداری رو در همین زمینه پیدا کردم که با قطعاتی کم طراحی شده بود که پس از بستن مدار، دیدم که به خوبی عمل نمیکنه. مقدار مقاومت ها رو کاهش دادم خیلی ناچیز تغییر حاصل شد و مدار عمل کرد. مدار رو به جناب استاد غزال نشون دادم و ایشان با تغییراتی بسیار عالی مدار رو اصلاح کردند که باعث شد در نهایت تغییر بازه زمانی توسط پتانسیومتر و تغییر خازن حال بشه و همچنین با اضافه شدن دو قطعه شارژ خازن برای اتصال بدی دفعتا تخلیه شود.

Schematic.jpg

شکل مدار به این صورت هست که پس از اتصال ولتاژ، خازن C1 از مسیر VR1 و R2 شروع به شارژ شدن میکند سپس جریان مورد نیاز جهت بایاس ترانزیستور فراهم شده و ترانزیستور روشن میشود. در نهایت بوبین رله عمل کرده و خروجی رله عمل میکند.

مقاومت R1 و دیود D1 جهت تخلیه سریع خازن عمل کرده و موجب میشود که پس از قطع و وصل مدار، همان مقدار زمان و تاخیر مجددا جهت فعال شدن رله ایجاد شود.

توضیحات تکمیلی استاد غزال رو در لینک زیر میتوانید مشاهده کنید
https://www.irantk.ir/threads/11112...فید-استاد-غزال?p=672313&viewfull=1#post672313

مقدار خازن و تایم های تاخیر در لینک بالا قابل مشاهده هست.

برای ایجاد تاخیر در اتصال اسپیکر ها فکر میکنم 3 ثانیه کفایت کنه که خازن C1 رو 220 میکروفاراد قرار داده و با تغییر پتانسیومتر به تاخیر مورد نیاز خواهید رسید.

به جهت کوچک بودن مدار و کاربردی بودن آن و با کسب اجازه از استاد عزیزمان غزال، مدار رو جهت استفاده شما دوستان قرار دادم که میتونید فایل شماتیک و PCB و راهنمای جایگذاری قطعات رو از قسمت ضمیمه شده دریافت کنید.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
درود بر شما دوستان

بنده به دنبال مداری بودم که هنگام روشن شدن آمپلیفایر از صدای ناهنجاری که ابتدای کار روی باندها ایجاد میشه جلوگیری کنه. طی مشورت با استاد غزال عزیز ایرادات مداری که به ایشون نشون دادم رو برطرف کردند و نکاتی رو اضافه کردند که باعث شد مدار بسیار کارآمد و عالی کار کنه و جواب بده. جا داره همینجا از این استاد عزیز و گرانقدرمون تشکر و قدردانی کنم. با آرزوی سلامتی و طول عمر باعزت برای ایشان:rose:

مداری رو در همین زمینه پیدا کردم که با قطعاتی کم طراحی شده بود که پس از بستن مدار، دیدم که به خوبی عمل نمیکنه. مقدار مقاومت ها رو کاهش دادم خیلی ناچیز تغییر حاصل شد و مدار عمل کرد. مدار رو به جناب استاد غزال نشون دادم و ایشان با تغییراتی بسیار عالی مدار رو اصلاح کردند که باعث شد در نهایت تغییر بازه زمانی توسط پتانسیومتر و تغییر خازن حال بشه و همچنین با اضافه شدن دو قطعه شارژ خازن برای اتصال بدی دفعتا تخلیه شود.

مشاهده فایل‌پیوست 182202

شکل مدار به این صورت هست که پس از اتصال ولتاژ، خازن C1 از مسیر VR1 و R2 شروع به شارژ شدن میکند سپس جریان مورد نیاز جهت بایاس ترانزیستور فراهم شده و ترانزیستور روشن میشود. در نهایت بوبین رله عمل کرده و خروجی رله عمل میکند.

مقاومت R1 و دیود D1 جهت تخلیه سریع خازن عمل کرده و موجب میشود که پس از قطع و وصل مدار، همان مقدار زمان و تاخیر مجددا جهت فعال شدن رله ایجاد شود.

https://www.irantk.ir/threads/11112...فید-استاد-غزال?p=672313&viewfull=1#post672313

برای ایجاد تاخیر در اتصال اسپیکر ها فکر میکنم 3 ثانیه کفایت کنه که خازن C1 رو 220 میکروفاراد قرار داده و با تغییر پتانسیومتر به تاخیر مورد نیاز خواهید رسید.

به جهت کوچک بودن مدار و کاربردی بودن آن و با کسب اجازه از استاد عزیزمان غزال، مدار رو جهت استفاده شما دوستان قرار دادم که میتونید فایل شماتیک و PCB و راهنمای جایگذاری قطعات رو از قسمت ضمیمه شده دریافت کنید.

درود

ضمن تقدیر و تشکر بابت اظهار لطف حضرت عالی.

بجهت دستیابی به تاخیر طولانی تر و یا بجهت استفاده از خازن های کوچکتر ، میتونی از مقاومت ۲۲۰ اهم سری با زینر و سری با بیس ترانزیستور استفاده کنی. ، بنحوی که آند زینر به بیس متصل باشه و البته ولتاژ زینر کوچکتر از ولتاژ باطری باشه .

ضمنا هرچندd1 دیود ۴۰۰۷ اشکالی نداره اما دیود ژرمانیم مناسب تره .

سپاس

آخرین ویرایش:

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
درود بر شما دوستان

مشاهده فایل‌پیوست 182202

درود بر شما

ایجاد تاخیر ، یکی از کارهای جانبی مدارات محافظ بلندگو می باشد و با شیوه های مختلفی از جمله شناسایی ولتاژ ac یا dc و یا حتی آنالیز خروجی آمپلی فایر امکان پذیر است.

هر چند در بسیاری از دستگاهای بی کیفیت و گم نام صرفا از مدار تاخیر استفاده میگردد ، لذا در دستگاه های تجاری و با کیفیت هدف نهایی محافظت از اسپیکر می باشد.

نتیجتا مدار شما باید دارای قابلیتهای زیر باشد :

-محافظت در برابر اتصال ریل مثبت به بلندگو
-محافظت در برابراتصال ریل منفی به بلندگو
-محافظت در برابر وجود فرکانسهای نزدیک یه صفر یا dc
-محافظت در برابر وجود آفست در خروجی آمپلیفایر
-ایجاد تاخیر به جهت حذف آفست DC به واسطه شارژ شدن خازنها و یا ورود سیگنال DC از طبقات قبل

PROTECT.png

https://www.irantk.ir/threads/116808-سوال-در-مورد-منبع-تغذیه-دوبل-جهت-راه-اندازی-آمپلیفایر

m-j

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-04-15
837
2,829
با سلام به دوستان عزیز
من هم با آیسی UPC1237 که مخصوص این کار هست کار کردم و دقت خوبی داره .
مداری که جناب mksat معرفی کردند مدار خوبی هست اما قسمت اتصال کوتاه شامل یک ترانزیستور منفی و چند قطعه دیگه هست که به دو سر مقاومت بین امیتر و خروجی آمپلی فایر وصل میشه و از جریان نمونه گیری می کنه که در این نقشه نیومده. لذا این مدار فقط آنتی پلاپ و dc پروتکشن هست.

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام به دوستان عزیز
من هم با آیسی UPC1237 که مخصوص این کار هست کار کردم و دقت خوبی داره .
مداری که جناب mksat معرفی کردند مدار خوبی هست اما قسمت اتصال کوتاه شامل یک ترانزیستور منفی و چند قطعه دیگه هست که به دو سر مقاومت بین امیتر و خروجی آمپلی فایر وصل میشه و از جریان نمونه گیری می کنه که در این نقشه نیومده. لذا این مدار فقط آنتی پلاپ و dc پروتکشن هست.

درود بر شما

دقیقا درست فرمودید . پایه 1 این ایسی برای آورلود پروتکشن امپلیفایر کاربرد دارد . منتها بدلیل اینکه به شیوه های مختلفی می توان اضافه بار آمپلی فایر را شناسایی و رفع کرد ، مدار واحد و یکسانی برای اینکار پیشنهاد نشده. در اصل اشاره نقشه فوق ، به قسمتهای مشترک می باشد .
گفتن این نکته نیز خالی از لطف نیست که در آمپلیفایر های تجاری ، قطع و وصل خروجی صوتی بدلیل اضافه بار ، خط قرمز طراح می باشد و عملا استمرار خروجی صدا در اولویت قرار دارد منتها مدار آور لود دیتکشن چنین دستگاههایی ، ورودی صدا را تضعیف می کنند تا اطمینان حاصل شود که امپلی فایر در محدوده توان مجاز فعالیت می کند . (خروجی آورلود دیتکشن به مدار لیمیتر یا کمپرسور متصل است)

نقشه آورلود دیتکشن با استفاده از ترانزیستور مثبت تقدیم شما
OLP-PNP.png

بالا