آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: اتصالی در پاور oroco model:p5-1300

Aram.gh

کاربر
2021-10-24
98
29
با سلام خدمت همکاران و اساتید گرامی
دوستان یک پاور دارم که اتصالی دارد و چراغ تست را روشن میکند
پس از باز کردن آن مشاهده نمودم که پایه های ترانس کوچک اولی سمت اولیه مدار از زیر مدار سیاه شده بود که پس از تست قطعات ترانزیستور آن به شماره stc945G142 پایه های آن شورت بود و با یک C945 دیگر تعویض کردم مشکلی نداره؟
در ضمن چند مقاومت کم اهم اطراف هم تغییر رنگ داده بودند و تعویض شدند
هیت سینک اول و دوم بیرون از مدار تست شدند کاملا سالم هستند
فقط در حالتی که ترانس کوچک اولی که فکر کنم برای VSB باشه رو در میارم اتصالی قطع میشود
در ضمن اکثرا دیود ها بایاس معکوس هم عدد نشان میدهند که آنها را خارج از دار تست کردم و سالم هستند.
ممنون میشم راهنمایی نمایید امکان دارد ترانس سوخته باشد؟

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2008-10-29
770
1,478
با سلام خدمت همکاران و اساتید گرامی
دوستان یک پاور دارم که اتصالی دارد و چراغ تست را روشن میکند
پس از باز کردن آن مشاهده نمودم که پایه های ترانس کوچک اولی سمت اولیه مدار از زیر مدار سیاه شده بود که پس از تست قطعات ترانزیستور آن به شماره stc945G142 پایه های آن شورت بود و با یک C945 دیگر تعویض کردم مشکلی نداره؟
در ضمن چند مقاومت کم اهم اطراف هم تغییر رنگ داده بودند و تعویض شدند
هیت سینک اول و دوم بیرون از مدار تست شدند کاملا سالم هستند
فقط در حالتی که ترانس کوچک اولی که فکر کنم برای VSB باشه رو در میارم اتصالی قطع میشود
در ضمن اکثرا دیود ها بایاس معکوس هم عدد نشان میدهند که آنها را خارج از دار تست کردم و سالم هستند.
ممنون میشم راهنمایی نمایید امکان دارد ترانس سوخته باشد؟
واسه 945 اگه ترتیب پایه ها درست باشه مشکلی نیست
برای ترانس هم بیرون برد از نظر ظاهری و اهم چک کنید ببینید سالمه یا نه ضمنا شما میگید زیر ترانس تغییر رنگ داده بهتره دیود شاتکی بعدش رو بیرون برد تست کنید ببینید سالمه و نشتی هم نداره
همینطور مسیر استندبای
قبل ترانس هم حتماحتما دقت کنید در تستها

برای دیودها هم بهتره یکی از پایه های دیود رو از برد جدا کنیدوتست کنید اگر دوباره راه داد به هردوطرف ایراد داره اگر مشکلی نداشت دیگه برو سراغ سایر دیودها
فقط بهتره از برد چندتا عکس بزارید همراه اون ترانس که میفرمایید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Aram.gh

Aram.gh

کاربر
2021-10-24
98
29
با سلام با تست دیودی همه دیودها ر انجام دادم سالم هستند. ترانس یک طرفش که سه پایه هست هرسه پایه بهم راه میدن
Inkedphoto_2021-12-19_15-40-00_LI.jpgInkedphoto_2021-12-19_15-39-53_LI.jpg[/ATTACH]

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: khelane

Aram.gh

کاربر
2021-10-24
98
29
واسه 945 اگه ترتیب پایه ها درست باشه مشکلی نیست
برای ترانس هم بیرون برد از نظر ظاهری و اهم چک کنید ببینید سالمه یا نه ضمنا شما میگید زیر ترانس تغییر رنگ داده بهتره دیود شاتکی بعدش رو بیرون برد تست کنید ببینید سالمه و نشتی هم نداره
همینطور مسیر استندبای
قبل ترانس هم حتماحتما دقت کنید در تستها

برای دیودها هم بهتره یکی از پایه های دیود رو از برد جدا کنیدوتست کنید اگر دوباره راه داد به هردوطرف ایراد داره اگر مشکلی نداشت دیگه برو سراغ سایر دیودها
فقط بهتره از برد چندتا عکس بزارید همراه اون ترانس که میفرمایید[/QU
مهدس ممنون میشم راهنمایی نمایی نمایید

technics

کاربر vip
vip
کاربر
2007-09-25
217
912
البرز
اولیه ترانس یا همان ورودی ترانس ۴پایه دارد یا سه پایه؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Aram.gh

technics

کاربر vip
vip
کاربر
2007-09-25
217
912
البرز
پس چرا گفتید سه پایه اتصالی داره ایا پایه جهارم قطع شده و اتصالی در دوسیم پیچ اولیه نشانه خرابی ترانس را دارد پایه های ترانس را با قلع کش آزاد کنید و تست اهم بزنید این اندازه ترانس ها سیم پیچ ۳۰۰ ولتش بین ۲ الی ۶ اهم در اولیه دارند که دو به دو به هم باید راه بدهد وسیم پیچ ۳۰۰ ولت نباید به سیم پیچ تولید کنننده برق درایور اولیه اتصالی داشته باشد در صورت اتصالی خازن 4.7 الی 10uf شما اسیب میبیند و اگر منظورتان خروجی بوده خوب طبیعی و درست میباشد باید به هم راه بدهند ایراد شما در قسمت گرم دستگاه اولیه میباشد ترانزیستور قدرت این ترانس که روی هیت سینک پیچ شده را تست کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: khelane

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
2008-10-29
770
1,478
با سلام با تست دیودی همه دیودها ر انجام دادم سالم هستند. ترانس یک طرفش که سه پایه هست هرسه پایه بهم راه میدن
مشاهده فایل‌پیوست 181572مشاهده فایل‌پیوست 181573[/ATTACH]

سلام
ببخشید نتونستم انلاین بشم ولی به راهنمایی های همکارمون عمل کنید
ترانس هم د به دو به هم راه میدن و باد دوربر 1 تا 2 اهم (حالا کمی بالا و پایین ) داشته باشند . شما بهتره تو همون بخش اولیه دنبال قطعه مشکوک بگردید خب وقتی شما مگید ترانزیستور 945 شورت شده بهتره از همونجا قطعاتی که ربط دارن به این ترانزیستور رو تست کنید ضمنا ماسفت یا ترانزیستور های قدرت رو از نظر نشتی و سالم بودن دوباره چک کنید
ترانس هم که ظاهرا ضربه خورده یا بد از مدار دراوردید
اگه دقت کنید یکی از پایه های 945 میره پشت ماسفت اصلی استندبای و توی عکس مشخص نیست ولی به نظرم میره داخل دیود 1n4148 یا زنر که پشت هیت سینک اول هستش ببین اونجا اتصالی نداری

آخرین ویرایش:

Aram.gh

کاربر
2021-10-24
98
29
سلام
ببخشید نتونستم انلاین بشم ولی به راهنمایی های همکارمون عمل کنید
ترانس هم د به دو به هم راه میدن و باد دوربر 1 تا 2 اهم (حالا کمی بالا و پایین ) داشته باشند . شما بهتره تو همون بخش اولیه دنبال قطعه مشکوک بگردید خب وقتی شما مگید ترانزیستور 945 شورت شده بهتره از همونجا قطعاتی که ربط دارن به این ترانزیستور رو تست کنید ضمنا ماسفت یا ترانزیستور های قدرت رو از نظر نشتی و سالم بودن دوباره چک کنید
ترانس هم که ظاهرا ضربه خورده یا بد از مدار دراوردید
اگه دقت کنید یکی از پایه های 945 میره پشت ماسفت اصلی استندبای و توی عکس مشخص نیست ولی به نظرم میره داخل دیود 1n4148 یا زنر که پشت هیت سینک اول هستش ببین اونجا اتصالی نداری

مهدنس جان کلیه قطعات تست شده است.
هیت سینک اول و دوم رو کامل از مدار خارج کردم و وقتی به برق میزن لامپ تستم روشن میشه ولتاژ اصلا بر روی خازن های اولیه هم نمی آید اما اگر ترانس VSB را بیرون می آورم لامپ تست خاموش میشود و کلیه ولتاژها می آیند.

Aram.gh

کاربر
2021-10-24
98
29
پس چرا گفتید سه پایه اتصالی داره ایا پایه جهارم قطع شده و اتصالی در دوسیم پیچ اولیه نشانه خرابی ترانس را دارد پایه های ترانس را با قلع کش آزاد کنید و تست اهم بزنید این اندازه ترانس ها سیم پیچ ۳۰۰ ولتش بین ۲ الی ۶ اهم در اولیه دارند که دو به دو به هم باید راه بدهد وسیم پیچ ۳۰۰ ولت نباید به سیم پیچ تولید کنننده برق درایور اولیه اتصالی داشته باشد در صورت اتصالی خازن 4.7 الی 10uf شما اسیب میبیند و اگر منظورتان خروجی بوده خوب طبیعی و درست میباشد باید به هم راه بدهند ایراد شما در قسمت گرم دستگاه اولیه میباشد ترانزیستور قدرت این ترانس که روی هیت سینک پیچ شده را تست کنید
سلام با تشکراز وقتی که گذاشتین
ترانزیستورها سالم هستند مهندس تمام قطعات رو تست کردم و هیت سینک ها رو کامل خارج کرم بازم اتصالی هست

بالا