آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: تعمیر پاور ۲۳۰ وات الگانس p4-9000

NANIN

کاربر
2018-09-11
8
6
سلام

کارهایی که روی پاور انجام دادم

دوتا از ترانسیستورهای اولیه رو تست کردم ظاهرا سالم

ماسفتش ترکیده بود (2n60 ) مقاومتهای خراب (شمارهای 1 و 3 و 4 و 5 عکس) مدار اولیه و دیود زنر ( شماره 2 عکس ) و ماسفت رو جایگزین کردم

ترانسیستور سوخته c945 ( شماره 6 در عکس ) رو با " c2001 " جایگزین کردم (آیا کار درستی انجام دادم؟ )

اپتوکوپلر رو تست کردم سالم بود

و ای سی tl494 هم با ka7500b عوض کردم

مشکل اینجاست که وقتی پاور رو با لامپ تست سری به برق وصل کردم لامپ شدیدا روشن موند مقاومت( شماره 5) کنار ترانسیستور c2001 فورا دود کرد و سوخت و منم پاور رو سریع از برق کشیدم

بعد از تست دوباره برد متوجه شدم ماسفت هم دوباره سوخته و همچنین دیود زنر ( شماره 2 عکس که 18 ولته )

و همچنین مقاومت شماره ۴ و ۵ عکس و همچنین ترانسیستور c2001 همگی سوختن

واقعا کلافه شدم لطفا راهنمایی بفرمایید کجای برد ایراد داره به نظرتون !

عکس برد پاور :

تگ اسپویل رو پیدا نکردم برای عکس !

2021.jpg

2022.jpg

آخرین ویرایش:

ajamee

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-14
1,727
4,735
همکار گرامی شما لطف کنید قطعات خود پاور را استفاده کند
دیودی که در عکس مشخص کردم برسی فرماید
چک که در عکس مشخص کردبرسی فرماید اگر دیود سالم باشد ود دمدار اتصال کوتاه نه باشد چک مشکل دارد
2022 (1).jpg

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: NANIN

NANIN

کاربر
2018-09-11
8
6
چک که در عکس مشخص کردبرسی فرماید اگر دیود سالم باشد ود دمدار اتصال کوتاه نه باشد چک مشکل دارد
مشاهده فایل‌پیوست 181474

عکس برای اعضای vip هست

قابل مشاهده نیست
ممنونم

mani6

کاربر vip
vip
کاربر
2010-07-21
102
230
52
بندرعباس
با سلام خدمت شما بزرگوار عزیز
در ابتدا یک موضوع رو عرض کنم که این نمونه بردهای پاور که دو ای سی دارد بسیار بد تعمیر میشود.(البته اینرو نگفتم که دلسرد بشید ، گفتم که اگر قصد تعمیرش رو داری زود خسته نشی).
در مورد ترانزیستور C945 باید بدانید دو گونه تولید میشه بیس وسط و بیس بغل.چون روی این پاورها چندتا C945 موجوده ببین از کدوم مدل استفاده کرده بعد جایگزین کن.
و مطابق گفته اون عزیزمون که در پست بالا فرمودند سعی کن قطعات رو با مشابه خودش جایگزین کنی.

• Like

T60

کاربر vip
vip
کاربر
2018-03-08
8
4
بیرجند
سلام. وقتی چراغ تست روشن میشه یعنی شما در قسمت اولیه قبل از ترانس ها مشکل داری . بعد از تعویض ترانزیستور ها حتما باید مقاومتهای فیوزی روی پایه های آنها تست شوند. خازن های کوچک جلوی ترانزیستور ها رو چک کنید. ترانزیستور c945 که زیاد پیدا میشه چرا خودشو نگزاشتید؟
پل دیود، خازن های الکترولیت ۲۵۰ ولت رو هم چک کنید.

• Like

NANIN

کاربر
2018-09-11
8
6
مشاهده فایل‌پیوست 181474

ممنون از شما دوست عزیز

عکسی که گذاشتید برای اعضای عادی قابل مشاهده نیست

سلام. وقتی چراغ تست روشن میشه یعنی شما در قسمت اولیه قبل از ترانس ها مشکل داری . بعد از تعویض ترانزیستور ها حتما باید مقاومتهای فیوزی روی پایه های آنها تست شوند. خازن های کوچک جلوی ترانزیستور ها رو چک کنید. ترانزیستور c945 که زیاد پیدا میشه چرا خودشو نگزاشتید؟
پل دیود، خازن های الکترولیت ۲۵۰ ولت رو هم چک کنید.

درود بر شما

خازنها عوض شدند

مقاومتها عوض شدند

ترانسیستور c945 مشابه جایگزین شد

همچنان لامپ با نور شدید روشن میمونه !

آیا به هیچ عنوان احتمال اتصال ترانس وجود ندارد ؟

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام همکار عزیز
خب عیب دستگاه شما مربوط به بخش اولیه مدار اونجا هم شما بهتره یه عکس جدید از روی برد و پشت برد بزارید(کیفیت داشته باشه و همراه با قطعاتی که تعویض کردید)
این حجم از سوختگی و خراب شدن مقاومتهای خازنهای بزرگ بهتره خازنها هم تعویض کنید
دیودهای پشت ترانزیستورها رو بیرون مدار چک کنید و همینطور خود ترانزیستور ها رو بیرون مدار چک کنید
مقاومت های اهم پایین که یا 2 اهم هستند یا 10 اهم کنارش 2.6 کیلو هم پیدا میشن جفتی هستند.
تست اهم چک هم بزنید ببینید اتصالی کجا هستش
یه چیز دیگه شما خودتون رو خسته کردید رو این برد به نظرم بهتره یه کم استراحت کنید و در حالتی که ارام تر هستید روی برد کار رو شروع کنید من همین چند روز پیش یه تایپیک ایجاد کردم خدا شاهده اینقدر سرم شلوغ بود و خسته شده بودم یکی از همکارای عزیزمون برام شماره ایسی رو 7577 گذاشته بود منم بنا به دلایلی و دیدن ایسی 7575 رو یه برد نسبتا مشابه رو این دو عدد قاطی کرده بودم 4 روز خودم و همکارا رو مشغول کرده بودم بعد دم ظهری داشتم یه کم استراحت میکردم اومدم دوباره بازبینی تایپیک دیدم اههه 7577 !!!!! اینو تا اون روز ندیده بودم بعد از تعویض ایسی درست شد
شما هم شاید یه جا خسته شدید قلع و لحیم کاری خوبی انجام ندادید روی برد بخش گرم مونده بشه یا یه چیزی از قلم انداخته اید خلاصه هرچی باشه به احتمال خیلی زیاد تو بخش گرم دستگاه هستش
موفق باشید

بالا