آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: اتوسوئیچ شدن مادربرد گیگا مدل ga-ep43-ds3l

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی
با سلام خدمت همکاران محترم.مادربرد فوق برا تعمیر دستم رسیده که به محض زدن کلید پاور مادربرد روشن میشه.cpu سرد هست و ولتاژها رو نداره.روی پایه ۱ اسلت رم بجای ۰/۹ ولت ، پنج صدم دارم و پایه ۵۳ و ۵۶ اسلت رم ۱.۸ ولت رو ندارم.پین ۱۴ اسلت pci ، ۳.۳ ولت رو دارم.
پایه سوئیچ فرانت پنل ۰/۷ ولت هست که معلومه واتصالی دارم.باطری بکاپ ۳ ولت رو داره ، کلیر سیموس انجام دادم ، باطری و cpu و رم و پاور رو تعویض کردم.اطراف i/o ولتاژ ۵ و ۳.۳ و ۴ و ۱.۸ ولت دارم.بدون چهار پین cpu هم اتوسوئیچ هست.پورت های usb اتصالی ندارن ، ولتاژ روی پایه کریستال ۰/۱ و ۰/۳۶ ولت هست ، روی پایه های بایوس ولتاژ ۳.۳ و ۲.۵ دارم.روی دیباگر هم فقط کد صفر میده و ی چراغ ۳.۳ روشنه. .......... فقط ی نکته هست که وقتی دستمو به قسمت فلزی مادربرد و حتی سیم لحیم ها میخوره دستمو ی برق گرفتگی خیلی ریزی میده.

پیوست‌ها

• 2.5 مگابایت بازدیدها: 118
  • 2.9 مگابایت بازدیدها: 126

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی
فقط ی موضوعی هست اگه روی عکس نگا کنین ، هیچ کدوم از جامپرها روی برد نبود.ممنون میشم کمک کنین.
البته بقیه تاپیکها دیدم که ایراد رو از ایسی io میدیدن ، ولی این مورد فرق داره هم ولتاژ پین سوئیچ ۰/۷ هست و بدنه ی برق کوچک داره.

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,824
31
سلام نه داغ نیست اصلا گرما نداره.هیچکدوم از قطعات برد داغ نمیشه.

کد 00 دیباگرشناسایی نشدن CPU؛ این مشکل ممکن است ناشی از سوختن سی پی یو، جدا شدن اسلات از برد(لحیم سردی)، سوختن یا لحیم سردی چیپ ها بخصوص چیپ جنوبی و ... باشد، بهتر است ابتدا عمل کلیر سیموس را انجام دهید درصورتی که مشکل برطرف نشد، CPU را عوض کنید، چیپ ها را چک کنید، در صورت لزوم بایوس را دوباره پروگرام کنید، کد CF هم معمولا مرتبط با مشکل در چیپ جنوبی و یا CPU و سوکت آن است.

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی
کد 00 دیباگرشناسایی نشدن CPU؛ این مشکل ممکن است ناشی از سوختن سی پی یو، جدا شدن اسلات از برد(لحیم سردی)، سوختن یا لحیم سردی چیپ ها بخصوص چیپ جنوبی و ... باشد، بهتر است ابتدا عمل کلیر سیموس را انجام دهید درصورتی که مشکل برطرف نشد، CPU را عوض کنید، چیپ ها را چک کنید، در صورت لزوم بایوس را دوباره پروگرام کنید، کد CF هم معمولا مرتبط با مشکل در چیپ جنوبی و یا CPU و سوکت آن است.

چون اتوسوئیچ میشه ، بقیه تاپیک ها بیشتر اشاره به ایسی io کردند.نمیدونم تعویض کنم یا نه.

mahmood13a65

کاربر vip
کاربر
2020-10-07
223
152
37
خوی
ایسی io رو از مدار خارج کردم ، و کنار چیپ شمالی خازن هایالکترولیتی رو تست اتصال کردم.متاسفانه خازنها اتصالی نشون میدن.
چیپ شمالی هم داغ نمیکنه البته خازنهای بالای چیپ هم اتصالی نشون مزدن.پس احتمال ۱۰۰ درصد چیپ رفته ،؟؟؟

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,824
31
ایسی io رو از مدار خارج کردم ، و کنار چیپ شمالی خازن هایالکترولیتی رو تست اتصال کردم.متاسفانه خازنها اتصالی نشون میدن.
چیپ شمالی هم داغ نمیکنه البته خازنهای بالای چیپ هم اتصالی نشون مزدن.پس احتمال ۱۰۰ درصد چیپ رفته ،؟؟؟

یه بار دیگه تست داغی از کل برد بگیر ببین کجا خیلی داغ میکنه کدوم ایسی...کدوم چیپ از زیر برد هم دست بزنی مشخصه

بالا