آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: ند اشتن خروجی ولتاژ در منبع تغذیه ADAK PS-152

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,403
پارس
درود دوستان عزیز...
این منبع تغذیه PS-152 بسیار عجیب ومزخرف برای تعمیر اومده که متاسفانه چون ایرانیه پس نه نقشه ای وجود داره و شماره آی سی ها رو هم پاک کردند...
بنده LM324 ,LM723 رو با بررسی ترتیب پایه ها نو وسالم قرار دادم ولی بازهم خروجی ولتاژ صفره وتمام ترانزیستور ها هم سالمند!!!!!!!

عجیب اینجاست که برای کنترل ولتاژ خروجی که با BD135 درایور 2N3055 شده.وردی کنترل ولتاژ درایور از خروجی مقایسه گر گرفته شده نه از خروجی آی سی منبع تغذیه معروف 723 !!!
ومقایسه گر هم دایما یا صفره یا یک چجور میخواد دامنه رو دایم تغییر بده..
چند تا نقشه ناقص با خودکار ترسیم شده از جناب غزال دیدم ولی باز نمیشه طبق اون روش تقسیم ولتاژ رو متوجه شد!
سوال:ابتدا دوستان نقشه این مدل رو دارید؟
دوم اینکه خروجی چرا بدون تغییره از اونجایی که دو تا منبع ولتاژ داریم و منفی ها با هم یکی نیبست برای همین درایور نمیتونه تغییر کنه
منتظر نظر دوستان هستم

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,403
پارس
FF.jpg

FDGG.jpg

TTT.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,403
پارس
ضمنا چند تا دیود شبیه 4148 هم داره که بجای نوشته دوتا خط روشون هست وعجیب اینجاست که جهت آند کاتد رو هم برکس نشون میده!!!این چه قطعه ای هست؟

sahamipoor

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-21
946
4,403
پارس
خیر نیست
قبلا مقاومت لحیم کرده بودم جای اونه

vahid.azmi

کاربر vip
کاربر
2016-10-03
55
48
با تشکر نسبت به پست شما به این مشکل ، من هم همین مشکل رو داشتم خداییش هر کاری کردم راه نیوفتاد ، نمیدونم من نتونستم ، یا واقعا مدار بیخودی بود ، فقط یبار یه جایی گذاشته بودمش یه کم اب ریخت رو بردش فرداش بیکار بودم اوردمش روش کار کنم با کمال ناباوری روشن کردم دیدمه درسته ، ولی زیاد دووم نیوورد و متاسفانه صفر نشون میداد ، تقریبا ۷۰ درصد مدار رو در اوردم و تست کردم ولی نفهمیدم این چش بود ، بنظر خودم یکی ازمقاومتها اهمش کم شده بود ، که من حالش رو نداشتم و دنبالش نکردم ،

خوشحال میشم انشالله بنتیجه رسیدید اعلام کنید ،،

vahid.azmi

کاربر vip
کاربر
2016-10-03
55
48
با تشکر نسبت به پست شما به این مشکل ، من هم همین مشکل رو داشتم خداییش هر کاری کردم راه نیوفتاد ، نمیدونم من نتونستم ، یا واقعا مدار بیخودی بود ، فقط یبار یه جایی گذاشته بودمش یه کم اب ریخت رو بردش فرداش بیکار بودم اوردمش روش کار کنم با کمال ناباوری روشن کردم دیدمه درسته ، ولی زیاد دووم نیوورد و متاسفانه صفر نشون میداد ، تقریبا ۷۰ درصد مدار رو در اوردم و تست کردم ولی نفهمیدم این چش بود ، بنظر خودم یکی ازمقاومتها اهمش کم شده بود ، که من حالش رو نداشتم و دنبالش نکردم ،

خوشحال میشم انشالله بنتیجه رسیدید اعلام کنید ،،

Mjf3825

کاربر
2017-04-06
53
49
درود دوستان عزیز...
این منبع تغذیه PS-152 بسیار عجیب ومزخرف برای تعمیر اومده که متاسفانه چون ایرانیه پس نه نقشه ای وجود داره و شماره آی سی ها رو هم پاک کردند...
بنده LM324 ,LM723 رو با بررسی ترتیب پایه ها نو وسالم قرار دادم ولی بازهم خروجی ولتاژ صفره وتمام ترانزیستور ها هم سالمند!!!!!!!

عجیب اینجاست که برای کنترل ولتاژ خروجی که با BD135 درایور 2N3055 شده.وردی کنترل ولتاژ درایور از خروجی مقایسه گر گرفته شده نه از خروجی آی سی منبع تغذیه معروف 723 !!!
ومقایسه گر هم دایما یا صفره یا یک چجور میخواد دامنه رو دایم تغییر بده..
چند تا نقشه ناقص با خودکار ترسیم شده از جناب غزال دیدم ولی باز نمیشه طبق اون روش تقسیم ولتاژ رو متوجه شد!
سوال:ابتدا دوستان نقشه این مدل رو دارید؟
دوم اینکه خروجی چرا بدون تغییره از اونجایی که دو تا منبع ولتاژ داریم و منفی ها با هم یکی نیبست برای همین درایور نمیتونه تغییر کنه
منتظر نظر دوستان هستم
ابتدا ولومها رو چک یا تعویض کنید بعد هم خروجی ترانس رو اندازه گیری کنید همینطور ولتاژ روی پایه هایه ترانزیستورها و ولتاژ تغذیه ورودی و خروجی ای سی ها شما اول باید از این چنتا جا حداقل یه ولتاژ گیری کنید به اضافه تست یا تعویض ولومها و نتیجه رو اعلام کنید تا دوستان بتونن کمک کنن وگرنه اینکه فقط یک منبع دارید که خروجی ندارد برای کسی که از راه دور قراره راهنمایی بکنه هیچ کمکی نمیکنه برای راهنمایی

siyavash_wow

کاربر vip
vip
کاربر
2011-06-15
14
14
من هم این مشکل رو داشتم دقیقا
ولتاژ صفر نشون میداد و هیچ ولتاژی تو خروجی نداشتم
با تعویض ترانزیستور وسطی و بزرگ که به هیت سینک آلومینیومی وصل است (TIP3055) مشکلم حل شد.

در صورتی که خمیر سیلیکون دارید کمی بین ترنزیستور و صفحه آلومینیومی قرار دهید تا طول عمر این ترازیستور بالاتر برود

بالا