آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

سوال: داغ شدن مقاومت گیت

i2015

کاربر
2020-10-31
94
63
سلام. یه ترایاک (تریستور) دارم که یه ترانزیستور گیتش رو روشن میکنه.
مشکل اینجاست که گیت جریان زیادی میکشه فکر میکنم حدود 300 میلی آمپر درنتیجه ترانزیستور داغ میشه و میسوزه برای همین یه مقاومت نیم وات از کلکتور به گیت گذاشتم اما حالا مقاومت به حدی داغ میشه که نمیشه بهش دست زد.
آیا راه حلی برای کنترل جریان هست؟ اصلا چرا گیت باید انقدر جریان بکشه!!!؟؟؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: masuodd55

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
با سلام

گیت تریستور و ترایاک از با توجه به ساختار داخلی از نوع دیودی هست و مانند خانواده فت ها از نوع خازنی نیست.
بماند که جریان کشی خازن گیت فت های قدرت در فرکانس بالا نیز کم نیست !

احتمالا مدار شما از نوع تحریک ثابت است که جریان را یک نواخت به گیت اعمال میکند که همین امر موجب داغ شدن قطعات راه انداز می شود.
یک راه برای کاهش تلفات این است که از قطار پالس به جای تحریک ثابت استفاده کنید.

i2015

کاربر
2020-10-31
94
63
با سلام

گیت تریستور و ترایاک از با توجه به ساختار داخلی از نوع دیودی هست و مانند خانواده فت ها از نوع خازنی نیست.
بماند که جریان کشی خازن گیت فت های قدرت در فرکانس بالا نیز کم نیست !

احتمالا مدار شما از نوع تحریک ثابت است که جریان را یک نواخت به گیت اعمال میکند که همین امر موجب داغ شدن قطعات راه انداز می شود.
یک راه برای کاهش تلفات این است که از قطار پالس به جای تحریک ثابت استفاده کنید.

خیلی ممنون از راهنماییتون. الان ساده ترین و ارزون ترین راه برای ایجاد سیگنال چیه؟ چنتا مدار پیدا کردم اما جالب نیستند ظاهرا مدار ساده ای با چنتا مقاومت و خازن برای ایجاد سیگنال گیت هست اما مدارو پیدا نکردم.

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام
بجای ترانزیستور میتونی از اپتوترایاک استفاده کنی مثلا moc3052
شبیه اپتوکوپلر هست ولی برای راه اندازی ترایاک استفاده میشه و داخلش یدونه فتو ترایاک هست که با ال ای دی داخلی کنترل میشه.
مدار هم ایزوله میشه و خطری میکرو کنترلر یا بقیه مدار رو تهدید نمیکنه

2017-12-20.png

آخرین ویرایش:

mehdi kardouni

VIP+ افتخاری
کاربر
سلام
بجای ترانزیستور میتونی از اپتوترایاک استفاده کنی مثلا moc3052
شبیه اپتوکوپلر هست ولی برای راه اندازی ترایاک استفاده میشه و داخلش یدونه فتو ترایاک هست که با ال ای دی داخلی کنترل میشه.
مدار هم ایزوله میشه و خطری میکرو کنترلر یا بقیه مدار رو تهدید نمیکنه

مشاهده فایل‌پیوست 178347

با سلام .
کاربری مدارشون مشخص نیست . اگر مدارشون نیازی به ایزولاسیون و کار با برق شهر نداشته باشه مثل avr ژنراتور و پری رگولیتورهای منبع تغذیه و .... استفاده از اپتو ترایاک غیر حرفه ای خواهد بود. ترانس پالس هم بعنوان گزینه های روی میز معرفی میشه. اگر اگر توان مدار زیاد باشه میتونید از دو تریستور با آرایش آنتی پارالل و ترانس پالس استفاده بفرمایید.

antip.png

آخرین ویرایش:

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
با سلام .
کاربری مدارشون مشخص نیست . اگر مدارشون نیازی به ایزولاسیون و کار با برق شهر نداشته باشه مثل avr ژنراتور و پری رگولیتورهای منبع تغذیه و .... استفاده از اپتو ترایاک غیر حرفه ای خواهد بود. ترانس پالس هم بعنوان گزینه های روی میز معرفی میشه. اگر اگر توان مدار زیاد باشه میتونید از دو تریستور با آرایش آنتی پارالل و ترانس پالس استفاده بفرمایید.

مشاهده فایل‌پیوست 178350

درست میفرمایید بستگی به کاربری داره باید ببینیم این ترایاک یا تریستور در چه مداری هست و چه چیزی رو کنترل میکنه.

i2015

کاربر
2020-10-31
94
63
درست میفرمایید بستگی به کاربری داره باید ببینیم این ترایاک یا تریستور در چه مداری هست و چه چیزی رو کنترل میکنه.
بازم سپاس. مدار نیازی به ایزوله شدن نداره خیلی ساده فقط ترایاک روشن میشه و اون هم مثلا یک لامپ 12 ولتی رو روشن میکنه همین؛ درنتیجه کل مدار حدود 5 هزار تومان شده پس اپتوترایاک بصرفه نیست. با این اوصاف ظاهرا روش آنتی پارالل بهتر هست.
اون روشی که عرض کردم با یه خازن بود رو هم پیدا کردم. ظاهرا از مدار چراغ چشمک زن برای تولید پالس استفاده میشه. آیا عملی هست؟

آخرین ویرایش:

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
بازم سپاس. مدار نیازی به ایزوله شدن نداره خیلی ساده فقط ترایاک روشن میشه و اون هم مثلا یک لامپ 12 ولتی رو روشن میکنه همین.
اون روشی که عرض کردم با یه خازن بود رو پیدا کردم. ظاهرا از مدار چراغ چشمک زن برای تولید پالس استفاده میشه. آیا عملی هست؟

اگر میفرمایید که جریان گیت زیاد هست بهتره یک ترانزیستور رو درایو کنید و با ترانزیستور ترایاک رو. ترانزیستور رو هم جوری انتخاب کنید که جریان از جریان ماکزیمم ترانزیستور بیشتر نباشه و گرنه با پالس هم ممکنه در طولانی مدت آسیب ببینه. اگر دیدید باز هم گرم میشه برای ترانزیستور هیت سینک براش در نظر بگیرید.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: i2015
بالا