آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: تحلیل مدار ترانزیستوری

ebiolom

کاربر vip
کاربر
2011-01-21
137
349
درود: ترانزیستورها در این مدار به صورت کلیدهای کاملا باز(تقریبا) عمل می‌کنند و هیچ کنترلی بر مقدار جریان تقریبا میشه گفت ندارند و کنترول جریان بر عهده مقاومت۳/۹ گذاشته شده؛ برای این که ترانزیستورها بر مقدار جریان نظارت و کنترل داشته باشند باید پایه بیس یکی از ترانزیستورها رو تحت کنترل قرار بدهیم تا با اینکار ترانزیستورها رو مجبور به کنترل و تغییر جریان کنیم(نحوه این کار در پیام بالا عرض کردم؛ موفق باشید)

بسیار سپاس به خاطر پاسخگویی ؛ میدونم سخته تایپ کردن ولی لطف شما فراموش نشدنی قبل از هر چیز اگه سوالی پرسیدم که ساده بود پیشاپیش عذرخواهی میکنم از کمبود علم بنده است و اما واقعیت این است که بنده متوجه راه اندازی اولیه pnp نمیشم چون مسیر به سمت Gnd رو بسته نمیبینم تصور بنده اینکه در لحظه اول جریان کوچکی بین c و E ترانزیستور pnp برقرار میشود که باعث روشن شدن npn میشود نمیدونم چقدر درست میگم هرجا خسته شدید بگید که زحمتو کم کنم ممنون 

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام و عرض ادب خدمت دوستان ٬ میخوام میزان جریان امیتر ترانزیستور pnp رو در مدار بدونم و اینکه چطور میشه این جریانو کنترل کرد ٬ممنون
سلام
این دو ترانزیستور به یگدیگر کوپلاژ مستقیم شده اند این مجموع به قفل ترانزیستوری معروف است. اگر ترانزیستور npn را tr2 و ترانزیستور pnp را ترانزیستور tr1 در نظر بگیریم. کلکتور tr1 به بیس tr2 و کلکتور tr2 به بیس tr1 اتصال دارد. این نوع اتصال باعث فیدبک مثبت میشود و میتواند شرایطی را به وجود آورد تا عمل قفل شدن ترانزیستور ی انجام پذیرد در این حالت هر تغییری در جریان در هر نقطه ای از حلقه فید بک تقویت میشود و پس از تقویت با همان فاز به نقطه شروع بر میگردد.
و ترکیب این دو ترانزیستور به نام دیود چهار لایه یا به نام دیود شاتکی معروف است . و تحلیل مدار آن را میتونی با سرج در اینترنیت پیدا کنی دوست خوبم/
متشکرم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ebiolom
بالا