آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: مشابه ماسفت 12nk90 در پاور گرین

morteza_j

کاربر vip
vip
کاربر
2009-09-16
28
13
سلام دوستان من یه پاور گرین 280 وات دارم ماسفت ورودی سوخته مشخصات ماسفت 12nk90 که ولتاژ قابل تحملش 900 ولت 11 امپر......
من یه ماسفت 500 ولت 20 امپر دارم میشه جایگزین کنم ... واقعا ولتاژ روی ماسفت به 900 ولت میرسه یه نه؟ دوستانی که تجربه دارن لطفا راهنمایی کنن

arash_hj23

کاربر vip
کاربر
2008-10-13
155
412
سلام دوستان من یه پاور گرین 280 وات دارم ماسفت ورودی سوخته مشخصات ماسفت 12nk90 که ولتاژ قابل تحملش 900 ولت 11 امپر......
من یه ماسفت 500 ولت 20 امپر دارم میشه جایگزین کنم ... واقعا ولتاژ روی ماسفت به 900 ولت میرسه یه نه؟ دوستانی که تجربه دارن لطفا راهنمایی کنن

سلام
900 ولت در مدار های تغذیه وجود نداره و نهایت تا 350 ولت در بخش های گرم مدار ولتاژ روی قطعات هست . از بابت ولتاژ مشکلی ندارین ولی شما باید فاکتور های مهم دیگه ماسفت جایگزین رو با فابریکش مطابقت بدین مثل Vgs یا T.on یا سرعت سویچینگ ماسفت و جریان گیت و n یا p چنل بودن و... که هر کدوم از این ها خارج تحمل ماسفت شما باشه بزودی از پا در میاد یا زیر بار میسوزه . بهترین کار اینه که شما دیتاشیت هردو ماسفت رو کنار هم بزارین و مقایسه کنین . مهمتر از همه ماسفت های داخل بازار اکثرا تقلبی هستن و توان واقعی که روش نوشته ندارن که باید از جای معتبر و قطعه اصلی تهیه کنین

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: aliz63

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
سلام فقط ولتاژ و امپر مهم نیست اول کنترل کن ماسفت منفی هست یا مثبت . بعد چون تو سوییچینگ هست زمان ریکاوری بعد از اشباع ماسفت ( همچین چیزی ) باید در حد تحمل باشه و همچنین سرعت سوییچینگ ماسفت هم مهمه .
در کل با تطبیق دیتاشیت میتونی ببینی قابل مصرف هست یا نه .
مراقب تقلبی هم باش.
.. تو مدارات کاهنده تغذیه ولتاژ مستقیم شده پیدا تو پیک برق شهر بیشترین ولتاژ هست..البته dc شده .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: aliz63

Erfan_Rv

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2020-05-05
101
281
اهواز
اسم ماسفت جایگزین؟

خیر

بله. به این مقدار نه، اما به مقادیر بالاتر از ولتاژ باس دیسی که ۳۲۰ ولت هست، میرسه. علتش هم وجود Overshoot و پدید اومدن Avalanche در ماسفت هست. علت اینکه ترانزیستور های تغذیه هایی که یدونه ماسفت یا ترانزیستور فقط دارن (تغذیه های فلای بک) ، همشون ولتاژ کاریشون بالاتر از ۶۰۰ ولته(به ویژه در تغذیه های با کیفیت و پدر مادر دار) هم، همینه.
علت این اورشوت ها و ولتاژ های القایی هم، برمیگرده به ساختار تغذیه های فلای بک و اثر ولتاژ های القایی و لگد هسته و...
خلاصه که در تغذیه فلای بک ممکنه ولتاژ درین سورس در لحظات کوتاهی در بخشی از هر پالس، به ولتاژی بسیار بالاتر از ولتاژ تغذیه اصلی برسه که در کوتاه مدت باعث سوختن ماسفت میشه و مقدار این ولتاژ هم بر میگرده به کیفیت طراحی شبکه اسنابر اون پاور (همون دیود ، مقاومت وات بالا و خازن سرامیکی که کنار ترانس می‌بینید. به اون میگن Snubber)
توی فایل پیوست هم‌میتونید ببینید. ولتاژ اصلی باس دیسی، اون خط افقی بین ردیف های سوم و چهارمه ولت دیویژن ما هست. اما اون قسمت سوزنی شکل عمودی که میبینید، همون اورشوتی هست که در موردش صحبت شد میبینید که مقدارش خیلی راحت حدودا ۳۰ درصد از ولتاژ باس دیسی بیشتره. و این ولتاژ دقیقاً بین درین و سورس ماسفت پدیدار میشه.

پیوست‌ها

• 60 کیلوبایت بازدیدها: 92
آخرین ویرایش:
بالا