آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: روشن نشدن acer 5742g

khelane

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2008-10-29
770
1,477
سلام
وقتتون بخیر
یه دستگاه ایسر 5742 اوردن برام برای سرویس و تمیز کاری بعد این کار و تمیز کاری و نصب ویندوز تحویل مشتری دادم بعد چند روز زنگ زد که سیستم روشن نمیشه یا روشن میشه یهو خاموش میشه خلاصه وقتی دوباره اوردش مشتری بهم گفت قبل اینکه سرویسش کنم همینطوری بوده ولی خیلی کمتر (تازه خریده )وقتی ازش جزییات رو پرسیدم دیدم بنده خدا یه هفته هستش خریده و بهم نگفته زیاد باهاش کار کرده
روال خاموش شدن دستگاه تصادفی بود یه دقیقه یا 10 ثانیه حتی تو یه مورد ویندوز رو هم نصب کردم براش خلاصه روند خاصی نداشت مشکل دما هم نداشت فقط بعضی موارد روشن نمیشد که باید چندین بار اداپتور رو از سوکت درمیاوردم تا روشن میشد.
کارهای انجام شده
تعویض اداپتور
روشن کردن بدونه باتری و با باتری
تمیزز کاری
تعویض رم سی پی یو و قطعات اصلی
بدونه قطعه هم بعضی مواقع روشن نمیشد.
حالا خود مادربورد
مشکل اصلی این بود روی پین 9 سوکت سویچ پاور به شماره JLED2 18 ولت داشتم بعضی مواقع پله ایی میومد پایین و میرسید به 3 ولت و روشن میشد دستگاه ولی بیشتر موارد 18 ولت رو داشت بعضی مواقع 14 ولت و نباید این ولتاژ باشه باید 3.3 یه همچین چیزی داشته باشه
روند روبه عقب برگشتم دیدم این پایه میره داخل یه دیودسه پایه . دو پایه ورودی یکیش به ای او میرفت اصلا ولتاژ نداشت پایه دومی 14 ولت بعضی موارد 18 ولت داشت وقتی برگشتم عقب تر دیدم میره تو یه قطعاتی که درست هستش
اولش این بخش گیجم کرد ولی رفتم رو ایسی کنترلر استندبای 3.3 و 5 ولت دیدم ولتاژ اصلا ندارم درحالی که ورودی 19 ولت ایسی برقرار هستش خروجی LDO 5 VOLT هستش و پایه رفرنس هم 2 ولت داره پایه EN1 و EN2 هم یکیش 9 ولت داره ولی اون یکی اصلا ولتاژ نداره برگشتم عقب تر بI MAINPWON مشکوک شدم
تو سه جای شماتیک بود ولی بیشتر شکم رو مقایسه گر رفت چون یه کم برای تست ورودی گرفتن راحتتر بود . ورودی پایه 5 و 6 ایسی PU18 رو گرفتم دیدم پایه 5 ولتاژ نداره وقتی مقاومت ها رو چک کردم دیدم همه سالم هستند ولی روی PR387 ولتاژ 19 ولت نمیاد دستی از یه جا B+ همون 19 رو بهش تزریق کردم مین راه افتاد و بدونه ایراد کار میکنه
DSAD.png

پیوست‌ها

بالا