آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: راهنمایی در مورد تعمیر پاور گرین GP780B

ahbadr

کاربر
2013-04-03
37
116
سلام بچه ها وقتتون بخیر

در تعمیر پاور گرین مدل GP780B به یه مشکل خوردم که کاملا برام جدید بود و نمیدونم باید از کجا شروع کنم و درستش کنم

عکس های این پاور رو آپلود کردم

1111.jpg

2222.jpg

3333.jpg

پاور رو که در اول کار بررسی کردم ببینم به تستر چه جوابی میده و ولتاژ VSB داره یا نه
دیدم که ولتاژ VSB اکی هست و 5 ولت رو دارم و هیچ صدای خاصی مثلا از خازن هم بلند نمیشه
البته FAN خیلی صدا میداد که اون رو سرویس کردم و FAN کلا اکی شد
ولی وقتی با تستر پاور رو روشن میکردم دیدم که همه ولتاژ ها از جمله VSB و 3.3 و 5 و 12 دارن خیلی ریز نوسان میکنن و ولتاژ VSB که گاهی LL میشد
همچنین مقدار PG هم خیلی بالا بود و خلاصه اینکه همه چی خطا میداد توسط تستر

من پاور رو باز کردم و در ظاهر هیچ مشکلی روی برد و خازن ها دیده نشد

برای شروع کار گرفتم همه خازن های الکترولیتی کوچیک مدار رو تعویض کردم. یعنی تمامی خازن های الکترولیتی در قسمت سرد و گرم و اطراف ترانس ها و IC ها و غیره
تنها خازن هایی که تعویض نکردم خازن بزرگ ها بودن یعنی خازن 400 ولتی و خازن های بزرگ سمت خروجی
بقیه خازن ها بجر موارد بالا همگی تعویض شدن

بعد پاور رو روشن کردم و دیدم که همه ولتاژ ها اکی شدن یعنی VSB و 3.3 و 5 و 12
ولی PG همچنان بالا بود و خطا میداد
پاور رو هم که همیشه با لامپ تست روشن میکنم تا وضعیت شارژ خازن های 400 ولتی رو ببینم و اگه اتصال باشه متوجه بشم

خب تا اینجا که رسیدم با خودم گفتم اگه PG خطا میده خازن های اطراف IC رو که تعویض کردم حالا ایراد ممکنه از خود IC سوئیچ باشه یا شاید از خازن های 400 ولتی باشن

در همین حین که داشتم پاور رو بررسی میکردم یه بار دیگه پاور رو خاموش و روشن کردم و دیدم که رفتار پاور به کلی تغییر کرد

در حالت VSB کلا هیچ مشکلی وجود نداره و ولتاژ 5 VSB موجود هست و هیچ صدایی هم از مدار بلند نمیشه
ولی به محض اینکه پاور رو روشن میکنم (چه با اتصال سیم سبز و مشکی یا با تستر) لامپ سری با تمام توان روشن میشه
که من سریع پاور رو خاموش میکردم ولی بعدا خواستم بیشتر بررسی کنم و صبر کردم ببینم در ادامه چه اتفاقی می افته که دیدم بعد چند ثانیه لامپ شروع میکنه به چشمک زدن
چندین بار چشمک میزنه و مجدد دوباره با تمام توان روشن می مونه
بعد چند ثانیه که همین طوری بود مجدد دوباره لامپ چشمک میزنه و چند ثانیه چشمک میزنه تا مجدد دوباره با تمام توان یکسره روشن بمونه
این روال تکرار میشه

من پاور رو باز کردم و همه دیودها و زنرها و هیت سینک ها رو بررسی کردم و مشکلی ندیدم از این نظر

ولی یه چیزی که بررسی کردم این بود که
1- در ابتدا گرچه لامپ سری روشن میشه با تمام توان ولی در این حالت همه ولتاژ ها از جمله 3.3 و 5 و 12 اکی هستن و ولتاژشون خوبه و ثابت هست و فقط لامپ سری روشن میمونه با تمام توان
2- در زمانی که لامپ شروع به چشمک زدن میکنه همه ولتاژ ها افت پیدا میکنن و بد تر اینکه ولتاژ AC ورودی هم افت پیدا میکنه - ولتاژ رو چه از پایه های پل دیود گرفتم و چه از کانکتور مادگی که کابل برق بهش وصل میشه دقیقا نتیجه یکسانی داشت
3- در حالت چشمک زدن ولتاژ خازن رو گرفتم و کمی افت پیدا میکرد ولی از 300 ولت کمتر نمیشد

الان چیزی که خیلی برام تعجب داشت همین مساله افت ولتاژ AC ورودی بود یعنی از 220 که افت پیدا میکرد من اعداد 100 و 11 هم میدیدم روی مولتی متر
این روند رو چند بار امتحان کردم و نتیجه یکسانی گرفتم

نمیدونم مشکل از چی هست ولی فک کنم از سمت گرم مدار باشه
لطفا بنده رو راهنمایی کنید با تشکر از دوستان

abbas136824

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2013-09-03
642
5,522
سلام منم 7تا از این پاور دارم فیوز سوخته بود عوض کردم بالامپ سری 100وات لامپ روشن میشد ولی تستر ولتاژهارو سالم نشون میداد هرچی گشتم نتونستم قطعه خراب پیدا کنم اخر پاور رو مستقیم زدم به برق بعد2دقیقه صدای انفجار اومد باز کردم دیدم فت اولیه ترکیدم جمع کردم گذاشتم کنار
ولی یه مورد داشتم تستر خطای پاور گود میداد با تعویض خازن بزرگ مشگل حل شد

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ahbadr

electronium

VIP+ افتخاری
کاربر
2020-07-30
1,027
2,825
31
در همین حین که داشتم پاور رو بررسی میکردم یه بار دیگه پاور رو خاموش و روشن کردم و دیدم که رفتار پاور به کلی تغییر کرد
یعنی چی شد؟
من پاور رو باز کردم و همه دیودها و زنرها و هیت سینک ها رو بررسی کردم و مشکلی ندیدم
مطمعنی سالمند؟
ولی فک کنم از سمت گرم مدار باشه
تمام دو هیت سینگ رو در بیار اول هیت سینگ دوم رو در بیار تست بگیر وضعیت لامپ تست رو گزارش بده

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ahbadr

ahbadr

کاربر
2013-04-03
37
116
سلام مجدد

آقا مشکل پاور حل شد :yes:

در واقع اصلا مشکلی وجود نداشت

بعد تعمیر پاور من با لامپ تست داشتم پاور روشن میکردم که چون پاور توان خیلی بالایی داشت و لامپ تست هم جلوی جریان رو میگرفت و به صورت یه محدود کننده جریان عمل میکرد همین مساله باعث میشد تا پاور بخاطر کمبود جریان خودش رو خاموش کنه

علت خاموش و روشن های مکرر هم همین بود
که خودش رو توی لامپ یه صورت چشمک زدن نشون میداد

این نکته رو بنده جای دیگه ای هم از همین بچه ها خونده بودم که برای پاور های با توان بالا نباید لامپ تست رو همیشه تو مسیر قرار داد
نهایت همون اول کار برای اینکه ببینیم پاور اتصالی داره یا خیر
برای منم تجربه شد تا همیشه لامپ تست رو روی مسیر قرار ندم
برای پاور های زیر 400 وات عیبی نداره ولی نباشه بهتره

7taha7

کاربر
2024-02-06
1
0
tabriz
salam aga manam az in power baz kardam fuzo check kardam saleme mizanam be barg aslan roshan nemishe

بالا