آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: ساختن دیود های کمیاب از ترانزیستور

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
با سلام محضر اساتید فن و پیشکسوتان علم الکترونیک
بنده نیاز شدید به دیود ولتاژ و جریان بالا نیاز داشتم و بدلیل نوسان دلار و قیمت قطعات
تصمیم گرفتم از لوازم و وسایل استوک این قطعه را درست کنم وبا جستجو در سایت
انجمن تعمیرکاران ایران ، جناب استاد غزال ابن مبحث را مطرح فرموده بودند
https://www.irantk.ir/threads/30603-طریقه-تبدیل-یک-ترانزیستور-به-یک-دیود?p=161817#page=4
برام جالب بود بصورت عملی این کارو انجام بدم پس تصاویر و تجاربو محضر دوستان ارائه می کنم
از اینکه مطلب تکراریه پوزش می طلبم ولی تکرار تجربه و آزمون و خطا راه یادگیری علومه
برای انجام این آزمایش از یه ترانزیستور قدرت که ولتاژ 140 ولت و جریان 20 آمپر استفاده کردم
MJ15003A.jpg
پایه های B و E را بهم متصل و بعنوان یکی از پایه های دیود و پایه C را بعنوان پایه دیگه در نظر گرفتم
BE.jpg
و این دیود دست ساز را بصورت سری به یک لامپ 12 ولت چراغ راهنمایی پراید بسته و مدار را به پاور زدم
DIODE1.jpg
در نهایت مدار دیود در یک جهت هدایت و در جهت بر عکس لامپ روشن نمی شد ، گرمای بدنه ترانزیستور هم قابل تحمل بود
DIODE2.jpg
جواب آزمایش بسیار عالی بود و قیمت تمام شده یک پنجم الی یکدهم قیمت دیود اصلی در اومد
انشاالله مدارو با ترانزیستور های ماسفت هم تست نموده و نتیجه را خدمت علاقمندان ارائه می نمایم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
با ماسفت نمیشه این کار رو کرد . در ضمن شما امیتر و کلکتور رو باید به هم وصل میکردید

درود

هر دو موردی که فرمودید نادرسته..
۱- اتصال درین و گیت فت هم مقدوره
۲- کلکتور امیتر نباید بهم متصل بشه.
البته از این حیث حق با شماست که با اتصال کلکتور امیتر بیکدیگر ، دو تا دیود موازی داریم اما دیود بی خاصیتی که جریان بسیار ناچیزی تحمل میکنه .

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا