آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: افزایش ولتاژ خروجی تغذیه لامپ شارژی

hossein.f

کاربر
2014-05-31
12
14
با سلام خدمت اساتید گرامی
یکی از دوستان لامپ شارژی آوردن که روشن نمیشد، این دستگاه شامل سه نوع روشنایی هست، یک ال ای دی ۱ وات در جلو و دو ردیف ال ای دی smd که قابل انتخاب روشن شدن تک ردیفه و دو ردیفه هست که در کل سه روش انتخاب روشنایی داره، بعد از باز کردن مشاهده کردیم که ال ای دی ها سوختن، مدار تغذیه به دو روش ولتاژ dc۵ ولت و ۲۲۰ ولت شهری کار میکنه و باطری رو شارژ میکنه، با ولتاژ ۵ ولت مشکلی نیست ، روی برد تغذیه یه خازن ۱۰۰ میکرو ۵۰ ولت در خروجی باد کرده بود و یه مقاوت کناری کاملا سوخته بودکه یک سر آن هم به خروجی مدار وصله، مقاومت قابل خاندن نیست ، نصف کردم با اهم متر اندازه گرفتم تقریبا ۵۰۰ اهم نشون داد، با تعویض خازن و مقاومت ۱ کیلو ولتاژ خروجی به ۶۰ ولت رسید و دوباره خازن باد کرد سایر قطعات رو روی مدار تست کردم مشکلی پیدا نکردم، اگه میشه یک راهنمایی بفرمایید

پیوست‌ها

• 837 کیلوبایت بازدیدها: 411

2809

کاربر vip
vip
کاربر
2010-09-18
209
464
مازندران
یکی از دوستان لامپ شارژی آوردن که روشن نمیشد، این دستگاه شامل سه نوع روشنایی هست، یک ال ای دی ۱ وات در جلو و دو ردیف ال ای دی smd که قابل انتخاب روشن شدن تک ردیفه و دو ردیفه هست که در کل سه روش انتخاب روشنایی داره، بعد از باز کردن مشاهده کردیم که ال ای دی ها سوختن، مدار تغذیه به دو روش ولتاژ dc۵ ولت و ۲۲۰ ولت شهری کار میکنه و باطری رو شارژ میکنه، با ولتاژ ۵ ولت مشکلی نیست ، روی برد تغذیه یه خازن ۱۰۰ میکرو ۵۰ ولت در خروجی باد کرده بود و یه مقاوت کناری کاملا سوخته بودکه یک سر آن هم به خروجی مدار وصله، مقاومت قابل خاندن نیست ، نصف کردم با اهم متر اندازه گرفتم تقریبا ۵۰۰ اهم نشون داد، با تعویض خازن و مقاومت ۱ کیلو ولتاژ خروجی به ۶۰ ولت رسید و دوباره خازن باد کرد سایر قطعات رو روی مدار تست کردم مشکلی پیدا نکردم، اگه میشه یک راهنمایی بفرمایید

سلام

این نوع مدارهای تغذیه کاملا غیر استاندارد هستن. در اصل مدار تغذیه باید ترانسی یا سوئیچینگ باشه. بهر حال برای ارزون دراومدن محصول از این نوع مدارها استفاده میکنند.
این نوع تغذیه ها حتما حتما باید یه باتری سالم در خوروجی مدار وصل باشه . اگه باتری نباشه یا حتی خراب باشه ولتاژ خروجی تغذیه تا 200 ولت یا بیشتر هم میرسه. که اگه کلید روشن باشه LEDها میسوزند و علت تریکدن خازن و سوختن LED نشانگر شارژ و سوختن مقاومتش به همین علت افزایش ولتاژ هست.

تو این نوع چراغ اضطراری حتی سالم هم باشند نباید با کلید روشن شارژش کرد

برای اینکه از مدار و حتی باتری محافظت کنیم بهتره یه دیود زنر 5.2 ولت 1 وات در خروجی مدار تغذیه بذاریم. دراین صورت اگه باتری خراب شه به دیگر قطعات اسیب نمیرسه

آخرین ویرایش:

2809

کاربر vip
vip
کاربر
2010-09-18
209
464
مازندران

hossein.f

کاربر
2014-05-31
12
14
ممنون از توضیحتون، بله برای اینکه ارزونتر بشه هیچ ترانس یا آی سی استفاده نشده.
خروجی باتری ۲.۶ نشون میده نوع باتری سیلد اسید هست ، فکر کنم این باتریها ۴ ولت باشن، روش هیچ مشخصه ای نیست، باتری رو مستقیم بزارم شارژ ببینم شارژ میشه یا نه ؟

2809

کاربر vip
vip
کاربر
2010-09-18
209
464
مازندران
ممنون از توضیحتون، بله برای اینکه ارزونتر بشه هیچ ترانس یا آی سی استفاده نشده.
خروجی باتری ۲.۶ نشون میده نوع باتری سیلد اسید هست ، فکر کنم این باتریها ۴ ولت باشن، روش هیچ مشخصه ای نیست، باتری رو مستقیم بزارم شارژ ببینم شارژ میشه یا نه ؟

سلام

بله این باتری 4 ولت هست و حتما خراب شده .شما اگه میخواین همین مدار باشه حتما دیود زنر رو بذار و یه باتری نو بگیر

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
با سلام همینطور که دوست عزیزمون هم اشاره کردن تغذیه این دستگاهها کاملا بدون استاندارده و کار کردنشون کاملا وابسته به سلامت باطریهاست
بنظر من اصلا تعمیر اینا بصرفه نیست و اگر هم LED ها سالم باشن تازه باید یه مدار با ترانس براش طراحی کنی باطریهاشم تعویض کنی تا بتونی عین قبل ازش استفاده کنی که بازم فکر نکنم بصرفه باشه
و اگر LED ها سالم باشند بفرموده دوست عزیز دیگمون بهترین کار نصب باطری موبایل یا باطریهای مشابه و نصب جک شارژر که بتونی با شارژر موبایل شارژش کنی هم ارزون هم کاربردی هم بادوام و عالی
اگه چینیها خودشونم همچین کاری میکردن شاید ارزونتر براشون آب میخورد عمر و دوامشم بیشتر بود

rahman.hy

کاربر vip
کاربر
2022-02-10
12
9
32
با سلام همینطور که دوست عزیزمون هم اشاره کردن تغذیه این دستگاهها کاملا بدون استاندارده و کار کردنشون کاملا وابسته به سلامت باطریهاست
بنظر من اصلا تعمیر اینا بصرفه نیست و اگر هم LED ها سالم باشن تازه باید یه مدار با ترانس براش طراحی کنی باطریهاشم تعویض کنی تا بتونی عین قبل ازش استفاده کنی که بازم فکر نکنم بصرفه باشه
و اگر LED ها سالم باشند بفرموده دوست عزیز دیگمون بهترین کار نصب باطری موبایل یا باطریهای مشابه و نصب جک شارژر که بتونی با شارژر موبایل شارژش کنی هم ارزون هم کاربردی هم بادوام و عالی
اگه چینیها خودشونم همچین کاری میکردن شاید ارزونتر براشون آب میخورد عمر و دوامشم بیشتر بود
سلام مشکل اینجاست که شارژر موبایل فقط میتونه 3.7 ولت رو شارژ کنه ولی در بعضی چراغا چهارتا باتری سری شده و 12 ولت است که با شارژر موبایل نمیشه شارژش کرد

randomboot

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-02-10
512
2,316
دوست عزیز طبق گفته دوستمان باطری خراب شده بخاطر همین مدار دوباره منفجر میشه شما یا باطری سالم جایگزین کن یا از باطری ۳.۷ ولت لیتیوم استفاده کن

mehrdad540

کاربر
2020-02-27
453
635
شیراز
سلام مشکل اینجاست که شارژر موبایل فقط میتونه 3.7 ولت رو شارژ کنه ولی در بعضی چراغا چهارتا باتری سری شده و 12 ولت است که با شارژر موبایل نمیشه شارژش کرد

سلام‌ دوست من
شما می تونین led هارو طوری بهم وصل کنین که با ولتاژ حدود ۳.۷ ولت کار بکنه ابتدا ولتاژشونو اندازه گیری کنید بعد حساب کنید چندتا رو باید باهم سری کنید که بشه به این باطری جدیدا وصلش کرد

بالا