آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: روشن شدن خودبخود لپ تاپ asus X510UQ REV 2.2

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,710
با سلام
لپ تاپ ASUS X510Q REV 2.2 است .

1 - وقتی روشن می کنم ، چند دقیقه بعد خاموش می شود و تست دما بالای 65 درجه می رود و ناگهان خاموش می شود .

و تقریبا پس از 10 دقیقه خودبخود روشن می شود و بدون اینکه تصویر داشته باشد ، فن لپ تاپ شروع به کار می کند .

و فن لپ تاپ هیچ وقت خاموش نمی شود مگر اینکه دکمه پاور لپ تاپ را نگه دارم تا فن خاموش شود .

بنده به I0 شک کردم .
راه حل و تست دیگر لازم است ؟

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,710
البته نا گفته نماند :
سخن تکمیلی :
وقتی که برای بار اول لپ تاپ را روشن می کنم ، تصویر می آید و CPU گرم می شود و تا 65 به بالا می رود و ناگهان خاموش می شود .
در دفعه بعد بدون اینکه به لپ تاپ دست بزنم ، فن با شدت تمام روشن می شود ولی تصویر ندارد و CPU گرم نمی شود .

hadi.mrv

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-25
390
591
مشهد مقدس
سلام دوست عزیز

آیا بار اول که روشن میکنید وارد ویندوز هم میشود ؟
این مراحل تو صفحه ستاپ هم تست شده ؟
قطعات دستگاه و جدا کردین مثل هارد ؟
از سلامت رم های دستگاه اطمینان دارین ؟
کلیر سی موس انجام دادین ؟
با باتری و بدون باتری چه تفاوتی میکنه تو عملکرد دستگاه ؟

hadi.mrv

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-25
390
591
مشهد مقدس
در ضمن چجوری به این نتیجه رسیدین که IO دستگاه ایراد داره ؟

آیا قبلش بایوس و EC دستگاه رو پروگرام کردین ؟

M.babaei

کاربر
2017-09-22
70
63
تهران
با سلام
لپ تاپ ASUS X510Q REV 2.2 است .

1 - وقتی روشن می کنم ، چند دقیقه بعد خاموش می شود و تست دما بالای 65 درجه می رود و ناگهان خاموش می شود .

و تقریبا پس از 10 دقیقه خودبخود روشن می شود و بدون اینکه تصویر داشته باشد ، فن لپ تاپ شروع به کار می کند .

و فن لپ تاپ هیچ وقت خاموش نمی شود مگر اینکه دکمه پاور لپ تاپ را نگه دارم تا فن خاموش شود .

بنده به I0 شک کردم .
راه حل و تست دیگر لازم است ؟

با سلام
اینکه دما بالا بره مادربرد خاموش شدنش امری طبیعی ، فقط داغ شدن cpu میتونه از خوب کار نکردن فن cpu و خمیر سیلیکون رو هم بررسی کنید و مطمئن باشید که هیت سینگ هم درست نصب شده باشه ، واینکه خرابی I/O رو نمیشه گفت جسارتا شما ولتاژ گیری روی مدار انجام دادین؟

rezanurse826

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-01-05
1,131
1,710
روشن شدن لپ تاپ با دور فن شدید و بالا و بدون تصویر و سرد بودن cpu ،که پس از خاموش شدن لپ تاپ اتفاق می افتد بر اثر چیست ؟

M.babaei

کاربر
2017-09-22
70
63
تهران
روشن شدن لپ تاپ با دور فن شدید و بالا و بدون تصویر و سرد بودن cpu ،که پس از خاموش شدن لپ تاپ اتفاق می افتد بر اثر چیست ؟

عرض شود خدمتون که تا اونایی که متوجه شدم اصلا مدار PWM شما کار نمیکنه اگه CPU داغ نشه پس در اینصورت شما مدار pwm رو به طور کامل بررسی کنید اعم از اتصالی و یا معیوب بودن فت ها و خازن ها اگر مدار کار نکنه خب مسلما تصویر هم ندارید

pc.heidari

کاربر حرفه ای, VIP2
کاربر
2013-01-09
399
6,732
تهران
سلام و خسته نباشید خدمت همکاران گرامی .
ابتدا چک کنید که دستگاه در یک تایم مشخص خاموش میشه یا نه
سپس با توجه به روشن شدن مجدد دستگاه دو نکته باید مد نظر قرار بدیم ابتدا اینکه آیا مدار RTC کار میکنه یا نه ( برای چک کردن دیود سه پایه RTC رو چک کنید که خروجی 3 داره یا نه ) این خروجی مستقیما به PCH وارد میشه
اما نکته دوم اینکه هنگام روشن شدن و No Display بودن PWM CPU راه اندازی نمیشه که دو علت میتونه باشه . ابتدا کنترلر PWM CPU ( هنگامی که روشن بدون تصویر هست ) که 5vs و Vin 19 رسیده یا نه . سپس چک کنید Enable ها بهش میرسه یا نه . اگر EN ها باشه کنترلر و ماسفت ها رو چک کنید ( حتما در صورت داشتن OCO در صورت روشن شدن کامل CPU و تصویر دادن ولتاژ خروجی رو از لحاظ تمیزی چک کنید ) . اگر نمیرسید پس سیگنال ها ناقص هست . برای بررسی سیگنال ها ابتدا PLTRST رو بر روی جک کارت وایرلس ( پایه 22 وایرلس های قدیمی و پایه 44 وایرلس های جدید ) چک کنید که 3.3 میاد یا نه . در صورت بودن 3.3 باید سیگنال Cpu reset رو از خروجی PCH به Cpu چک کنید ( برای این منظور میتوانید با OCO کلاک CPU رو اندازه بگیرید که شروع به ساخت میکنه یا نه ) نتیجه این فرایند رو اعلام بفرمایید . ممنون

بالا