آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

آموزشی: پرسش و پاسخ‌های کاربردی و مفید استاد غزال

notgood

کاربر
2022-06-25
35
36
درود

چی بگم؟
گویا باید همه پست ها رو همراه با جاده خاکی ارسال کنی.
خمیر سیلیکون عایق کجا و آب رسانا کجا ؟
بقیه موارد درسته اما چرا باید حتما شبیه سازی هایی که مطرح میکنم ، تغییر بدی و ابهامات تازه درست کنی؟

بهتره مطالب را منطبق با پاسخ ها ی قبلی مطرح کنی که ابهامات شما رفع بشه.
در هر صورت بنظر میرسه درک کردی .

سپاس

درست می‌فرمایید گاهی توضیح اضافه به روشن شدن موضوع کمک نمیکنه که هیچ باعث سردرگمی هم میشه...

از این جهت گفتم : همونطور که خمیر سیلیکون که رسانای گرماست و فضای بین هیت سینک و مثلا ترانزیستور رو پر می‌کنه و انتقال گرما رو بهتر می‌کنه
آب هم که رسانای الکتریسته است فضای بین کاسه فلزی و زمین رو پر می‌کنه و باعث تماس بهتر بین این دو میشه و انتقال الکتریسته رو بهتر میکنه...

خیلی ممنونم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود و سپاس

اگر اینطور تشخیص می‌دین ، هرچند برام جای کنجاوی داره، فعلا سعی می‌کنم گام هام رو آهسته تر بردارم و ...

درسته ، در شرایطی که اکثر مصرف کننده ها از این ویژگی پشتیبانی کنند ... اما آیا در کشور ما، و به خصوص ساختمان و وسایلی که ۱۰ ها سال از عمرشون میگذره آیا برای محافظت به ارت وصل می‌شن/ شدند؟

اگر جواب سوال بالا منفی باشه، به نظر منطقی بود اگر نول رو به زمین نمی‌دادن چرا که با این کار تقریبا یکسر مدار رو به انسان ها وصل کردن...

در ضمن اینکه فرمودین ارت کردن وسایل برقی مانع برقگرفتگی میشه، خب اصلا اگر نول رو به زمین نمیدادن ، با دست زدن به فاز دچار برق گرفتگی نمی‌شدیم که حالا ارت بیاد محافظت کنه از ما...

سپاس فراوان

به همین علت گفتم سوالات بی انتها میشه.
اگه ارت فقط برای سیستم حفاظتی پیش بینی میشد حق با شما بود ولی گفتم یکی از کاربردهای ارت سیستم حفاظتی است نه اینکه ارت فقط بمنظور سیستم حفاظتی پیش بینی شده .

برای درک ضرورت ارت باید مباحث سه فاز مطرح بشه و لذا با ضرورت وجود ارت ، کاربرد حفاظتی مطرح میشه.
مضافا که با عدم وجود ارت ، درسته که اتصال منبع ولتاژ به بدنه دستگاه ها موجب برق گرفتگی نمیشد اما مشکلات و مصیبت های دیگری داشت که خارج از حوصله باید مباحث مفصلی تشریح بشه.

هرچند تاکید کردم وظیفه سیستم حفاظتی فقط ممانعت از برق گرفتگی نیست و از ادامه فعالیت دستگاه معیوب هم جلوگیری میکنه که بدون ارت میسر نیست.

سپاس

Adeljabari2

کاربر vip
کاربر
2022-06-28
28
18
27
درود

اولا رشته تحصیلی من لابد شیمی یا مکانیک و کتابداری یا کشاورزی و امثالهم هست و هر چی هست قطعا الکترونیک نیست.

ثانیا بابت تعمیر دستگاه خود ، باید در تاپیک مستقلی مطرح فرمایید.

ثالثا بدون نقشه کاری ازم ساخته نیست.

سپاس

سلام مجدداستاد جان بابت اشتباهات تایپی فراوان ببخشید گوشیم خودش یسری کلمات رو عوض میکنه و اینکه پرسیدم رشتتون چیه مقصود خاصی نداشتم دیدم خیلی دامنه اطلاعاتی گسترده ای داشتنی خاستم بدونم برق صنعتی هستین یا الکترونیک

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام مجدداستاد جان بابت اشتباهات تایپی فراوان ببخشید گوشیم خودش یسری کلمات رو عوض میکنه و اینکه پرسیدم رشتتون چیه مقصود خاصی نداشتم دیدم خیلی دامنه اطلاعاتی گسترده ای داشتنی خاستم بدونم برق صنعتی هستین یا الکترونیک

درود

من در ۵ رشته مختلف برق و الکترونیک و زیرمجموعه های آن تا مقطع کارشناسی و کارشناشی ارشد تحصیل کردم ولی عمده توجه و تعلقاتم به رشته الکترونیک بوده ..

سپاس

آخرین ویرایش:

Adeljabari2

کاربر vip
کاربر
2022-06-28
28
18
27
درود

من در ۵ رشته مختلف برق و الکترونیک و زیرمجموعه های آن تا مقطع کارشناسی و کارشناشی ارشد تحصیل کردم ولی عمده توجه و تعلقاتم به رشته الکترونیک بوده ..

سپاس[/QUOTE
پس همون ک راجب هر موضوعی اطلاعات دارید جناب میبخشید من تازه مغازه زدن و بعضی جاها نیاز دارم یکی راهنمایی کنه اگه امکانش هست سوالاتم جواب بدین ممنون

Adeljabari2

کاربر vip
کاربر
2022-06-28
28
18
27
فقط نمیدونم این سوال رو کجا بنویسم ک خودتون جواب بدین .
استاد واسه فلش خور کردن ضبط ماشین قبلا از auxیا تیونر س سیم خروجی صدای برد فلش خور رو میگرفتم و برق رو هم یا آداپتور جدا یا از ی ولتاژ کم نویز روی برد و برای معلوم کردن R,L,gndصدای برد فلش خور تیونر ضبط رو جدا میکردم و با ی باند ک منفیش رو وصل میکردم ب بدنه و مثبت باند رو ب جای پایه های تیونر میزدم و هر کدوم ک صدا میداد ار و ال میشد حالا می خاستم بدونم اگر بخوام مستقیم وصل کنم ب ایسی بهتر نیست؟؟؟
و اینکه راهی بجز تست با باند هست ک بتونم بفهمم خروجی بخش صدای رادیو (تیونر) کجاست؟چون من خودم قبلا همش از aux میگرفتم و اینبار از رادیو میخوام بگیرم طبق این تست جلو رفتم فقط دوتا پایه بود ک باند صدا میکرد و مسیرش میخورد ب ایسی سویچینگ و از ایسی ب ایسی صورت ولی با مولتی متر از اون دو پایه ولتاژ گرفتم یکی پنج ولت و دیگری ۹ولت بود ک شک کردم گفتم خب ولتاژ بالای س ولت این صدا رو با باند تست کنی میده و برد هم ک پر از ولتاژ پس اگر اشتباه دارم لطفا بگید

محیاجان

کاربر
2019-12-11
437
991
زاهدان
درود استاد

یه تغذیه سوچینگ مثلاً ۱۲ یا ۲۴ ولت خاموش که نقشه هم در دسترس نیست برای شما اومده

۱- این تغذیه یک آی سی و بدون فت قدرت هست

۲-تغذیه هم آی سی و هم فت یا ترانزیستور قدرت هم داره

با توجه به تجارب چندین ساله حضرت عالی روش تعمیر و عیب یابی شما به چه صورته

چه جوری تشخیص میدید ایراد تو کدوم بخشه

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود استاد

یه تغذیه سوچینگ مثلاً ۱۲ یا ۲۴ ولت خاموش که نقشه هم در دسترس نیست برای شما اومده

۱- این تغذیه یک آی سی و بدون فت قدرت هست

۲-تغذیه هم آی سی و هم فت یا ترانزیستور قدرت هم داره

با توجه به تجارب چندین ساله حضرت عالی روش تعمیر و عیب یابی شما به چه صورته

چه جوری تشخیص میدید ایراد تو کدوم بخشه

سپاس
درود

پاسخگویی به این سوال با دو صورت مقدوره.

یا قرص و دارویی داشته باشه و تجویز کنم که قرص و داروی این سوالو ندارم.

یا کتاب و جزوه‌ای بابت پاسخگویی ، تنظیم و تقدیم کنم که نیاز به وقت طولانی داره و اگه چنین فرصت هایی داشتم کتاب هایی منتشر میکردم .

ضمنا میتونستی با سوال کلی‌تر و کوتاه تر ، پاسخ وسیعتری بگیری و خیال خودتو برای هر دستگاهی راحت کنی.
یعنی سوال کنی ، عیب کلیه دستگاه‌های الکترونیکی را چگونه پیدا کنیم.

از شما که باتجربه هستید خیلی خیلی بعید بود.

سپاس

Mahdi neda

کاربر vip
کاربر
2016-08-28
137
356
سلام و عرض ادب خدمت دوستان و اساتید محترم(سلام و درودی مخصوص هم به استاد عزیزم استاد غزال)
سوالی داشتم که اگر جای مناسبی رو انتخاب نکردم پیشاپیش عذر خواهی میکنم.
برای تست و تعمیر بردهای سه فاز(اینورتر vrf 380 ولت) داخل کارگاهم متاسفانه برق سه فاز ندارم و دسترسی هم امکان پذیر نیست.
اگر دوستان راه حلی دارند ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
فقط بردها دارای کنترل فاز می باشند.
اگر از دوستان کسی از اینورتر تک فاز به سه فاز هم استفاده می کند ممنون میشم راهنمایی بفر مائید.

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام و عرض ادب خدمت دوستان و اساتید محترم(سلام و درودی مخصوص هم به استاد عزیزم استاد غزال)
سوالی داشتم که اگر جای مناسبی رو انتخاب نکردم پیشاپیش عذر خواهی میکنم.
برای تست و تعمیر بردهای سه فاز(اینورتر vrf 380 ولت) داخل کارگاهم متاسفانه برق سه فاز ندارم و دسترسی هم امکان پذیر نیست.
اگر دوستان راه حلی دارند ممنون میشم راهنمایی بفرمائید.
فقط بردها دارای کنترل فاز می باشند.
اگر از دوستان کسی از اینورتر تک فاز به سه فاز هم استفاده می کند ممنون میشم راهنمایی بفر مائید.

درود

ضمن تقدیر و تشکر
متاسفانه در این خصوص تجربه‌ای ندارم .
اما با توجه به نیاز مشابه یک متقاضی ، راه حلی پیشنهاد کردم و در اواسط آزمایش پاسخ متقاضی متوقف و خودش غیب شد.

بنظرم با تک‌فاز هم قابل تست هست.
بطوریکه از فاز و نول بجای دوفاز استفاده کنید و اگر کار نکرد با دو ورودی دیگه تست فرمایید‌.

سپاس

بالا