آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: تحلیل نقشه بسیار ساده نقطه جوش طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
مهندس غزال عزیز ولی در پست 16 همین مطلب فرمودین با این پاورها امکانپذیره که نقطه جوش ابجاد کنم.من از اول هدف و لوازم کار رو ذکر کردم.سپاس

درود

اگه همون پست ۱۶ را بدقت بخونی هرگز نگفتم در نقشه این تاپیک میتونی از منبع سوئیچینگ استفاده کنی بلکه سوال شده آیا میتونیم با منابع سوئیچینگ نقطه جوش کنیم که در پاسخ تاکید کردم عبور جریان زیاد از نقاط فلزی ( عمده فلزات) موجب نقطه جوش میشه و استفاده از منابع ولتاژ مستقیم کار بیهوده ای است اما موجب نقطه جوش میشه ، بنحوی که بارها گفتم میتونی دو تا الکترود به باطری اتومبیل هم متصل و نقطه جوش کنی و البته نقطه جوش کیلویی میشه و بدلیل عدم رعایت زمان و جریان لازم گاهی سوراخ میشه و جر میده و گاهی جوش نارس میده و گاهی هم جوش خوبی میده.

ولی هرگز نگفتم بجای ترانس در نقشه این تاپیک میتونیم از سوئیچینگ استفاده کنیم .
آیا شما نقشه این تاپیک را مونتاژ کردی یا دو تا الکترود به منبع ولتاژ متصل کردی و با زمان شانسی نقطه جوش میکنی ؟

متشابها میتونیم بجای کامیون از انرژی حیوانات هم برای حمل بار استفاده کنیم اما به این معنی نیست که میتونیم بجای موتور کامیون از انرژی حیوانات استفاده کنیم و یک حیوان بجای موتور کامیون جاسازی کنیم.

سپاس

آخرین ویرایش:

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
درود

نقطه جوش مورد نظر تاپیک ، نوسانی تولید نمیکنه که بالاتر یا پایین تر از فرکانس برق شهر باشه.

سپاس
سلام
استاد الان چطور میگید نوسانی ایجاد نمیشه ؟ مگ تو قسمت ترانس جوش یک ولتاژ ۲۲۰ AC. موجود نیست که همون رو هم اوپتو دایاک با دستور تایمر 555 قطع و وصل میکنه ؟؟
من اشتباه میکنم یا موضوع چیز دیگری ست ؟ شرمنده گیج شدم من.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
استاد الان چطور میگید نوسانی ایجاد نمیشه ؟ مگ تو قسمت ترانس جوش یک ولتاژ ۲۲۰ AC. موجود نیست که همون رو هم اوپتو دایاک با دستور تایمر 555 قطع و وصل میکنه ؟؟
من اشتباه میکنم یا موضوع چیز دیگری ست ؟ شرمنده گیج شدم من.

درود

زمانیکه ترایاک با فرمان گیت روشن بشه دیگه نمیتونی خاموشش کنی و باید ولتاژ صفر ولت بشه .
بنابرین فقط میتونی از نقاط دلخواه هر نیم سیکل برای روشن شدن ترایاک استفاده کنی ولی دیگه قادر به خاموش کردن نیستی و تا انتها هدایت میکنه.
حالا چطوری فرکانس برق شهر تغییر میکنه ؟

البته لحظه ای که فرمان آتش صادر میشه ، ضربه ای تولید میشه که حاوی فرکانس های بیشماری است اما ناخواسته و بعنوان نویز تولید میشه و غالبا آنرا با تمهیداتی حذف میکنن یا قدرت انرا کم میکنن .

سپاس

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
درود

زمانیکه ترایاک با فرمان گیت روشن بشه دیگه نمیتونی خاموشش کنی و باید ولتاژ صفر ولت بشه .
بنابرین فقط میتونی از نقاط دلخواه هر نیم سیکل برای روشن شدن ترایاک استفاده کنی ولی دیگه قادر به خاموش کردن نیستی و تا انتها هدایت میکنه.
حالا چطوری فرکانس برق شهر تغییر میکنه ؟

البته لحظه ای که فرمان آتش صادر میشه ، ضربه ای تولید میشه که حاوی فرکانس های بیشماری است اما ناخواسته و بعنوان نویز تولید میشه و غالبا آنرا با تمهیداتی حذف میکنن یا قدرت انرا کم میکنن .

سپاس

سلام
استاد عزیز این لینک فیلم رو اگ فرصت دارید نگاه کنید. من نمی دونم چطور این ترایاک خاموش میشه !!یا اطفاق دگ ای میوفته ؟؟ شرمنده شما رو اذیت میکنم و وقتتون رو میگیرم . معذرت .

https://youtu.be/-LyrtewyFJs

armin-a

کاربر vip
کاربر
2011-12-06
262
209
درود بر شما
بینظیری استاد غزال عزیز و از اینکه همراه ما هستی و راهنمایی میکنی بی نهایت از شما سپاسگزارم.بله گویا من با تجربه کم خودم موضوع رو بخوبی نگرفتم و فکر کردم هر منبع سوئیچینگی که امپر بالا بده و داشته باشم میتونم بدون تغییرات در خروجی اون ایجاد نقطه جوش کنم.حتما صحبت شما درسته و در این مسیر از تجربیاتتون استفاده خواهیم کرد تا دانش ناقص ما کامل تر بشه.
ما کم تجربه ها در زمینه الکترونیک اینجارو دانشگاه میدونیم و شما استادید و ما تشنه یادگیری.
دوستت داریم مهندس و ارادتمندیم.

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام
استاد عزیز این لینک فیلم رو اگ فرصت دارید نگاه کنید. من نمی دونم چطور این ترایاک خاموش میشه !!یا اطفاق دگ ای میوفته ؟؟ شرمنده شما رو اذیت میکنم و وقتتون رو میگیرم . معذرت .

https://youtu.be/-LyrtewyFJs

درود

برای نقطه جوش ناگزیر به کنترل مقدار جریان و مدت زمان عبور جریان هستیم .
لذا برای صفحه ای مثلا نیاز به جریان موثر ۱۰۰ آمپر در مدت زمان ۱ ثانیه هستیم که در اینصورت باید نیم سیکل ها از نقطه ای از قطعه کار عبور کنند که جریان موثر ۱۰۰ آمپر باشه و مثلا از اواسط هر نیم سیکل تا انتهای آن باید از قطعه فلزی عبور کنند و از آنجاکه ۱ ثانیه را انتخاب میکنیم لذا ۵۰ سیکل از اواسط هر نیم سیکل از قطعه فلزی عبور میکنه .

حالا اگه صفحه فلزی ضخیم تری داشته باشیم باید جریان موثر و زمان عبور جریان را افزایش دهیم بنابرین باید تعداد بیش از ۵۰ سیکل از اوایل هر نیم سیکل از قطعه فلزی عبور کنه .

به این ترتیب در فرکانس دخل و تصرفی نکردیم و فقط تعداد نیم سیکل ها و دامنه هر نیم سیکل را کنترل و انتخاب کردیم .

سپاس

nima.mhq

کاربر
2017-03-13
173
295
43
خراسان رضوی ..
درود

برای نقطه جوش ناگزیر به کنترل مقدار جریان و مدت زمان عبور جریان هستیم .
لذا برای صفحه ای مثلا نیاز به جریان موثر ۱۰۰ آمپر در مدت زمان ۱ ثانیه هستیم که در اینصورت باید نیم سیکل ها از نقطه ای از قطعه کار عبور کنند که جریان موثر ۱۰۰ آمپر باشه و مثلا از اواسط هر نیم سیکل تا انتهای آن باید از قطعه فلزی عبور کنند و از آنجاکه ۱ ثانیه را انتخاب میکنیم لذا ۵۰ سیکل از اواسط هر نیم سیکل از قطعه فلزی عبور میکنه .

حالا اگه صفحه فلزی ضخیم تری داشته باشیم باید جریان موثر و زمان عبور جریان را افزایش دهیم بنابرین باید تعداد بیش از ۵۰ سیکل از اوایل هر نیم سیکل از قطعه فلزی عبور کنه .

به این ترتیب در فرکانس دخل و تصرفی نکردیم و فقط تعداد نیم سیکل ها و دامنه هر نیم سیکل را کنترل و انتخاب کردیم .

سپاس

سلام .

ممنون از توضیحتون . اون سیگنال کنترل برای نیم سییکل هست که تایمر تولید میکنه. از هر نوع ترایاک میشه استفاده کرد ؟

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام .

ممنون از توضیحتون . اون سیگنال کنترل برای نیم سییکل هست که تایمر تولید میکنه. از هر نوع ترایاک میشه استفاده کرد ؟

درود

ترایاک نباید ضعیف تر از مقادیر مصرفی باشه و bta41-600 برای کلیه مقاصد شما خوبه.

سپاس

izeh

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2006-10-09
301
281
سلام خدمت همکاران عزیز
یه دستگاه نقطه جوش دارم که در ادامه عکساشو میزارم.مشکلش اینه که یک سر اون سیمی که با علامت زرد رنگ مشخص کرد م قطع شده و عمل جوش زدن رو انجام نمیده خودم حدسم این بود که شاید به اون سلکتور چهار حالته وصل بوده ولی دو سه تا از پایه هاشو که امتحان کردم نشد.لطفا" اگه کمکی از دستتون بر میاد دریغ نکنید
photo_2022-05-18_18-43-29.jpg
photo_2022-05-18_18-27-37.jpg
photo_2022-05-18_18-27-35.jpg

پیوست‌ها

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,763
سلام خدمت همکاران عزیز
یه دستگاه نقطه جوش دارم که در ادامه عکساشو میزارم.مشکلش اینه که یک سر اون سیمی که با علامت زرد رنگ مشخص کرد م قطع شده و عمل جوش زدن رو انجام نمیده خودم حدسم این بود که شاید به اون سلکتور چهار حالته وصل بوده ولی دو سه تا از پایه هاشو که امتحان کردم نشد.لطفا" اگه کمکی از دستتون بر میاد دریغ نکنید
مشاهده فایل‌پیوست 185064
مشاهده فایل‌پیوست 185065
مشاهده فایل‌پیوست 185066

درود

بزرگوار ، واقعا تصور میکنی با این گزارش ، راهنمایی موثری دریافت میکنی ؟
اون سلکتور چهار حالته و این سیمی که مشخص کردم و امثالهم گزارش فنی هست یا مشاهده غیر فنی ؟

در صورتی مشاهدات شما منجر به دریافت پاسخ موثر میشه که پاسخگو نمونه های فراوانی از این سیستم را تجربه کرده باشه و حفظ باشه که احتمالش نزدیک به صفر است.

لذا اگه میخوای تعمیر بشه ، نقشه برد را تهیه کن و یا دستی روی کاغذ بکش و ارسال کن و نواقص را روی نقشه مشخص کن و نام و مدل محصول را هم اعلام کن .
تا ضمن رفع عیب ، نقشه دستگاه هم برای متقاضیان آینده مورد استفاده باشه.

سپاس

بالا