آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

عامل تعیین سرعت الکترو موتور

Behnamdaliri

کاربر
2018-12-26
51
60
33
سلام چه عاملی یا عواملی در تعیین سرعت الکترو موتور دخیل میباشند. و آیا موتوری که فابریک مثلاً با سرعت ۱۴۰۰ می‌چرخه آیا با دستکاری میشه سرعتش رو بالا یا پایین آورد. منظورم خود موتور هست نه با تغییر فرکانس توسط اینورتر یا تغییر پولی سر موتور

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام چه عاملی یا عواملی در تعیین سرعت الکترو موتور دخیل میباشند. و آیا موتوری که فابریک مثلاً با سرعت ۱۴۰۰ می‌چرخه آیا با دستکاری میشه سرعتش رو بالا یا پایین آورد. منظورم خود موتور هست نه با تغییر فرکانس توسط اینورتر یا تغییر پولی سر موتور
سلام
با تغییر سیم پیچ میشه تعداد ذور موتور را تغییر داد.
الکترو موتوری که چهار قطب سیم پیچی شده میشه با تغییر قطب ها تعداد دور موتور را کاهش یا زیاد کرد .

Behnamdaliri

کاربر
2018-12-26
51
60
33
سلام
با تغییر سیم پیچ میشه تعداد ذور موتور را تغییر داد.
الکترو موتوری که چهار قطب سیم پیچی شده میشه با تغییر قطب ها تعداد دور موتور را کاهش یا زیاد کرد .

سلام ممنونم از پاسختون امکان داره بیشتر توضیح بدید .ممنونم پیشاپیش. مثلاً سیم زیاد کنیم دور موتور کم میشه یا زیاد؟ اگه چهار قطب نبود نمیشه دستکاری کرد؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: Mirza .m

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام ممنونم از پاسختون امکان داره بیشتر توضیح بدید .ممنونم پیشاپیش. مثلاً سیم زیاد کنیم دور موتور کم میشه یا زیاد؟ اگه چهار قطب نبود نمیشه دستکاری کرد؟

سلام
دوست خوبم . در الکترو موتوری که روی مشخصات پلاک نوشته شده 1400 دور در دقیقه با فرکانس 50 هرتز الکترو موتور چهار قطب است. برای تغییر سرعت الکترو موتور باید تعداد قطب های سیم پیچ را تغییر دهید .
مثلا میخواهی الکتروموتوری را با سرعت 3000 دور در دقیقه باشه الکترو موتور باید دو قطب سیم پیچی شود.
در فرکانس 50 هرتز
دور موتور -تعداد قطب
3000- 2
1500 -4
1000 -6
750- 8
در تغییر سرعت الکترو موتور به طریق سیم پیچی کم یا زیاد کنی . به تعداد دور سیم و شماره سیم را تغییر نمیدهیم فقط تعداد قطب ها را تغییر میدهیم.
در ضمن دوست خوبم اگر الکترو موتور را با تغییر سیم پیچ دور موتور را کم یا زیاد کنی هزینه اش زیاد میشه .
اگر الکتروموتور سوخته میتونی با سیم پیچی و تغییر تعداد قطب ها دور موتور را کم یا زیاد کنی.با صرفه تر است.
با روش فولی هزینه خیلی کمتر میشه.
سپاس

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان

با سلام ، فرمودین که برای افزایش یا کاهش دور موتور نمی خواهین از اینورتور استفاده کنید، دلیل این خواسته شما رو نمی دونم . ولی الآن تکنولوزی و فناوری جدید همه به طرف اینورتور اومده و شرکت ها و سازنده های زیادی انواع و اقسام اینورتور درست کردن که کارآیی خوبی دارن!

بنده یه بار برای دل خودم و در زمان ارزانی سیم لاکی یه پمپ آب لوارا را که سیم پیچی آن تکفازه و با خازن دائم کار 10 میکروفارادی راه میافتاد را به
به حالت 4 قطب سیم پیچی کردم ، محاسبات و دردسرهاش به کنار ! ولی از قدرت خروجی موتور کم شده بود و گرم می کرد
به حالت 8 قطب سیم پیچی کردم ، موتور شدید داغ می کرد و قدت خروجی خیل کمی داشت بطوری که شفت آن را با دست میشد نگهداشت
نتیجه ای که عایدم شد این بود که بهترین حالت برای الکتروموتور همان 2قطب یا 4 قط هستش که با 3000 یا 1500 می چرخد که اولا خوب خنک می شود ، دوما تلفات سیم پیچی کم می گردد ! و بهترین راه حل استفاده از گیربکس هستش

مورد بعدی : استفاده از دیمر می باشد مثل جارو برقی و پنکه سقفی و ... که با ولوم می توانید سرعت الکتروموتر را کم و زیاد کنید بشرطی که الکتروموتور شما 3000 دور باشد که با دیمر می توانید از 500 الی 3000 دور تغییر دهید که البته بستگی به بار شما هم دارد که یه موقع الکتروموتور ترمز نکند و بسوزد

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
با سلام ، فرمودین که برای افزایش یا کاهش دور موتور نمی خواهین از اینورتور استفاده کنید، دلیل این خواسته شما رو نمی دونم . ولی الآن تکنولوزی و فناوری جدید همه به طرف اینورتور اومده و شرکت ها و سازنده های زیادی انواع و اقسام اینورتور درست کردن که کارآیی خوبی دارن!

بنده یه بار برای دل خودم و در زمان ارزانی سیم لاکی یه پمپ آب لوارا را که سیم پیچی آن تکفازه و با خازن دائم کار 10 میکروفارادی راه میافتاد را به
به حالت 4 قطب سیم پیچی کردم ، محاسبات و دردسرهاش به کنار ! ولی از قدرت خروجی موتور کم شده بود و گرم می کرد
به حالت 8 قطب سیم پیچی کردم ، موتور شدید داغ می کرد و قدت خروجی خیل کمی داشت بطوری که شفت آن را با دست میشد نگهداشت
نتیجه ای که عایدم شد این بود که بهترین حالت برای الکتروموتور همان 2قطب یا 4 قط هستش که با 3000 یا 1500 می چرخد که اولا خوب خنک می شود ، دوما تلفات سیم پیچی کم می گردد ! و بهترین راه حل استفاده از گیربکس هستش

مورد بعدی : استفاده از دیمر می باشد مثل جارو برقی و پنکه سقفی و ... که با ولوم می توانید سرعت الکتروموتر را کم و زیاد کنید بشرطی که الکتروموتور شما 3000 دور باشد که با دیمر می توانید از 500 الی 3000 دور تغییر دهید که البته بستگی به بار شما هم دارد که یه موقع الکتروموتور ترمز نکند و بسوزد

سلام آقای بهرامی ممنونم از پاسختون در مورد موتور های تکفاز برای تغییر دور موتور با تغییرات سیم پیچ خیلی مشکل است . باید این نقشه کارخانه سیم پیچی بشه .
اما برام همیشه سوال بود که چرا در موتورهای سه فاز با تغییر قطب های سیم پیچ هیچ گونه مشکلی نیست . در موتور های تکفاز مشکل است . به نظر من در موتور های تکفاز با تغییر قطب ها بیشتر و یا کمتر شدن شیارها اصلی سیم پیچ و تعداد شیارها برای سیم پیچ کمکی و نا متقارن بودن با سیم پیچ اصلی مشکل کشیدن جریان بار و کمتر شدن قدرت موتور است.

bahramikhah

VIP+ افتخاری
کاربر
2008-09-15
434
1,111
55
کبودراهنگ همدان
بله با شما کاملا موافقم، موتورهای تکفاز نسبت به سه فاز کم و کاستی های زیادی دارن، ولی در کل برای موتورهای سه فاز تکنولوژی اینورتور راحت تره ، حتی سیم پیچی چند سرعته دالاندر هم از رده خارج شده!

بالا