آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزشی: ترفندی برای استفاده راحت از پراب مولتی متر

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
درود و عرض ادب خدمت همکاران محترم انجمن
بابت تست قطعات و مدارات الکترونیک در داخل مدار جدای از مهارت و توانایی های لازم باید ابزار و قطعات نیز سالم و کانل باشند تا حین کار اذیتت نکنه
یکی از اون قطعا ‌که بنده همیشه باهاش مشکل دارم نوک پراپ مولتی متر میباشد
خصوصا حین تست قطعات smd که واقعا حساس میباشند
و خدای ناکرده ممکن هست اتصال نابجا با خسارت همراه باشه
لذا باید نوک پراپ محکم ، سالم ، نازک و تیز باشد
اگر نوک پراب مولتی متر شما یکی از این 4 مزیت رو نداشته باشد
تا حدودی میشه گفت اون پراب بدرد نمیخورد
البته ممکنه بابت استفاده در برخی از مدارات مشکلی نداشته باشد و به هر حال کار رو راه بی اندازد
ولی در کل پراب مولتی متری که جنس خوبی داشته باشه رو میتونی بابت تست هر نوع مدار و قطعه یی ازجمله smd و معمولی
استفاده نمایید
ولی پرابی که جنس خوبی نداشته باشه و یا نوک اون فاقد یکی از 4 خاصیت ذکر شده باشد واسه بردهای بسیار معمولی کاربرد دارند

آیا شما همکار گرامی تجربه ای در این زمینه دارید ؟
لطفا در این رابطه تجربیات خود را به اشتراک بگذارید

سپاسگزارم

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
درود و عرض ادب خدمت همکاران محترم انجمن
بابت تست قطعات و مدارات الکترونیک در داخل مدار جدای از مهارت و توانایی های لازم باید ابزار و قطعات نیز سالم و کانل باشند تا حین کار اذیتت نکنه
یکی از اون قطعا ‌که بنده همیشه باهاش مشکل دارم نوک پراپ مولتی متر میباشد
خصوصا حین تست قطعات smd که واقعا حساس میباشند
و خدای ناکرده ممکن هست اتصال نابجا با خسارت همراه باشه
لذا باید نوک پراپ محکم ، سالم ، نازک و تیز باشد
اگر نوک پراب مولتی متر شما یکی از این 4 مزیت رو نداشته باشد
تا حدودی میشه گفت اون پراب بدرد نمیخورد
البته ممکنه بابت استفاده در برخی از مدارات مشکلی نداشته باشد و به هر حال کار رو راه بی اندازد
ولی در کل پراب مولتی متری که جنس خوبی داشته باشه رو میتونی بابت تست هر نوع مدار و قطعه یی ازجمله smd و معمولی
استفاده نمایید
ولی پرابی که جنس خوبی نداشته باشه و یا نوک اون فاقد یکی از 4 خاصیت ذکر شده باشد واسه بردهای بسیار معمولی کاربرد دارند

آیا شما همکار گرامی تجربه ای در این زمینه دارید ؟
لطفا در این رابطه تجربیات خود را به اشتراک بگذارید

سپاسگزارم

سلام
یک نوع پراپ در بازار موجود هست که به پراپ سوزنی معروف هست از نوک تیز برخوردار می‌باشد و برای تست قطعات smd استفاده میشه
من خودم سر پراپ سوزن وصل کردم و برای تست smd عالی جواب میده حتی از اسپری پلاستیک ک برای محافظت برد میزنن رد میشه و اتصال رو برقرار میکنه
با سپاس

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
۲۰۲۰۰۹۰۴_۰۲۱۳۵۲.jpg
یک نمونه پراپ سوزنی
۲۰۲۰۰۹۰۴_۰۲۲۴۵۲.png
این هم یک نمونه دیگر

آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

با تشکر از شما بله این پروب های آماده در بازار واقعا کار راه انداز و عالی هستند
مشکلش این هست که باید اینها رو بصورت مستقل تهیه کنی
مشکل دیگر این هست که اشخاصی مانند خودم که کرم این جور کارها هستیم باید برخی لوازم رو خودمون درست کنیم وگرنه بهمون حال نمیده و به دل نمینشبنه
یعنی خودمون با لوازم دَمِ دستی که در اختیار داریم همان پروپ معمولی با جنس ضعیف رو تبدیل به جنس خوب کنیم

حال در این رابطه اگر دوستان بزرگوار پیشنهای دارند لطفا معرفی نمایند

۲۰۲۰۰۹۰۴_۰۱۵۰۲۳.jpg

یعنی چطور یک پروب معمولی رو به یک پروب نوک تیز یا سوزنی تبدیل کنیم ؟

متشکرم

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
با تشکر از شما بله این پروب های آماده در بازار واقعا کار راه انداز و عالی هستند
مشکلش این هست که باید اینها رو بصورت مستقل تهیه کنی
مشکل دیگر این هست که اشخاصی مانند خودم که کرم این جور کارها هستیم باید برخی لوازم رو خودمون درست کنیم وگرنه بهمون حال نمیده و به دل نمینشبنه
یعنی خودمون با لوازم دَمِ دستی که در اختیار داریم همان پروپ معمولی با جنس ضعیف رو تبدیل به جنس خوب کنیم

حال در این رابطه اگر دوستان بزرگوار پیشنهای دارند لطفا معرفی نمایند

مشاهده فایل‌پیوست 169644

یعنی چطور یک پروب معمولی رو به یک پروب نوک تیز یا سوزنی تبدیل کنیم ؟

متشکرم

سلام بر شما سر پراپ رو تیز کنید با سنگ انگشتی همون نمونه بازاری میشه بنده خودم چون دوست ندارم وسایلم از حالت شرکتی خارج بشن سر پراپ ها سوزن وصل کردم

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
سلام بر شما سر پراپ رو تیز کنید با سنگ انگشتی همون نمونه بازاری میشه بنده خودم چون دوست ندارم وسایلم از حالت شرکتی خارج بشن سر پراپ ها سوزن وصل کردم

درود بر شما دوست بزرگوار
سنگ زدن و تیز کردن نوک خود پراب به نظرم جالب نمیشه
به قول شما از حالت فابریک هم خارج میشه جدای از این تفاسیر سنگ زدن باعث داغ شدن بیش از حد فلز میشه و اصطلاحا آب فلز گرفته میشه و دیگه کیفیت اول رو نداره و ممبعد باید مرتب سنگ بخوره تا تیز بمونه
لذا سنگ زدن نمیتونه پیشنهاد خوبی باشه

مشاهده فایل‌پیوست 169645
دوتا سوزن وصل کردم و با سیم دورش پیچیدم که محکم بشه و وارنیش رد کردم خوب هم جواب داده

این روش خوبی هست
چه نوع سوزنی استفاده کردید ؟
متصل نمودن سوزن توسط سیم فکر نمیکنم مقاومت خوبی داشته باشه
از اونجاییکه جنس فلز خود پراب کاملا صاف و صیغلی هست
هر چقدر هم بخوای سیم رو محکم کنی باز هم با کمی فشار وارد کردن به نوک سوزن ، سطح سوزن روی سطح فلز پراب سُر میخوره و باعث تکان خوردن سوزن میشه و سیم پیچیده شده شل میکنه

من قبلا این روش رو تست کردم و پاسخ خوبی نداده
اگر شما با این مشکل روبرو نشدید احتمالا توسط ترفندی تونستی سیم رو خیلی محکم کنی و من دنبال همون ترفند هستم

یعنی ترفندی که باهاش بشود سوزن رو به خوبی روی سزح صیغلی پراب محکم و ثابت کرد

متشکرم

Poomm

کاربر
2018-06-27
378
1,371
تهران
درود بر شما دوست بزرگوار
سنگ زدن و تیز کردن نوک خود پراب به نظرم جالب نمیشه
به قول شما از حالت فابریک هم خارج میشه جدای از این تفاسیر سنگ زدن باعث داغ شدن بیش از حد فلز میشه و اصطلاحا آب فلز گرفته میشه و دیگه کیفیت اول رو نداره و ممبعد باید مرتب سنگ بخوره تا تیز بمونه
لذا سنگ زدن نمیتونه پیشنهاد خوبی باشه

این روش خوبی هست
چه نوع سوزنی استفاده کردید ؟
متصل نمودن سوزن توسط سیم فکر نمیکنم مقاومت خوبی داشته باشه
از اونجاییکه جنس فلز خود پراب کاملا صاف و صیغلی هست
هر چقدر هم بخوای سیم رو محکم کنی باز هم با کمی فشار وارد کردن به نوک سوزن ، سطح سوزن روی سطح فلز پراب سُر میخوره و باعث تکان خوردن سوزن میشه و سیم پیچیده شده شل میکنه

من قبلا این روش رو تست کردم و پاسخ خوبی نداده
اگر شما با این مشکل روبرو نشدید احتمالا توسط ترفندی تونستی سیم رو خیلی محکم کنی و من دنبال همون ترفند هستم

یعنی ترفندی که باهاش بشود سوزن رو به خوبی روی سزح صیغلی پراب محکم و ثابت کرد

متشکرم
در مورد سنگ زدن خودمم چنین کاری نمی‌کنم پیشنهاد بود
سوزن که وصل کردم ته کرد هست ولی جنس فنری مانند داره
سری پراپ بنده صاف نیست و تورفتگی داره ک در همون نقطه سوزن رو یکم فشار دادم و با سیم لاکی محکم پیچیدم هنوز از جا تکون نخورده چ بخاد در بیاد

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,301
ایران
درود
یک پروب خوب به نظر من باید از هر دو طرف باز و بسته بشه مثلا ما میتونیم قسمت انتهای پروب را حذف و یک فیش پیچی نصب کنیم .و طرف دیگر پراب را میتونیم از ترمینال نمره کوچک استفاده کنیم به یک طرف ترمینال سوزن یا مس و طرف دیگر ترمینال سیم را ببندیم . و با سلیقه خودمون یک دسته با چوب یا از دسته های پروب اوراقی استفاده کنیم.
و همیشه هم میتونیم سیم را با سایز مورد نیازمون عوض کنیم.
سپاس
فیش.png
فیش 2.png
فیش 3.png

آخرین ویرایش:
بالا