آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: درخواست کمک جهت تعمیر برد بخارساز التراسونیک

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
با سلام خدمت اساتید گرامی
یه دستگاه مه ساز التراسونیک هست که عملکرد نداره و شامل ۸ برد الکترونیکی و ۸ پیزو برای بخار سازی است . این بردها شامل یک ترانزیستور هست که روی اون رو کاملا از بین بردن تا مدلش مشخص نباشه . بقیه قطعات شامل خازن و سلف و مقاومت هستن که تست کردم و مشکلی نداشتند . ترانزیستورها رو هم تست کردم . اکثر ترانزیستورها با تست در رنج ×1k ، همه پایه ها به هم راه میدن . اونهایی که ظاهراً سالمن ، پرآب قرمز رو یه پایه ، به دوپایه دیگه راه میده . یعنی pnp هست . تو اینترنت و سایتهای فروش قطعات، ترانزیستور جریان بالا و فرکانس بالایی که pnp باشه رو پیدا نکردم .
اساتید لطف کنن کمک کننچطور مدل این ترانزیستور رو پیدا کنم .
در ضمن از کجا تشخیص بدم که خود پیزو سالمه ؟چون با چند تا از بردهایی که ترانزیستور سالم دارن هم پیرو عملکرد نداره.
فقط با یکی از بردها هست که آب قل قل می‌کنه و مه سازی نمی کنه . یعنی عملکرد ضعیفی داره .
ممنون

پیوست‌ها

• 63.8 کیلوبایت بازدیدها: 275
  • 26.9 کیلوبایت بازدیدها: 278
  • 72.5 کیلوبایت بازدیدها: 269
  • 38.8 کیلوبایت بازدیدها: 265

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
مقاومت 0.5 که تو عکس دیده میشه خیلی داغ میشه . ولی هنوز همشون سالمن و مقدارشون درسته

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: fzi

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
یه دستگاه مه ساز التراسونیک هست که عملکرد نداره و شامل ۸ برد الکترونیکی و ۸ پیزو برای بخار سازی است . این بردها شامل یک ترانزیستور هست که روی اون رو کاملا از بین بردن تا مدلش مشخص نباشه . بقیه قطعات شامل خازن و سلف و مقاومت هستن که تست کردم و مشکلی نداشتند . ترانزیستورها رو هم تست کردم . اکثر ترانزیستورها با تست در رنج ×1k ، همه پایه ها به هم راه میدن . اونهایی که ظاهراً سالمن ، پرآب قرمز رو یه پایه ، به دوپایه دیگه راه میده . یعنی pnp هست . تو اینترنت و سایتهای فروش قطعات، ترانزیستور جریان بالا و فرکانس بالایی که pnp باشه رو پیدا نکردم .
در ضمن از کجا تشخیص بدم که خود پیزو سالمه ؟چون با چند تا از بردهایی که ترانزیستور سالم دارن هم پیرو عملکرد نداره.
فقط با یکی از بردها هست که آب قل قل می‌کنه و مه سازی نمی کنه . یعنی عملکرد ضعیفی داره .
ممنون

با درود
بنده با پیزو و متعلقات اون تا بحال سروکار نداشتم و اگر کمی در موردش توضیح و شرح دهید ممنون خواهم شد
خصوصا که در انجمن نیز اطلاعات جامعی نداریم

ولی در رابطه با مدار الکترونیکی با همفکری دیگر دوستان میتونیم کمک نماییم

از آنجاییکه شماره ترانزیستور رو توسط سنباده مخدوش نموده اند
باید کمی محتاط عمل نمایید
لذا ابتدا بفرمایید ایا از ترانزیستور مطمعن میباشید

ترانزیستورها رو هم تست کردم . اکثر ترانزیستورها با تست در رنج ×1k ، همه پایه ها به هم راه میدن . اونهایی که ظاهراً سالمن ، پرآب قرمز رو یه پایه ، به دوپایه دیگه راه میده .
مگر چند تا ترانزیستور داره که میگی ترانزییتورها رو تست کردی ؟
ضمنا گمان میکنم تست نمودن این ترانزیستور رو خوب نتونستی انجام بدی
و ممکنه ترانزیستور سالم باشه
خوب دقت کن در پست تست این ترانزیستور هم منفی و هم مثبت رو بدون تشریفات و کاملا راحت و روان توضبح میدم ببین ترانزیستورش سالم هست یا خیر ؟

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
با سلام و تشکر فراوان از پاسخ
در ابتدای متن عرض کردم که تعداد ۸ برد الکترونیکی برای ۸ پیزو وجود دارد ، به ازای هر برد یک ترانزیستور .
ترنسدیوسر پیزو میتونه فرکانس الکتریکی رو به ارتعاش مکانیکی تبدیل کنه ، البته با فرکانس بالا . برای ایجاد بخار سرد ، پیزو باید به فرکانس تشدیدش برسه که معمولا یا ۱۱۳ کیلو هرتز هستن یا ۱.۶ مگاهرتز و یا بالا تر از ۲ مگاهرتز .
برای تست ترانزیستور این کار رو کردم . پراب قرمز روی یک پین و پراب مشکی روی پین دیگه . فقط روی یک پین بود که وقتی پراب قرمز روی اون بود و پراب مشکی روی پین های دیگه ، اهم نشون میداد . در حالت های دیگه راه نمیداد. ولی بیشتر ترانزیستور ها بیشتر حالتها راه میده . تست رو خارج از مدار انجام دادم

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
767
2,547
تهران -شانکهای
ممنون

با احترام
دوست گرامی ، در مدار بخور سرد ، ۹۰٪ از این ۲ ترانزیستور استفاده میشه .[hide]D1047 که بزرگتر و نمونه ترانزیستور شما هستش و bu406 که کوچکتره، . اینها گرون هستند پس تا از سلامت قطعات دیگه مطمئن نشدی از نصب ، خودداری کن[/hide]
موفق باشید.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

Parsa2309

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2019-02-22
767
2,547
تهران -شانکهای
مقاومت 0.5 که تو عکس دیده میشه خیلی داغ میشه . ولی هنوز همشون سالمن و مقدارشون درسته

با احترام
این برد ، به کوچکترین تغییر اهم مقاومتها ، تغییر ظرفیت خازنها و ضعف سلفها که ۲ یا ۳ عدد هستند ، شدیدا حساس بوده و عکس‌العمل نشون میدن .اول همون یدونه برد که ضعیف فرکانس میده رو اصلاح کنید تا روال کار دستت بیاد .یه پیزو یدک هم برای تست تهیه کن.
موفق باشید.

heical

کاربر
2011-05-13
306
531
معمولا ترانزیستوری که در این مدارات استفاده میشه BU406 هست که یک نرانزیستور NPN هست نه PNP که شما فرمودید.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس
با سلام و تشکر فراوان از پاسخ
در ابتدای متن عرض کردم که تعداد ۸ برد الکترونیکی برای ۸ پیزو وجود دارد ، به ازای هر برد یک ترانزیستور .
ترنسدیوسر پیزو میتونه فرکانس الکتریکی رو به ارتعاش مکانیکی تبدیل کنه ، البته با فرکانس بالا . برای ایجاد بخار سرد ، پیزو باید به فرکانس تشدیدش برسه که معمولا یا ۱۱۳ کیلو هرتز هستن یا ۱.۶ مگاهرتز و یا بالا تر از ۲ مگاهرتز .
برای تست ترانزیستور این کار رو کردم . پراب قرمز روی یک پین و پراب مشکی روی پین دیگه . فقط روی یک پین بود که وقتی پراب قرمز روی اون بود و پراب مشکی روی پین های دیگه ، اهم نشون میداد . در حالت های دیگه راه نمیداد. ولی بیشتر ترانزیستور ها بیشتر حالتها راه میده . تست رو خارج از مدار انجام دادم

بسیار خب
بابت ترانزیستور ابتدا از مثبت و یا منفی بودن اون کاملا مطمعن شو
البته توسط روش تستی که عرض خواهم نمود میتونی از روی یک برو سالم دیگه از مثبت و منفی بودن اینگونه ترانزیستورها اطمینان کامل پیدا نمایید
اتفاقا بابت این مدارها ترانزیستورهای آمپر بالا و فرکانس بالای فراوانی وجود داره برای این منظور میتونی از ترانزیستورهای [hide] قدرت صوت آمپلی فایرها [/hide] در اینگونه مدارات استفاده نمایید
مانند [hide] c5198 و 2sD1047 و TIP35 [/hide]
که فراوون هستند
تست راحت و بدون تشریفات این گونه ترانزیستورها بدین شرح میباشد :
پایه ها به سمت پایین و شماره ترانزیستور روبروی خودت باشه
[hide] پراپ سیاه مولتی متر رو به پایه اول سمت چپ متصل کن پراب قرمز رو یک بار به پایه وسط و یک بار هم به پایه سمت راست متصل کن باید روی هر دو پایه دقیقا مانند یک دیود راه بدهد و یا بیزر بوق بزند [/hide]
تا به اینجا یعنی 50 درصد این ترانزیستور سالم میباشد
حالا پراب رو برعکس متصل کن یعنی
[hide] پراب قرمز به پایه سمت چپ متصل باشه
حالا پراب سیاه رو یک بار به پایه وسط و بار دیگر به پایه سمت راست بزن در این حالت به هیچ عنوان نباید راه بدهد یا بیزر اصلا نباید بوق بزند این نشان دهنده ترانزیستور سالم میباشد [/hide]
این تست ساده مربوط به ترانزیستور منفی بود
بابت تست ترانزیستور مثبت کاملا برعکس عمل مینمایید

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44
با احترام
دوست گرامی ، در مدار بخور سرد ، ۹۰٪ از این ۲ ترانزیستور استفاده میشه .hidden content may not be quoted
موفق باشید.

سلام
با تشکر

درسته ، طی بررسی هایی که انجام دادم اینطور بوده و فقط از این دو استفاده میشه . ولی این دو npn هستن ترانزیستوری که تست کردم pnp بود

m_aram

کاربر vip
کاربر
2014-07-22
24
44

بسیار خب
بابت ترانزیستور ابتدا از مثبت و یا منفی بودن اون کاملا مطمعن شو
البته توسط روش تستی که عرض خواهم نمود میتونی از روی یک برو سالم دیگه از مثبت و منفی بودن اینگونه ترانزیستورها اطمینان کامل پیدا نمایید
اتفاقا بابت این مدارها ترانزیستورهای آمپر بالا و فرکانس بالای فراوانی وجود داره برای این منظور میتونی از ترانزیستورهای hidden content may not be quoted در اینگونه مدارات استفاده نمایید
مانند hidden content may not be quoted
که فراوون هستند
تست راحت و بدون تشریفات این گونه ترانزیستورها بدین شرح میباشد :
پایه ها به سمت پایین و شماره ترانزیستور روبروی خودت باشه
hidden content may not be quoted
تا به اینجا یعنی 50 درصد این ترانزیستور سالم میباشد
حالا پراب رو برعکس متصل کن یعنی
hidden content may not be quoted
این تست ساده مربوط به ترانزیستور منفی بود
بابت تست ترانزیستور مثبت کاملا برعکس عمل مینمایید

دوست عزیز
من تو تست ترانزیستور مشکلی ندارم و از این روش آقای راستگار در لینک (https://www.irantk.ir/threads/250-تست-قطعات-خارج-از-مدارات-الكترونيكي) استفاده کردم . ترانزیستور PNP هستش .

هر3 ترانزیستوری که اشاره کردید npn هستن .

بالا