آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوال: سوختن الکترو موتور سه فاز 1.1 کیلو وات بعد از سیم پیچی

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام همکاران عزیزم من چهار عدد الکترو موتور 1.1 کیلو وات سه فاز را سیم پیچی کرده بعد از مدتی این چهار الکتروموتور سوخته.
1- تابلو های برق الکتروموتورها سالم دارای کنترل فاز و بی متال و فیوز های سه فاز مناسب با جریان الکتروموتور.
2- الکترو موتور های سیم پیچی شده به مدت سه و چهار روز کار کرده ( عادتی که دارم بعد از سیم پیچی الکترو موتور در موقع راه اندازی با بار به مدت یک ساعت جهت تست الکتروموتور جریان موتور را و ولتازها چک میکنم و تحویل مشتری میدم)
..................... همکاران عزیزم حالا کار ما رسیده به شکایت و روز چهارشنبه همین هفته قرار کارشناس بیاید مشکل از کجاست.
از دوستان سوالم این است که ایا الکتروموتوری که یک روز کار کنه میتونه ایراد از سیم پیچ الکترو موتور باشه ؟

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
با درود //دوست گرامی البته من تخصص زیادی در الکتومتور ندارم ولی اگر بار بیش از اندازه به دستگاه وارد شود و یا در شرایطی قرار گیره که تهویه نداشته باشه و یا بیش از اندازه گرم کنه و یا بلبیرنگهای سر و ته مشکل داشته باشه که روتور راحت نچرخه و...همه اینها باعث سوختن خواهد شد ..در ضمن شما وقتی متور را زیر تست میزارید با امپر متر چک میکنید که چقدر امپر میکشه و اون را با نمونه سالم مقایسه میکنید؟؟...........نکته اخر کار کار شاس را سر صنف مشخص میکنه اگر بتونید که قانع بشه حق را به شما میدن

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
با درود //دوست گرامی البته من تخصص زیادی در الکتومتور ندارم ولی اگر بار بیش از اندازه به دستگاه وارد شود و یا در شرایطی قرار گیره که تهویه نداشته باشه و یا بیش از اندازه گرم کنه و یا بلبیرنگهای سر و ته مشکل داشته باشه که روتور راحت نچرخه و...همه اینها باعث سوختن خواهد شد ..در ضمن شما وقتی متور را زیر تست میزارید با امپر متر چک میکنید که چقدر امپر میکشه و اون را با نمونه سالم مقایسه میکنید؟؟...........نکته اخر کار کار شاس را سر صنف مشخص میکنه اگر بتونید که قانع بشه حق را به شما میدن
ممنونم دوست خوبم از راهنمایتان
هر دو بلبرینگ را تعویض کرده بودم. جریان الکتروموتور هم حدودا از هر سه فاز 3 آمپر جریان میکشه . و بی متال را روی 4.5 تنظیم کرده بودم.
اطمینان دارم که سیم پیچی اگر مشکل داشته باشه در مدت نیم ساعت میسوزه یا فیوز میپره چه برسد که سه چهار روز در طول شبانه روز کار کرده باشه.
بازم ممنونم از راهنمایتان استاد خوبم.

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
سلام همکاران عزیزم من چهار عدد الکترو موتور 1.1 کیلو وات سه فاز را سیم پیچی کرده بعد از مدتی این چهار الکتروموتور سوخته.
1- تابلو های برق الکتروموتورها سالم دارای کنترل فاز و بی متال و فیوز های سه فاز مناسب با جریان الکتروموتور.
2- الکترو موتور های سیم پیچی شده به مدت سه و چهار روز کار کرده ( عادتی که دارم بعد از سیم پیچی الکترو موتور در موقع راه اندازی با بار به مدت یک ساعت جهت تست الکتروموتور جریان موتور را و ولتازها چک میکنم و تحویل مشتری میدم)
..................... همکاران عزیزم حالا کار ما رسیده به شکایت و روز چهارشنبه همین هفته قرار کارشناس بیاید مشکل از کجاست.
از دوستان سوالم این است که ایا الکتروموتوری که یک روز کار کنه میتونه ایراد از سیم پیچ الکترو موتور باشه ؟

امیر سجاد عزیز
متاسفانه بنده اطلاعاتی در این مورد ندارم
ولی در این گونه موارد و از نظر فنی چیزی که مشخص هست سیم پیچی مشکل دار در زیر بار حتی یک ساعت هم نمیتونه دوام بیاره
چه رسد به چند روز !!
مگر اینگه بلبرینگ فرسوده ای وجود داشته باشد که به مرور به حالت گیرپاچ درآید و فشار مضاعفی به سیمپیچ و در نهایت باعث حرارت اضافی و سوختن سیمپیچها گردد

و اگر بلبرینگ هم تعویض گشته و نو شده باشد
احتمال دارد جنس بلبرینگ تغلبی بوده باشد و یا به بلبرینگ در هنگام جایگذاری ضربه وارد شده باشد و به خوبی سر جایش ننشسته باشد
و همین عامل مسبب وارد شدن فشار به سیسمپچها گردیده باشد
و یا تهویه نامناسب و یا افت فشار ناگهانی برق

البته خودت کننده و اوستا هستی و قطعا قبل از تحویل تمامی شرایط جوی و تهویه رو مد نظر قرار داده ای
واقعا متاثر شدم و امیدوارم با خوشی به سرانجام برسانید

دوست خوبم بابت مشکل بوجود آمده خودت به چه چیزی مشکوک هستی؟

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
امیر سجاد عزیز
متاسفانه بنده اطلاعاتی در این مورد ندارم
ولی در این گونه موارد و از نظر فنی چیزی که مشخص هست سیم پیچی مشکل دار در زیر بار حتی یک ساعت هم نمیتونه دوام بیاره
چه رسد به چند روز !!
مگر اینگه بلبرینگ فرسوده ای وجود داشته باشد که به مرور به حالت گیرپاچ درآید و فشار مضاعفی به سیمپیچ و در نهایت باعث حرارت اضافی و سوختن سیمپیچها گردد

و اگر بلبرینگ هم تعویض گشته و نو شده باشد
احتمال دارد جنس بلبرینگ تغلبی بوده باشد و یا به بلبرینگ در هنگام جایگذاری ضربه وارد شده باشد و به خوبی سر جایش ننشسته باشد
و همین عامل مسبب وارد شدن فشار به سیسمپچها گردیده باشد
و یا تهویه نامناسب و یا افت فشار ناگهانی برق

البته خودت کننده و اوستا هستی و قطعا قبل از تحویل تمامی شرایط جوی و تهویه رو مد نظر قرار داده ای
واقعا متاثر شدم و امیدوارم با خوشی به سرانجام برسانید

دوست خوبم بابت مشکل بوجود آمده خودت به چه چیزی مشکوک هستی؟

دوست خوبم ممنونم از راهنمایتان
بلبرینگ های الکتروموتور الان که سوخته خیلی راحت میچرخه هیچ گونه مشکلی در بلبرینگ نیست.
از دو سه نفر از کارشناس پرسیدم مشکل از سیم پیچ نیست . به گفته خودشون سه روز وشب کار کرده . اگر مشکلی از سیم پیچ بود تو مدت یک ساعت سیم پیچ میسوزد.
نمیدونم مشکل کارم کجاست . الکتروموتور بسوزه بعد از سیم پیچی دوباره بسوزه بعد از دو سه روز .
از شانس بد منم تابلو های برق الکتروموتور ها را خودم تعمیر کردم . کلا فیوز های سه فاز و کنترل فاز و بی متال رنج هاشو خودم انتخاب کردم . به همین خاطر از مسایل حفاظتی و سیم پیچ موتور مطمئنم درسته .به دو چیز مشکوک هستم . اول این الکتروموتورها برای چرخش پمپ آب گرم درجه آب 75 میشه . که موقع طراحی سیستم گرمایشی به نظرم پمپ ها باید در مسیر برگشتی آب گرم طراحی و نصب میشد. که در مسیر رفت نصب شده یعنی مشعل های که آب را گرم میکنند از پمپ عبور میکند . و حرارت خود الکترو موتور و حرارت به وجود آمده از آب گرم دمای بدنه اکترو موتور زیاد میشه و باعث سوختن الکتروموتور میشه .و طبق گفته خودشون این موتور خانه از خیلی وقت اینطوری کار میکرد. و هیچ گونه سوختگی موتور نداشتیم.یعنی مشکل از این نیست.
دوم . به قطعات تابلو برق مشکوکم فیوز سه فاز 10 آمپر واقعی نیست آمپرش زیاد است .( الان از این فیوزهای دستکاری شده که با اداره برق مشکل دارن استفاده میشه .فیوز 25 آمپر روش نوشته اما 63 آمپر است . )
کنترل فاز هم نوع میکرو است . به درد نمیخوره .
دوست خوبم طرف مقابل سازمان دولتی است و یک پادگان نظامی است . هر کارشناسی هم بیاد طرف پادگان را میگرد از بدی شانس من.

ajamee

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-09-14
1,727
4,735
سلام اگر جریان زیاد بکشه بی متال عمل میکند اگر مشکل فاز داشته باشد که کنترل فاز عمل میکند
به نظر بنده مشکل از کنتاکتور هم میتواند باشد که یک فاز قطع شود مشکل زبانه کنتاکتور باشد

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
سلام اگر جریان زیاد بکشه بی متال عمل میکند اگر مشکل فاز داشته باشد که کنترل فاز عمل میکند
به نظر بنده مشکل از کنتاکتور هم میتواند باشد که یک فاز قطع شود مشکل زبانه کنتاکتور باشد
دوست خوبم ممنونم از راهنمایتان
کنتاکتور را به وسیله تستر برق از نظر تکفاز یا دو فاز شدن تست کردم .مشکلی نداشت .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729

درود

۱- آیا بعد از نیم ساعت داغ میشد
قطعا داغ میشده چون ۳ آمپر برای ۱ کیلو وات سه فاز زیاده

۲- آیا ستاره مثلث اتوماتیک عمل میکنه یا در یک حالت ثابت هست ؟

۳- آیا تعداد دور و قطر سیم مطابق قبل رعایت شده ؟

۴- آیا شیارها فضای خالی برای افزایش تعداد دور یا افزایش قطر سیم وجود داشت ؟

۵- آیا قبل از آنکه سیم پیچی کنی ، همزمان موتورها سوخته بود ؟

۶ - آیا همه موتورها میسوزه یا فقط یکی سوخته ؟

۷- آیا موتورها در محیط گرم هستند ؟

نگران نباش

سپاس

آخرین ویرایش:

bardia.t

مدیریت بازارچه
مدیر تالار
2009-07-15
4,773
25,692
با درود دوباره ///دوست گرامی یک نکته استاد غزال فرمودن که من قبلا دقت نکرده بودم اینکه مجدد هر 4متور باز با هم سوخته؟؟؟؟چون اگر هر 4 متور با هم سوخته باشند مسئله فرق میکنه چون قبل تعمیر هم با هم سوختن بودن و اگر بلبیرینگ و یا ...مشکل داشتن نباید هر 4تا با هم بسوزه ....در ضمن واسه 3فاز حدود 2.5 امپر جریان باید بکشه و3امپر قطعا زیاد هستش

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود

۱- آیا بعد از نیم ساعت داغ میشد
قطعا داغ میشده چون ۳ آمپر برای ۱ کیلو وات سه فاز زیاده

۲- آیا ستاره مثلث اتوماتیک عمل میکنه یا در یک حالت ثابت هست ؟

۳- آیا تعداد دور و قطر سیم مطابق قبل رعایت شده ؟

۴- آیا شیارها فضای خالی برای افزایش تعداد دور یا افزایش قطر سیم وجود داشت ؟

۵- آیا قبل از آنکه سیم پیچی کنی ، همزمان موتورها سوخته بود ؟

۶ - آیا همه موتورها میسوزه یا فقط یکی سوخته ؟

۷- آیا موتورها در محیط گرم هستند ؟

نگران نباش

سپاس

سلام بر استاد مهربانم
نه استاد به مدت سه چهار روز الکتروموتور ها کار کردن بعد از اینها دو تا الکتروموتور سیم پیچی کردم با همین مشخصات 4 ماه کار میکنه .3 آمپر برق میکشه. (بعد از یک ساعت حرارت بدنه معمولی بود دست را روی بدنه بود)
2- استاد به صورت تک ضرب راه اندازی شده ستاره ( راه ندازی مشخصات پلاک ستاره است)
3- این الکتروموتورها قبلا سیم پیچ شده بود. دوباره من سیم پیچی کردم نمره سیم 0.70 تک لا تعداد دور سیم 73 دور( این الکتروموتورها ساخت موتوژن تبریز . )
4-سیم ها در داخل شیارها برای افزایش دور یا افزایش قطر سیم وجود نداشت.
5-بله استاد در یکی از موتورخانه هر دو الکترو موتور سوخته بود . یکی سیم پیچ شده بود . یکی سیم پیچ کارخانه بود .( شبی که این موتور ها سوخته بودن نوسانات برق داشتن که طبق گفته خودشون قرار اداره برق هزینه را پرداخت کنند. ویکی از این دینام ها را من سیم پیچی کردم هنوزم داره کار میکنه )
6- بله استاد الکترو موتور ها در محیط گرم هستن. ( برای پمپاژ آب گرم حمام است)
7- فقط در این دو موتور خانه الکترو موتور ها سوخته اند.
استاد مهربانم ممنونم از پاسختون

آخرین ویرایش:
بالا