آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: دل زدن ولتاژ خروجی و مشکل در STARTUP آی سی 3844

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
با سلام خدمت اساتید و همه همراهان

در تغذیه سوئیچینگ دستگاهی از آی سی 3844 استفاده شده و مشکل اینجاست که ولتاژ خروجی دل میزنه و نوسان داره.
پس از بررسی ولتاژ VCC آی سی 3844 که به پایه 7 این آی سی میره مشاهده شد که این ولتاژ هم دل میزنه و اولین شکم به خازن 100میکرو بود که تعویض شد و درست نشد.
دیود زنر D3هم تعویض شد ولی مشکل حل نشد.
نقشه قسمت STARTUP و RUN DC به پیوست ارسال میشود.
در مرحله بعد ولتاژ VCC خارجی وصل کردم به این صورت که ابتدا برق دستگاه وصل شد و دوباره قطع کردم و زمانی که خازنهای اصلی شارژ داشت یکلحظه ولتاژ تقریبا 16.5 ولت خارجی به پایه 7 آی سی وصل کردم و برق اصلی وصل کردم دیدم تغذیه روشن شد و دیگه ولتاژ دل نمیزنه .
ممنون میشم از راهنمائی شما

با سپاس فراوان
1234.png

پیوست‌ها

• 7.9 کیلوبایت بازدیدها: 47
آخرین ویرایش:

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,688
10,175
گنبد کاووس

در تغذیه سوئیچینگ دستگاهی از آی سی 3844 استفاده شده و مشکل اینجاست که ولتاژ خروجی دل میزنه و نوسان داره.
پس از بررسی ولتاژ VCC آی سی 3844 که به پایه 7 این آی سی میره مشاهده شد که این ولتاژ هم دل میزنه و اولین شکم به خازن 100میکرو بود که تعویض شد و درست نشد.
در مرحله بعد ولتاژ VCC خارجی وصل کردم به این صورت که ابتدا برق دستگاه وصل شد و دوباره قطع کردم و زمانی که خازنهای اصلی شارژ داشت یکلحظه ولتاژ تقریبا 16.5 ولت خارجی به پایه 7 آی سی وصل کردم و برق اصلی وصل کردم دیدم تغذیه روشن شد و دیگه ولتاژ دل نمیزنه .

با سپاس فراوان
مشاهده فایل‌پیوست 166062

درود بر دوست بزرگوارم
تا استاد تشریف بیاورند

آیا vcc قبل از اتصال به پایه 7 آیسی نیز دل میزند؟

لطفا توسط این دو روش تست فرمایید

1- لحیم پایه 7رو توسط قلع کش بردارید طوری که ارتباط پایه 7از vccقطع شود ببینید باز هم ولتاژ دل میزند؟

2- ارتباط سیم پیچ تغذیه آیسی رو مدار خارج نمایید طوری که ارتباط خروجی سیم پیچ از مدار قطع گردد حال بصورت مستقل توسط یک دیود و یک خازن یکسو نمایید ( توسط یک دیود سوییچینگ و یک خازن ۱۰۰ میکرو و یک زنر 18 ولتی مانند خود مدار )
و ببینید باز هم دل میزند
در نهایت به مدار متصل نمایید و نتیجه را گزارش نمایید

سپاسگزار هستم

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762

با سپاس فراوان
مشاهده فایل‌پیوست 166062

درود

متاسفانه وقت ازاد ندارم ولی شما هم فقط قطعات پایه 7 را مشخص کردی و ولتاژهارا هم اعلام نکردی .
احتمالا ولتاژ پایه ۲ یا ۳ اشکال داره.
نقشه رو بکش و ولتاژ پایه ها رو مشخص کن خصوصا پایه ۸ و ۲ و ۳

از تغذیه خارجی چند ولتی استفاده کردی؟
دستگاه چیه ؟

خروجی تغذیه به برد یا بخش اصلی دستگاه را قطع کن ( نهایی ترین خروجی که در عملکرد تغذیه موثر نباشه را قطع کن که در جریان کشف عیب ، ولتاژ احتمالی بالا موجب صدمه دستگاه نشه)
حالا اگه عامل افزایش ولتاژ لحظه ای پایه ۲ و ۳ را پیدا نکردی یکبار مقاومت کوچک بین ۲ و گراند ویکبار بین ۳ و گراند متصل کن ببین راه میافته؟ ( یکلحظه تست کن ، ممکنه ولتاژ خروجی بالاتر از نرمال بشه و صدمه وارد کنه)

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
باسلام خدمت استاد غزال عزیز و دوست عزیزم آقا habbib
آیا vcc قبل از اتصال به پایه 7 آیسی نیز دل میزند؟
سمت کاتد D2 ولتاژ تا روشن شدن آی سی بالا میرود (تقریبا تا ۱۶ولت ) و دوباره تا تقریبا ۱۱ ولت پایین میاد و این سیکل هی تکرار میشه .زمانی که که به ۱۶ ولت میرسه آی سی که روشن میشه ولتاژ قبل سمت آند D2 یکلحظه میخواد بالا بیاد که دوباره قطع میشه.

1- لحیم پایه 7رو توسط قلع کش بردارید طوری که ارتباط پایه 7از vccقطع شود ببینید باز هم ولتاژ دل میزند؟ 
وقتی پایه 7 از vcc قطع بشه دیگه آیسی روشن نمیشه و ولتاژ خروجی صفر میشه.
2- ارتباط سیم پیچ تغذیه آیسی رو مدار خارج نمایید طوری که ارتباط خروجی سیم پیچ از مدار قطع گردد حال بصورت مستقل توسط یک دیود و یک خازن یکسو نمایید ( توسط یک دیود سوییچینگ و یک خازن ۱۰۰ میکرو و یک زنر 18 ولتی مانند خود مدار ) 
و ببینید باز هم دل میزند 
در خصوص این آزمایش یعنی D1 دربیارم و از همان سیم پیچ فید بک ولتاژ استفاده کنم و یک دیود و خازن بزارم؟

با سپاس فراوان

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

متاسفانه وقت ازاد ندارم ولی شما هم فقط قطعات پایه 7 را مشخص کردی و ولتاژهارا هم اعلام نکردی .
احتمالا ولتاژ پایه ۲ یا ۳ اشکال داره.
نقشه رو بکش و ولتاژ پایه ها رو مشخص کن خصوصا پایه ۸ و ۲ و ۳

از تغذیه خارجی چند ولتی استفاده کردی؟
دستگاه چیه ؟

خروجی تغذیه به برد یا بخش اصلی دستگاه را قطع کن ( نهایی ترین خروجی که در عملکرد تغذیه موثر نباشه را قطع کن که در جریان کشف عیب ، ولتاژ احتمالی بالا موجب صدمه دستگاه نشه)
حالا اگه عامل افزایش ولتاژ لحظه ای پایه ۲ و ۳ را پیدا نکردی یکبار مقاومت کوچک بین ۲ و گراند ویکبار بین ۳ و گراند متصل کن ببین راه میافته؟ ( یکلحظه تست کن ، ممکنه ولتاژ خروجی بالاتر از نرمال بشه و صدمه وارد کنه)

سپاس

باسلام خدمت استاد غزال عزیز
قسمتی از دستگاه اینورتر صنعتی میباشد که برای کنترل دور موتورهای ac ۳ فاز استفاده میشه.
تغذیه چندین خروجی داره 5+ و 15+ و 15- و 24+ وهمانطور که در نقشه پیوست مشاهده میکنید فقط از 5+ فید بک گرفته.
استاد الان که همه قطعات در جایگاهشون قرار دارن وقتی دستگاه روشن میکنم تغذیه چیک چیک صدا میکنه و ولتاژ پایه 7 آی سی دل میزنه و پایه ۸ و پایه ۲ و ۳ اصلا هیچ ولتاژی نمیاد.
ولی وقتی اپتو کوپلرPC2 از مدار خارج میکنم همه چیز درست میشه.
همانطور که مشاهده میکنید دو عدد اپتوکوپلر داره که یکی برای پایه ۲ فیدبک میره و یکی به بیس ترانزیستور Tr1 و از اونجا به سورس fet1 .
لازم بذکره برای جلوگیری از شلوغی نقشه قست تبدیل ولتاژ ac به dc و همچنین ثانویه ترانس هم نکشیدم.
اگه لازم میدونید بقیه آزمایشها رو انجام بدم.
اگه خوب نقشه نکشیدم واقعا عذر میخوام
با سپاس فراوان
عکس پیوست شده کامل نیست.

۲۰۲۰۰۵۱۰_۲۱۴۹۴۵.jpg

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
باسلام خدمت استاد غزال عزیز
قسمتی از دستگاه اینورتر صنعتی میباشد که برای کنترل دور موتورهای ac ۳ فاز استفاده میشه.
تغذیه چندین خروجی داره 5+ و 15+ و 15- و 24+ وهمانطور که در نقشه پیوست مشاهده میکنید فقط از 5+ فید بک گرفته.
استاد الان که همه قطعات در جایگاهشون قرار دارن وقتی دستگاه روشن میکنم تغذیه چیک چیک صدا میکنه و ولتاژ پایه 7 آی سی دل میزنه و پایه ۸ و پایه ۲ و ۳ اصلا هیچ ولتاژی نمیاد.
ولی وقتی اپتو کوپلرPC2 از مدار خارج میکنم همه چیز درست میشه.
همانطور که مشاهده میکنید دو عدد اپتوکوپلر داره که یکی برای پایه ۲ فیدبک میره و یکی به بیس ترانزیستور Tr1 و از اونجا به سورس fet1 .
لازم بذکره برای جلوگیری از شلوغی نقشه قست تبدیل ولتاژ ac به dc و همچنین ثانویه ترانس هم نکشیدم.
اگه لازم میدونید بقیه آزمایشها رو انجام بدم.
اگه خوب نقشه نکشیدم واقعا عذر میخوام
با سپاس فراوان
عکس پیوست شده کامل نیست.

مشاهده فایل‌پیوست 166129

درود

همین نقشه کافی وخوبه.
ابتدا داخل مدار دو پایه دیود کوپلر ۲ را با پنس یا گیره شورت کن ببین درست میشه؟ ( کوپلر نصب باشه )
همون کوپلری که گفتی آزاد کردی .

سپاس

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
درود

همین نقشه کافی وخوبه.
ابتدا داخل مدار دو پایه دیود کوپلر ۲ را با پنس یا گیره شورت کن ببین درست میشه؟ ( کوپلر نصب باشه )
همون کوپلری که گفتی آزاد کردی .

سپاس

با سلام خدمت استاد غزال عزیز
اولیه اپتو کوپلر را شورت کنم یا ثانویه؟
انشاالله فردا ظهر جواب میدم .
باسپاس فراوان

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
با سلام خدمت استاد غزال عزیز
اولیه اپتو کوپلر را شورت کنم یا ثانویه؟
انشاالله فردا ظهر جواب میدم .
باسپاس فراوان

درود

خودت دیود کوپلر را کشیدی مشخصه که دیود کوپلر همیشه اولیه است.
و من گفتم دیود کوپلر را شورت کن و لذا هر چند همیشه اولیه است و شما هم بعنوان اولیه کشیدی اما صحبتی از اولیه و ثانویه نکردم .
درواقع میتونی مقاومت ۱ کیلو موازی با دیود کوپلر ۲ را شورت کنی

سپاس

آخرین ویرایش:
بالا