آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: ایراد نمایشگر سون سگمنت دمای هیتر گرداک 952b

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
خدا را شکر که مشکل حل شد.من هم چند سال پیش منبع تغذیه خودم را با همین ای سی تبدیل به نمایشگر دیجیتال کردم
نقشه اهم متر و امپر متر را هم برای دوستان اپلود میکنم

درود

ضمن تشکر از انعکاس تجربه خود
نمایشگر میتری مزایای طلایی داره و بسیار ارزشمندتر از نمایش دیجیتالی است خصوصا میتر بزرگ منبع تغذیه شما .

با چه دلیلی حاضر به حذف میتر شدید ؟

سپاس

آخرین ویرایش:

poya22

مدیر بخش های دوربین مداربسته و پروگرامرهای متفرقه
مدیر تالار
2011-07-25
1,212
2,954
درود مهندس گرامی من دو تا از این پاورها دارم یکی را دیجیتالی کردم که بیشتر هم با همین کار میکنم .دو الی سه سال است که فقط dvr تعمیر میکنم تغذیه های مختلف داره وقتی یکی از تغذیه ها خراب میشود برای تست از دومی استفاده میکنم
در کل سلیقه ای هست
با تشکر

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
درود مهندس گرامی من دو تا از این پاورها دارم یکی را دیجیتالی کردم که بیشتر هم با همین کار میکنم .دو الی سه سال است که فقط dvr تعمیر میکنم تغذیه های مختلف داره وقتی یکی از تغذیه ها خراب میشود برای تست از دومی استفاده میکنم
در کل سلیقه ای هست
با تشکر

درود
«« مزایای دستگاه اندازه گیری آنالوگ و میترها نسبت به دیجیتال »»​

تقریبا جملگی تعمیرکاران و علاقمندان الکترونیک نسل حاضر ، هیچوقت از قابلیت ها و مزایای میترها و مولتیمترهای آنالوگ ( عقربه ای ) مطلع نمیشوند و خود را از آنها محروم میکنند.

و دلیل بی خبری عمده علاقمندان الکترونیک از توانایی های میتر ، علاقه اولیه است که برای همیشه مانع تجربه میتر میشه بعبارت دیگر از آنجاکه تقریبا همگی علاقمند به مولتیمتر دیجیتال هستیم لذا برای مدت کافی میترها را تجربه نمیکنیم و لذا جز سلیقه و علاقه ، هیچ دلیل موجهی برای احتراز از میتر نداریم.

اما زمانیکه دستگاه های اندازه گیری دیجیتال وجود نداشت تجربه میترها را جبری و توفیق اجباری می ساخت و به این ترتیب علاقمندان آن دوره که با دقت کافی از توانایی های میتر مطلع شده اند حاضر نیستند خود را از ویژگی آنها محروم کنند فلذا تاکید شدید من به همین دلیل است که سالیان متمادی ناگزیر به استفاده از مولتیمتر آنالوگ بودم و توانایی های آن را تجربه کردم.
البته اگر ۱۰۰ سال هم تجربه شده باشه ولی به توانایی های منحصر بفرد میتر توجهی نشده باشه دراینصورت قادر به استفاده از این قابلیت های بسیار مهم و کاربردی نخواهیم بود .

توانایی ها و مزایای میتر

مهمترین مزیت میترها ، نمایش ولتاژ و جریان لحظه ای است که نه تنها با نمایشگر دیجیتالی قابل شناسایی و قابل نمایش نیست بلکه مقادیر متغیر موجب اختلال عملکرد نمایشگر دیجیتال میشه.
بطوریکه میترها در فرکانس های پایین شبیه اسیلوسکوپ ، برخی از خواص متغیر را قابل تصور و تجسم میسازند.

بعنوان‌مثال اگه ولتاژ با فرکانس پایین ( حدود فرکانس برق شهر که غالبا هم همین فرکانس است ) در حال ریپ زدن و دل زدن و تغییراتی از ۱۰ تا ۱۵ ولت باشه این تغییرات با لرزش عقربه میتر بوضوح قابل مشاهده است اما نه تنها با نمایشگر دیجیتال قابل مشاهده نیست بلکه بدلایل ساختاری بکلی گیج میشه و ولتاژ غیر عادی اعلام میکنه .

اصولا تمامی دستگاههایی که عملکرد پیوسته دارند دارای ارزش بسیار بالاتری هستند
زوم کردن تصویری که بصورت آنالوگ و پیوسته و با روش گذشته تهیه میشه هیچ محدودیتی نداره اما اگر بروش دیجیتال و با مجهزترین و گرانترین دستگاه و با حداکثر پیکسل تهیه بشه با این وجود بالاخره محدودیتی داره و زوم را تا حدودی میپذیرد و پس از آن شطرنج غیرقابل استفاده می بینید .

مزیت بسیار مهم بعدی ، سرعت نمایش است بطوریکه دسترسی به مقدار ولتاژ و جریان را با سرعت بسیار بالاتری میسر میسازد و امکان پیشگیری از گسترش خسارت را فراهم میکند.

بعنوان مثال اگر از دستگاه مورد تعمیر بجای ۱ آمپر ، جریان غیرمجاز ۵ آمپر عبور کنه احتمال گسترش عیب با استفاده از میتر بسیار ضعیف تر میشه زیرا بمحض ارتباط تغذیه ، نحوه حرکت سریع و شتابان عقربه گویای جریان غیرمجاز است و قبل از آنکه عقربه به عدد ۵ آمپر برسه ، قادریم بلافاصله ، دستگاه را از برق ورودی قطع کنیم .

اما با آمپر متر دیجیتال چنین استفاده ای ناممکنه زیرا زمان قابل توجهی نیاز داره تا عدد نهایی را مشخص کنه بویژه که جریان متغیری باشه که دراینصورت با پرت و پورت و تغییرات شدید اولیه مواجه هستید و زمانی از جریان ۵ آمپر مطلع میشی که لحظات بسیار مهم و حیاتی پیشگیری سپری شده و خسارات قابل توجهی به دستگاه وارد شده.

در هر صورت ازآنجاکه دستگاه های دیجیتال نیاز به مدت زمانی دارند تا اطلاعات وارده را بررسی و پردازش کنند لذا همیشه اطلاعات لحظات گذشته را اعلام میکنند ، یعنی جریان و ولتاژ این لحظه ، پس از لحظاتی اعلام میشه که در مواقعی کار از کارخونه گذشته فلذا همیشه عقب تر از شرایط هستیم و به زبان ساده تر اگه امپرمتر دیجیتال ، ۲ آمپر نشون میده یعنی چند لحظه قبل ۲ آمپر بوده نه الان که داره مثلا ۵ آمپر میکشه
میترها بقدری توانایی تعمیرکار را در مهمترین لحظات بالا میبره که اگر ناگزیر به استفاده از ابزار دیجیتالی باشم دغدغه بسیار شدیدی احساس میکنم .

فلذا اگه من علاقه به اندازه گیری دیجیتال داشتم میتر را حذف نمیکردم و آمپرمتر و ولتمتر دیجیتال را در کنار میترها اضافه میکردم تا علاوه بر حفظ توانایی میترها و استفاده از قابلیت آنها ، سلیقه خود را نیز ارضاء و لحاظ کنم.

بنابمراتب و بدلایل محرز و شفاف فوق ، حتی ارزان ترین مولتیمتر آنالوگ بسیار ارزنده تر از گرانترین مولتیمتر دیجبتال است .

سپاس و تقدیر

آخرین ویرایش:

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,212
2,954
درود به استاد گرامی
واقعآ زحمت کشید و وقت گذاشتید تا تجربیات پر گهر خود را به اشتراک گذاشتید امیدوارم همکارهای گرامی از بیانات گهر وار شما استفاده کنند

در مورد انالوگ کاملا موافق هستم و هیچ شکی هم در فرمایشات شما نیست . در کل جدا از سلیقه باید دید نیاز به چه ابزاری دارید تا هم سرعت تعمیر و عیب یابی را بالا
ببرید و هم کیفیت تعمیر .معمولا تعمیرکارها همه نوع دستگاه الکترونیکی تعمیر میکنند ولی متاسفانه من فقط یک نوع دستگاه تعمیر میکنم البته بستگی به بازار ان دارد
دستگاهایی که من تعمیر میکنم نیاز دارم تا جریان 0.02 را اندازه گیری کنم. فرضا در موقع بوت دستگاه از افزایش جریان از 0.02 شروع( رمها باید شروع به کار کنند) میشود و در مراحل بعدی به صورت پله پله افزایش پیدا میکند که من در انالوگ نمی توانم به صورت دقیق تشخیص بدهم .معمولا من عادت ندارم برد اماده بخرم و همیشه خودم طرح میکنم هم برد ان را با altium طرح میکنم هم مدار ان را و چون معمولا نقشه های الکترونیکی موجود در اینترنت دقیقا جوابگوی خواستها و نیاز شخص نیست باید تغییرات داده شود بسیار خوب پس صرفا برای سلیقه نیست که من دو الی سه روز صرفا وقت برای سلیقه بزارم حتما موضوع نیاز هم در میان هست .در ضمن من وقتی پاور را دیجیتالی کردم حس کردم این کامل نیست و یک led overload گذاشتم تا همان نیازی که شما ذکر کردید را داشته باشم مانند شکل 4
البته ناگفته نماند که این پاور در over load سریع سیم پیچ های ترانس را تغییر میدهد
تا انجایی که من یاد دارم سال 62 شروع به کار الکترونیک کردم و اولین کارم استفاده از اسکوپ بود پس باید هم طرز کار قطعه را یاد می گرفتم و هم نقشه مدار
و چون یک نوع کار انجام میدهم و دستگاهایی که زیاد است مانند شکل 3 وقت میزارم نقشه ان را میکشم مانند شکل 2

در حال حاضر اسکوپ عصای دست من است و بدونه ان به هیچ عنوان دست به دستگاه نمیزنم. به نظر من اهمتر چه دیجیتال چه انالوگ به هیچ عنوان وسیله کامل
برای تعمیرات نیست

انالوگ با دیجیتال به نظر من مکمل یک دیگر هستند دستگاه های موجود مانند 30 سال پیش که من تلویزیون بلموند بلر تعمیر میکردم نیست.برای تعمیر دستگاه های جدید
نیاز به مولفه های بیشتری دارید که اسکوپ انالوگ جواب گو نیست من هر دو را دارم و گاهی نیاز دارم تا به نمونه ذخیره شده مراجعه کنم مانند شکل 1
من زمانی اسکوپ دیجیتال گرفتم میخواستم اسکوپ انالوگ را بفروشم ولی متوجه شدم هر دو را نیاز دارم چون بیشتر از 30 ساله با انالوگ کار کردم که دیجیتال جای
ان را پر نمیکند
با تشکر از استاد گرامی

پیوست‌ها

• 400.9 کیلوبایت بازدیدها: 94
  • 400.8 کیلوبایت بازدیدها: 90
  • 353.1 کیلوبایت بازدیدها: 90
  • 69 کیلوبایت بازدیدها: 88
  • 299.3 کیلوبایت بازدیدها: 90
آخرین ویرایش:

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,759
درود به استاد گرامی
واقعآ زحمت کشید و وقت گذاشتید تا تجربیات پر گهر خود را به اشتراک گذاشتید امیدوارم همکارهای گرامی از بیانات گهر وار شما استفاده کنند

در مورد انالوگ کاملا موافق هستم و هیچ شکی هم در فرمایشات شما نیست . در کل جدا از سلیقه باید دید نیاز به چه ابزاری دارید تا هم سرعت تعمیر و عیب یابی را بالا
ببرید و هم کیفیت تعمیر .معمولا تعمیرکارها همه نوع دستگاه الکترونیکی تعمیر میکنند ولی متاسفانه من فقط یک نوع دستگاه تعمیر میکنم البته بستگی به بازار ان دارد
دستگاهایی که من تعمیر میکنم نیاز دارم تا جریان 0.02 را اندازه گیری کنم. فرضا در موقع بوت دستگاه از افزایش جریان از 0.02 شروع( رمها باید شروع به کار کنند) میشود و در مراحل بعدی به صورت پله پله افزایش پیدا میکند که من در انالوگ نمی توانم به صورت دقیق تشخیص بدهم .معمولا من عادت ندارم برد اماده بخرم و همیشه خودم طرح میکنم هم برد ان را با altium طرح میکنم هم مدار ان را و چون معمولا نقشه های الکترونیکی موجود در اینترنت دقیقا جوابگوی خواستها و نیاز شخص نیست باید تغییرات داده شود بسیار خوب پس صرفا برای سلیقه نیست که من دو الی سه روز صرفا وقت برای سلیقه بزارم حتما موضوع نیاز هم در میان هست .در ضمن من وقتی پاور را دیجیتالی کردم حس کردم این کامل نیست و یک led overload گذاشتم تا همان نیازی که شما ذکر کردید را داشته باشم مانند شکل 4
البته ناگفته نماند که این پاور در over load سریع سیم پیچ های ترانس را تغییر میدهد
تا انجایی که من یاد دارم سال 62 شروع به کار الکترونیک کردم و اولین کارم استفاده از اسکوپ بود پس باید هم طرز کار قطعه را یاد می گرفتم و هم نقشه مدار
و چون یک نوع کار انجام میدهم و دستگاهایی که زیاد است مانند شکل 3 وقت میزارم نقشه ان را میکشم مانند شکل 2

در حال حاضر اسکوپ عصای دست من است و بدونه ان به هیچ عنوان دست به دستگاه نمیزنم. به نظر من اهمتر چه دیجیتال چه انالوگ به هیچ عنوان وسیله کامل
برای تعمیرات نیست

انالوگ با دیجیتال به نظر من مکمل یک دیگر هستند دستگاه های موجود مانند 30 سال پیش که من تلویزیون بلموند بلر تعمیر میکردم نیست.برای تعمیر دستگاه های جدید
نیاز به مولفه های بیشتری دارید که اسکوپ انالوگ جواب گو نیست من هر دو را دارم و گاهی نیاز دارم تا به نمونه ذخیره شده مراجعه کنم مانند شکل 1
من زمانی اسکوپ دیجیتال گرفتم میخواستم اسکوپ انالوگ را بفروشم ولی متوجه شدم هر دو را نیاز دارم چون بیشتر از 30 ساله با انالوگ کار کردم که دیجیتال جای
ان را پر نمیکند
با تشکر از استاد گرامی

درود بر شما

کاملا درسته
در مواردی که اندازه گیری مقادیر ناچیز ضروری میشه ، مولتیمترهای آنالوگ ساده پاسخگو نیستند و من هم در اینگونه مواقع ناگزیر به استفاده از دیجیتال هستم.
و همچنین استفاده از اسیلوسکوپ به نحو ایده آلی نیاز به عمده مشخصات لازم را مرتفع میکنه و موارد یاد شده در خصوص علاقمندانی است که به هر دلیلی از جمله بدلیل سرعت تعمیر یا بدلیل عدم دسترسی ، از اسیلوسکوپ استفاده نمیکنند .

و لذا در اموری که استفاده از اسیلوسکوپ ضرورت داره ضرورتی به استفاده از مولتیمتر آنالوگ نیست.

ازآنجاکه تشریح کامل موضوع خارج از حوصله علاقمندان میشه لذا بدیهی است که شرح خلاصه تقدیمی دارای نواقصی بوده که مورد دقت نظر ستودنی حضرتعالی قرار گرفت و بابت رفع نقایصی که بدرستی مطرح فرمودید بینهایت سپاسگزارم .

سپاس و تقدیر

poya22

مدیر تالار
2011-07-25
1,212
2,954
اینجانب هم از زحهمات جنابعالی تشکر میکنم
استاد گرامی طرف جمهوری پل حافظ برای خرید قطعه تشریف اوردید من در............ هستم خیلی خوشحال میشوم از نزدیک ملاقاتان کنم من..... هستم در خدمت هستم

آخرین ویرایش:
  • Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

hamid9873

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2012-01-23
254
177
کاشان
بخاطر اینکه وقت و حوصله یادگیری انالوگ رو کمتر کسی داره بیشتر سراغ دیجیتال میرن