آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: افت ولتاژ منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولت 20 آمپر

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
دوستان منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولت 20 آمپر در اثر یه اتصال کوتاه از کار افتاده بوده، که با تعویض یک ترانزیستور 1815 و 13009 و مقاومت بیسش راه افتاد اما خروجی مدار 4 ولت هست، ولتاژ ای سی tl494 مشکلی نداره و 13 ولته حدودا، نکته عجیب اینه ک با چرخوندن پتانسومتر تغییری توی سطح ولتاژ خروجی ایجاد نمیشه، ای سی هم محض احتیاط عوض کردم فرقی نکرد، خازن های صافی هم مشکلی ندارن
لطفا راهنمایی کنید ممنونم

8upload.ir/uploads/f909435162.jpg
اینم اضافه کنم که در لحظه قطع کردن برق ، برای یک ثانیه ولتاژ بالا میره و بعد خاموش میشه

آخرین ویرایش:

alirezarasol

کاربر
2014-01-03
138
603
دوستان منبع تغذیه سوئیچینگ 12 ولت 20 آمپر در اثر یه اتصال کوتاه از کار افتاده بوده، که با تعویض یک ترانزیستور 1815 و 13009 و مقاومت بیسش راه افتاد اما خروجی مدار 4 ولت هست، ولتاژ ای سی tl494 مشکلی نداره و 13 ولته حدودا، نکته عجیب اینه ک با چرخوندن پتانسومتر تغییری توی سطح ولتاژ خروجی ایجاد نمیشه، ای سی هم محض احتیاط عوض کردم فرقی نکرد، خازن های صافی هم مشکلی ندارن
لطفا راهنمایی کنید ممنونم

8upload.ir/uploads/f909435162.jpg
اینم اضافه کنم که در لحظه قطع کردن برق ، برای یک ثانیه ولتاژ بالا میره و بعد خاموش میشه

با سلام
اگه خازن 4.7 میکرو داری هردو تا را عوض کن.
و حتما مقاومتهای اهم بالا و دیود های اطراف اون رو چک کن.
با سپاس فراوان

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
با سلام
اگه خازن 4.7 میکرو داری هردو تا را عوض کن.
و حتما مقاومتهای اهم بالا و دیود های اطراف اون رو چک کن.
با سپاس فراوان

مشکلی ندارن. مث زمانی که اتصال کوتاه میشه عمل میکنه و ولتاژ رو محدود میکنه و در لحظه ای ک برق اصلی رو قطع میکنم یک لحظه ولتاژ درست میشه .اگه همون لحظه که هنوز برق توی خازن ها هس دوباره برق رو وصل کنم ،بدون مشکل کار میکنه !!!

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,762
مشکلی ندارن. مث زمانی که اتصال کوتاه میشه عمل میکنه و ولتاژ رو محدود میکنه و در لحظه ای ک برق اصلی رو قطع میکنم یک لحظه ولتاژ درست میشه .اگه همون لحظه که هنوز برق توی خازن ها هس دوباره برق رو وصل کنم ،بدون مشکل کار میکنه !!!

درود

کلکتور امیتر q5 که ۱۸۱۵ هست شورت کن ببین درست میشه؟
امیتر این ترانزیستور به گراند و کلکتور به دیود و همچنین به مقاومت سری با زینر متصله .

سپاس

f909435162.jpg

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
درود

امیتر این ترانزیستور به گراند و کلکتور به دیود و همچنین به مقاومت سری با زینر متصله .

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 163116
ایول درست شد، مشکل از چیه؟ ترانزیستور که سالمه، مقاومت های بیسش هم همینطور!

majestic

کاربر
2012-01-22
29
73
درود

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 163116
ممنون از راهنماییتون فقط اینکه با شورت کردن این ترانزیستور مشکلی توی کارش پیش نمیاد؟ مثلا وقتی خروجی اتصال کوتاه میشد خودش بحالت استند بای میرفت آیا این قابلیتش تحت تاثیر قرار نمیگیره؟

بالا