آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن لپ تاپ Asus X550DP

shadow_tanha

کاربر vip
کاربر
2016-02-15
184
127
ممنونم آقا مصطفی .

به غیر از سلف L8800 که 3.3 ولت داره ، بقیه سلف ها هیچ ولتاژی ندارن .

جسارتا کدوم ماسفتها میشن ، چون توی برد ویو نشون نمیده یا من بلد نیستم .

hadi.mrv

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-25
390
591
مشهد مقدس
سلام ، عذر خواهی میکنم که دیر شد ، تازه امروز موفق به تعویض آی سی شدم و متاسفانه لپ تاپ روشن نشد .

اما تغییراتی در ولتاژ پایه های آی سی تغذیه داشتم و از صفر به ولتاژهای زیر تغییر کرد ( مابقی ولتاژها مثل قبل بود ) :

13==> 5.1V
17==> 4.8V
20==> 3.3V

به سلف L8100 و L8101 ولتاژ 3.3 و 5 و یک آمپر تزریق کردم ، 0.11 جریان کشی داشت و هیچ قطعه ای داغ نشد
دوست عزیز کدوم مسیر 0.11 امپر جریان کشی داره ؟ مسیر 5 ولت یا 3.3 ولت ؟
و اون مسیر که داره 0.11 امپر جریان میکشه احتمالا یکی از ایسی های مسیر به مشکل خورده که چنین امپر خیلی کمی میکشه
کاری که شما انجام میدین اینه که به مدت طولانی بزارین این جریان کشی ادامه داشته باشه تا متوجه بشین کدوم یک از قطعات روی برد دماش بالا میره البته در حد گرم شدن
و بعد ببینین که خرابی از اون قطعه هست که معمولا ایسی باشه یا از مصرف کننده این ایسی
موفق باشین

hadi.mrv

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-25
390
591
مشهد مقدس
یه نکته دیگه که تو این روش وجود داره و دوست عزیزمون بهش اشاره نکردن اینه که شما باید به خروجی سلفها ولتاژ رو اعمال کنید یعنی یا سلف های 3.3 و 5 ولت رو بردارین یا یه طرفش رو از برد قطع کنید
و اگه به خروجی سلف ولتاژ اعمال نشه این ولتاژ به خروجی ایسی سازنده این ولتاژ اعمال میشه که معمولا ایسی اسیب میبینه

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
یه نکته دیگه که تو این روش وجود داره و دوست عزیزمون بهش اشاره نکردن اینه که شما باید به خروجی سلفها ولتاژ رو اعمال کنید یعنی یا سلف های 3.3 و 5 ولت رو بردارین یا یه طرفش رو از برد قطع کنید
و اگه به خروجی سلف ولتاژ اعمال نشه این ولتاژ به خروجی ایسی سازنده این ولتاژ اعمال میشه که معمولا ایسی اسیب میبینه
سلام
اینکه ای سی در اثر اعمال ولتی که خودش تولید میکنه دچار مشکل بشه بعید میدونم.تا زمانی که خود ای سی مشکل نداشته باشه نباید اتفاقی برای ای سی بیوفته.تا زمانی که مدار داخل ای سی در قسمت خروجی ها مشکل جریان کشی نداشته باشه به هیچ وجه نباید ای سی داغ کنه.
ببینید شما الان 3.3 رو دارید.اطراف سلف 5 ولت شما چند تا ماسفت دارید اونهارو چک کنید.
در نوشتهانون دقت کنید.الان l8800 نوشتید که اشتباهه.اگر منظورتون l8100 هست که خط 5 ولت هست.درست اندازه بگیرید و با دقت بنویسید .
5vo+ و 3vo + رو در قسمت net تایپ کنید تمام قطعاتی که مربوط به این دو لاین هستن هم در نقشه نارنجی میشن هم لیست قطعات در زیر صفحه نوشته میشه.دو گزینه top ,B هم رو و زیر برد رو نشون میدن که این قطعات میتونن در هر دو طرف باشند که باید چک کنید.
هر کدوم از دو خط 5 یا 3 ولت مشکل داره با تایپ تو قسمت net قطعات مربوطه رو دارید که تک تک مسیر ها رو چک کنید
یادتون باشه در قسمت net روبروش and و Or هست که برای نارنجی شدن قطعات باید Or رو انتخاب کنید.
در ضمن با زوم کردن روی قطعه به اندازه کافی با قرار دادن نشانگر موس روی پایه مشخصات قطعه و توصیف پایه رو میتونید ببینید

آخرین ویرایش:

shadow_tanha

کاربر vip
کاربر
2016-02-15
184
127
سلام ، ممنون از راهنمایی برای برد ویو .

جسارتا در مورد L8800 ، منظورم این بود که فقط این سلف روی برد ولتاژ داره .

(5v+) و (3v+) رو طبق گفته ی شما انجام دادم ،هیچ کدام از قطعات ولتاژ نداشتن .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mosaffa

hadi.mrv

VIP+ افتخاری
کاربر
2015-02-25
390
591
مشهد مقدس
سلام
اینکه ای سی در اثر اعمال ولتی که خودش تولید میکنه دچار مشکل بشه بعید میدونم.تا زمانی که خود ای سی مشکل نداشته باشه نباید اتفاقی برای ای سی بیوفته.تا زمانی که مدار داخل ای سی در قسمت خروجی ها مشکل جریان کشی نداشته باشه به هیچ وجه نباید ای سی داغ کنه.
ببینید شما الان 3.3 رو دارید.اطراف سلف 5 ولت شما چند تا ماسفت دارید اونهارو چک کنید.
در نوشتهانون دقت کنید.الان l8800 نوشتید که اشتباهه.اگر منظورتون l8100 هست که خط 5 ولت هست.درست اندازه بگیرید و با دقت بنویسید .
5vo+ و 3vo + رو در قسمت net تایپ کنید تمام قطعاتی که مربوط به این دو لاین هستن هم در نقشه نارنجی میشن هم لیست قطعات در زیر صفحه نوشته میشه.دو گزینه top ,B هم رو و زیر برد رو نشون میدن که این قطعات میتونن در هر دو طرف باشند که باید چک کنید.
هر کدوم از دو خط 5 یا 3 ولت مشکل داره با تایپ تو قسمت net قطعات مربوطه رو دارید که تک تک مسیر ها رو چک کنید
یادتون باشه در قسمت net روبروش and و Or هست که برای نارنجی شدن قطعات باید Or رو انتخاب کنید.
در ضمن با زوم کردن روی قطعه به اندازه کافی با قرار دادن نشانگر موس روی پایه مشخصات قطعه و توصیف پایه رو میتونید ببینید

سلام
من این مشکل رو تجربه کردم که ایسی سالم بوده و با اعمال ولتاژ به سلف های خروجی بدون اینکه ارتباط با ایسی قطع بشه ایسی اسیب دیده .
شاید هم یه جای کار من مشکل داشته
بهرحال من در مورد اعمال ولتاژ بعد از اون تجربه تلخ سعی میکنم ارتباط سلف با ایسی رو قطع کنم و به خروجی سلف ولتاژ اعمال کنم

mosaffa

VIP+ افتخاری
کاربر
2010-11-08
1,277
7,205
صومعه سرا
مهندس جان از ادرس زیر پایه های ای سی رو ولتشون رو روی تصویر جایگذاری کنید

http://www.ti.com/data-sheets/diagram.tsp?genericPartNumber=TPS51225C&diagramId=SLUSAV0B

با توجه به دیتا شیت زیر
http://www.ti.com/lit/ds/symlink/tps51225c.pdf
البته میتونید پابه هارو همینجا بنویسید و ولت رو جلو پایه مثلا
1=5 ولت
2=...
در ضمن قرار شد اگر فکر میکنید خط 5 ولت مشکل داره قطعات منتهی به 5vo+ رو تست کنید مثلا U8602 که 3.3 هم 5 ولت بهش متصل هست.باید ایراد رو به این شکل تفکیک کنید.طبق فرمایش دوستمون میتونید سر خروجی سلف رو آزاد کنید (منتهی سری که منتهی به ای سی 51225 هست).ببینید جریان کشی تفاوتی میکنه حتی ولت ها بالا میان
دقت کنید 5vo+ در سلف L8100 در پایه دیگه اسمش تغییر میکنه به 5V_DX همون ولت هست منتهی در سر دیگه سلف اسمش تغییر میکنه و در جستجوی قطعات مرتبط با این خط باید این نکته رو هم مد نظر داشته باشید.

آخرین ویرایش:

shadow_tanha

کاربر vip
کاربر
2016-02-15
184
127
سلام .

ببخشید دیر جواب دادم ، یه چند روزی درگیر کاری بودم و متاسفانه نتوستم روی لپ تاپ کار کنم و مشتری اومد لپ تاپ رو برد .

ببخشید که به اتمام نرسید و نتونستم نتیجه بگیرم و اینکه از همه ی دوستان و همکاران گرامی ممنونم ، علی الخصوص از آقا مصطفی که صبورانه راهنمایی میکردند .

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: mosaffa
بالا