آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: سوختن پاور گرین با اتصال سیم سبز و مشکی روی مادر برد سوخته

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
سلام.
یه مادر برد به دستم رسید که اصلا سویچ نمیشد چه با برق سی پی یو چه بدون اون.
من با اینکه میدونستم کار خطرناکیه سیم سبز و مشکی رو با هم اتصال دادم خود پاور روشن شد و قطعه ای روی مادر برد گرم نشد وقتی اتصالو قطع کردم دیگه پاور کار نکرد ولی ولتاژ 5 ولت سیم سبز سبز و بنفش وجود دارن...
با اتصال سیم بنش و زرد هم ولتاژی حدود 5 ولت روی سیم زرد به وجود میاد و یه صدای صوت خیلی ضعیف شنیده میشه هیچ قطعه ای اتصالی نکرد.
روی پاور هم از ای سی tl 494 cn و ps223 استفاده شده که خودش جداگونه روی یه برد دیگه به پاور وصل شده.
لطفا راهنمایی کنید با تشکر فراوان
594uzg
594uzg

اینم عکسش https://easyupload.io/594uzg
s48l_pw.jpg
[/URL][/IMG]

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
پاسخ : Re: سوختن پاور گرین با اتصال سیم سبز و مشکی روی مادر برد سوخته

باید پاور رو یا تعویض کنید و یا در صورتی که سر رشته داشته باشید تعمیر نمایید
لطفا دقت نمایید
عرض کردم اگر سر رشته دارید وگرنه ممکنه به خودتون و یا سیستم خسارت کلانی وارد نمایید

حال جهت تفکیک عیب کل کابلها رو از سیستم جدا نمایید و سیم سبز و سیاه رو اتصال کوتاه نمایید
ببینید پاور روشن میشود یا خیر ؟
موفق باشید

آخرین ویرایش:

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
Re: پاسخ : Re: سوختن پاور گرین با اتصال سیم سبز و مشکی روی مادر برد سوخته

سلام
سیم ها هیچ مشکلی ندارن با این کار هم فرقی نکردحتی به صورت لحظه ای هم ولتاژ ندارم.
چند بار که سوکت رو به تستر میزنم یه لحظه نور صفحه نمایش روشن وخاموش میشه.

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران
درود .
سیم بنفش 5 ولت دار .و سیم سبز 5 ولت داره . دو تا ترانزیستور کنار ای سی 494 است. تست شود و بعد ترانزیستورهای قدرت در روی هدسینگ هم تست شود .به غیر از فیت 5 ولت که سالم است.

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
این پاور رو بخاطر مشکلات و کم بود وقت کنار گذاشتم تا امروز که وقتم ازاد بود:
روی رادیات اول و پایه وسط ترانزیستور ۳۰۰ ولت ثابت و روی اون یکی ۱۵۰ ولت هست که اروم اروم کم میشه تا به صفر برسه.
رادیات دوم رو خارج کردم هیچ دیودی نسوخته
اطراف ای سی ۴۹۴ چیزی نسوخته و روی پایه ۱۲ مقدار ۱۵ ولت موجود هست،تعویض هم شد.
پایه دو و سه ای سی ps223 رو اتصال کردم همه ولتاژا راه افتاد.
مشکل از خود ای سی هست یا جای دیگه؟

آخرین ویرایش:

mehdi_hidden

کاربر vip
کاربر
2019-09-30
11
6
38
این پاور رو بخاطر مشکلات و کم بود وقت کنار گذاشتم تا امروز که وقتم ازاد بود:
روی رادیات اول و پایه وسط ترانزیستور ۳۰۰ ولت ثابت و روی اون یکی ۱۵۰ ولت هست که اروم اروم کم میشه تا به صفر برسه.
رادیات دوم رو خارج کردم هیچ دیودی نسوخته
اطراف ای سی ۴۹۴ چیزی نسوخته و روی پایه ۱۲ مقدار ۱۵ ولت موجود هست،تعویض هم شد.
پایه دو و سه ای سی ps223 رو اتصال کردم همه ولتاژا راه افتاد.
مشکل از خود ای سی هست یا جای دیگه؟

آی سی رو اگر میخواهید مطمئن شوید درست هست یا نه دیتاشیتش رو بیرون بیاورید و پایه هایی vcc رو پیدا کنید و ولتاژ گیری کنید و تو دیتاشیت مشگه که چند ولت باید رو پایه هاش باشه و اگر کمتر یا بیشتر از حد بود بهش میکوک بشوید و البته داغ کردن بیش از حد هم میتونه نشانه سوختنش باشه ولی برای مطمئن شدن باید ولتاژ ورودیش رو چک کنید ببینم چقدر واردش میشه و اگر نرمال نبود از برد خارج کنید و بعد هم همون باید vcc رو ولتاژ گیری کنید . به اپتوکولر هم مشکوک باشید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: MOHSEN&A

MOHSEN&A

VIP+ افتخاری
کاربر
2009-03-25
933
8,840
استان مرکزی-اراک
آی سی رو اگر میخواهید مطمئن شوید درست هست یا نه دیتاشیتش رو بیرون بیاورید و پایه هایی vcc رو پیدا کنید و ولتاژ گیری کنید و تو دیتاشیت مشگه که چند ولت باید رو پایه هاش باشه و اگر کمتر یا بیشتر از حد بود بهش میکوک بشوید و البته داغ کردن بیش از حد هم میتونه نشانه سوختنش باشه ولی برای مطمئن شدن باید ولتاژ ورودیش رو چک کنید ببینم چقدر واردش میشه و اگر نرمال نبود از برد خارج کنید و بعد هم همون باید vcc رو ولتاژ گیری کنید . به اپتوکولر هم مشکوک باشید
همه ولتاژ های روی پایه همونی هست که تو شماتیک زده سوالم من این که چرا با اتصال پین 2 و 3 پاور روشن میشه ایا خود ps223 خراب شده یا مشکل از جای دیگه هست.
این ای سی رو ندارم و وقت نمیشه تهیه کنم اگه از همین باشه سفارش انلاین میدم.

بالا