آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

دانلود: نقشه ناقص از منبع تغذیه آداک (ADAK)

سیدوحید

کاربر
2016-10-12
3
0
با سلام خدمت اساتید محترم.
بنده از منبع تغذیه اداک 302 استفاده میکنم و چند روز پیش دچار ایراد شد و پس از تعویض یه سری قطعه تعمیر شد.
اگر شخصی عکس از برد و مشخصات قطعات و ولتاژهای نقاط مختلف رو نیاز داره در خدمتم.
ذکر چند نکته تو تعمیر این برد که بنده با ان برخورد کردم شاید مفید باشه:
1. اگر یکی از ترانزیستورهای قدرت از کار بیفته معمولا مقاومت امیتر (0.39 اهم در برد بنده) میسوزه و پتانسیومتر روی برد که با pot1 مشخص شده هم میسوزه و ممکنه ای سی lm723 هم از کار بیفته
2. با خارج کردن هر دو ای سی از مدار ولتاژ خروجی صفره
3. اگر فقط ای سی lm723 تو مدار باشه و lm324 از مدار خارج بشه، بشرط سلامت مدار خروجی ثابت و معمولا حدود 25 ولته و با ولوم تغییر نمیکنه.
4. این منبع تغذیه از ترانس با خروجی های مستقل 12 سه سر و 12 دوسر و سه سر اصلی 0-19-35 استفاده میکنه که lm324 بنا به درخواست کاربر به ولتاژ بالاتر خروجی 19 را به 35 ولت سوئیچ میکند.
با تشکرمشاهده فایل‌پیوست 172585

سلام.یه زحمت داشتم براتون،شماره ترانزیستور Q5 رو میخاستم بدونم۰۹۳۳*******۶۷، ممنون میشم

3r4n

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2015-08-11
305
209
25
گیلان/آستانه اشرفیه
سلام
مقدارش 100 اهم هست
البته واسه منم سیاه شده و رنگش معلوم نیست ولی مقدارش دقیقا 100 اهم هست
سلام دوستان منبع تغذیه مدل اداک به شماره فنی ps-152 یه مقاومت زیر برد ای سی کنترل سون سگمنت سوخته مقدارشو ندارم توی عکس زیاد معلوم نیست لطف کنید اگر عکسی دارید یا مقدارشو داشته باشی ممنون میشم

مشاهده فایل‌پیوست 176926

3r4n

کاربران vip(افتخاری)
کاربر
2015-08-11
305
209
25
گیلان/آستانه اشرفیه
سلام.یه زحمت داشتم براتون،شماره ترانزیستور Q5 رو میخاستم بدونم۰۹۳۳*******۶۷، ممنون میشم
سلام Bc327 فکر کنم بتونید بجاش بزنید البته درست شبیه نقشه ایی ک روی مدار کشیده جا بزنید واس من فابریکش هم پاک شده هم برعکس جا خورده

پیوست‌ها

• 810.6 کیلوبایت بازدیدها: 148
آخرین ویرایش:

rasools

کاربر
2009-05-09
3
0
58
d19 چه قطعه ای است چند تا از این در مدار استفاده شده ولی موقع دیود تست هچکدامشان جواب نمیده

arash1400

کاربر vip
vip
کاربر
2021-11-30
4
1
درود

نقشه ای که جناب afshin_new2 تقبل زحمت فرمودند و اگرچه کامل نیست و نواقصی داره اما کمک قابل توجهی میکنه.

سپاس
ای سی ها بشماره lm723 , lm324 هست و اولین نقشه با کمترین خطا ، صحیح ترین و نهایی ترین نقشه است
مشاهده فایل‌پیوست 162208

gq2z_dsc_0046.jpg
[/URL][/IMG]

مشاهده فایل‌پیوست 162163

مشاهده فایل‌پیوست 162164

مشاهده فایل‌پیوست 162165

مشاهده فایل‌پیوست 162166

مشاهده فایل‌پیوست 162167
با سلام خدمت مهندسین و همکاران گرامی
بنده یک منبع تغذیه آداک 0تا 15 دارم که میکرو کنترلر atmega 8 سوخته برنامش برای پروگرام کردن وجود داره یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

اگه با مقاومت سری به این مرحله رسیده مقاومت را حذف کنی درست میشه.

بوبین رله با d12 موازی هست ولی بازم ارتباط یک کنتاکت ترانس اشتباه میشه یا ثانویه ترانس باید ۴ سیم خروجی داشته باشه.

سپاس
سلام بر استاد گرامی
یک منبع تغذیه قدیمی zaoxin txn-1502d که 15ولت و 2 آمپر هست به صورت دست دوم به دستم رسیده که دو تا ولوم مربوط به ولتاژش خراب بود که بنده اون ها رو با ولوم نو با همون مقدار قبلی خودش عوض کردم
الان مشکلی که دارم این هست که طبق نوشته های روی خود منبع تغذیه و فیلم های روی اینترنت ، باید ولتاژ از صفر شروع بشه تا 15 ولت بره ولی الان از 1.5 ولت شروع میشه تا 15.7ولت میره
نقشه ای داخل یه سایت روسی پیدا کردم که قطعاتش خیلی به این مدار منبع تغذیه ی من شبیه هست

20140316-092P3B95-0.jpg

فکر می کنم دیتاشیت IC مدار هم این باشه
https://datasheet.datasheetarchive.com/originals/distributors/Datasheets-23/DSA-457743.pdf
البته ای سی این مدار MC1723CPD هست که فکر می کنم خیلی فرقی نکنن
استاد چه نظری دارید؟

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام بر استاد گرامی
یک منبع تغذیه قدیمی zaoxin txn-1502d که 15ولت و 2 آمپر هست به صورت دست دوم به دستم رسیده که دو تا ولوم مربوط به ولتاژش خراب بود که بنده اون ها رو با ولوم نو با همون مقدار قبلی خودش عوض کردم
الان مشکلی که دارم این هست که طبق نوشته های روی خود منبع تغذیه و فیلم های روی اینترنت ، باید ولتاژ از صفر شروع بشه تا 15 ولت بره ولی الان از 1.5 ولت شروع میشه تا 15.7ولت میره
نقشه ای داخل یه سایت روسی پیدا کردم که قطعاتش خیلی به این مدار منبع تغذیه ی من شبیه هست

20140316-092P3B95-0.jpg

فکر می کنم دیتاشیت IC مدار هم این باشه
https://datasheet.datasheetarchive.com/originals/distributors/Datasheets-23/DSA-457743.pdf
البته ای سی این مدار MC1723CPD هست که فکر می کنم خیلی فرقی نکنن
استاد چه نظری دارید؟
درود

با توجه به نقشه غیر استاندارد و بویژه سلکتور S2 که احتمال نادرستی نقشه را تقویت میکند و عیب مورد اشاره نیاز به تحلیل دارد که وقت قابل توجهی میطلبد و تردید قوی بر صحت نقشه مزید بر علت ، تلاش بی‌حاصل تحلیل را محتمل میسازد و هیچگونه اطلاعاتی درخصوص دستکاری احتمالی و تعویض بقیه قطعات و حتی در خصوص معرفی ولوم ها و پتانسیومترها گزارش نفرمودید و در نقشه نیز مشخص نشده و تشخیص آنها منوط به تحلیل است .
بویژه که موضوع را در تاپیک نامرتبطی نیز مطرح فرمودید و باید در تاپیک مجزایی مطرح میشد .

معذالک بمنظور اطلاع اجمالی ، دو دیود با بیس 2n3055 سری کرده و عکس العمل آنرا در ولتاژ خروجی ملاحظه فرمایید.

ضمنا مقاومت حدود ۲۰ کیلو را موقتا بدون لحیمکاری با R9 و یا R10 موازی و یکبار هم موقتا حدود ۴ کیلو را با R7 موازی و تاثیر آنرا در ولتاژ خروجی بررسی فرمایید.

سپاس

mahddi

کاربر
2012-09-20
66
89
درود

با توجه به نقشه غیر استاندارد و بویژه سلکتور S2 که احتمال نادرستی نقشه را تقویت میکند و عیب مورد اشاره نیاز به تحلیل دارد که وقت قابل توجهی میطلبد و تردید قوی بر صحت نقشه مزید بر علت ، تلاش بی‌حاصل تحلیل را محتمل میسازد و هیچگونه اطلاعاتی درخصوص دستکاری احتمالی و تعویض بقیه قطعات و حتی در خصوص معرفی ولوم ها و پتانسیومترها گزارش نفرمودید و در نقشه نیز مشخص نشده و تشخیص آنها منوط به تحلیل است .
بویژه که موضوع را در تاپیک نامرتبطی نیز مطرح فرمودید و باید در تاپیک مجزایی مطرح میشد .

معذالک بمنظور اطلاع اجمالی ، دو دیود با بیس 2n3055 سری کرده و عکس العمل آنرا در ولتاژ خروجی ملاحظه فرمایید.

ضمنا مقاومت حدود ۲۰ کیلو را موقتا بدون لحیمکاری با R9 و یا R10 موازی و یکبار هم موقتا حدود ۴ کیلو را با R7 موازی و تاثیر آنرا در ولتاژ خروجی بررسی فرمایید.

سپاس
سلام مجدد خدمت استاد گرامی
احساس کردم چون سلکتور نقشه قبلی مقداری زشت و درهم کشیده شده بود و چند تا از قطعاتش با منبع تغذیه فعلی تفاوت داشت و اصل نقشه از نظر شما ایراد داشت
مقداری اینترنت جستجو کردم و نقشه دیگه ای که ظاهر شسته روفته تر داشت پیدا کردم و تقریبا نصف روز روی نقشه و تطبیق اون با مدار موجود و تغییر بخشهای متفاوت اون، کار کردم و نتیجه این نقشه ای هست که براتون قرار می دم و اگر نظر شما بی اشکال هست با این نقشه تاپیک جدید بزنم
البته تطابق قطعات متصل به سلکتور چک شده ولی به دلیل مبتدی بودن از صحت قسمت نقطه چین شده ی قرمز رنگ مربوط به سلکتور در نقشه زیر بی اطلاع هستم
در ضمن دو تا دیود با چه شماره ای با بیس 2n3055 سری بکنم؟
Untitled2.png

20231113_145322.jpg

20231113_214812.jpg

20231113_214919.jpg

بالا