آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

سوختن ماسفتها پاور سورما 2500 وات

Erfan_Rv

VIP PLUS
VIP PLUS
vip
کاربر
2020-05-05
101
281
اهواز
سلام خسته نباشید, یه پاور سورما 2500 اوردن برای تعمیر که اتصالی داره و روشن نمیشه, اتصالی توی قسمت پاور فکتور هست که یکی از ماسفت ها اتصال کوتاه شده بود, ماسفت رو عوض کردم, همیچنین یکسری مقاومت فیوزی و دیود ها و ترانزیستور های اس ام دی توی این بخش مشکل داشتن که عوض شدن, بعد از تست دوباره فیوز سوزوند و همون ماسفت اتصال کوتاه شد دوباره, ایندفه درایور هارو تست کردم و سالم بودن, در بعد با تعویض ای سی کنترلر پی اف سی روی برد ایستاده و تست دوباره, پاور روشن میشع و همه چی خوب پیش میره و ولتاژ 12.71 رو در خروجی دارم تا اینکه بعد از حدود پنج دقیقه پاور فیوز سوزوند و دوباره همون فت که دوباره عوض کرده بودم اتصال کوتاه شد, چند ثانیه قبل از اینکه فیوز بسوزه فن صداش کم و زیاد میشد, به نظر شما مشکل از کجا میتونه باشه ؟

این هم عکس از برد پاور:
https://s18.picofile.com/d/8437788184/6aa0ba95-79b8-4f64-8424-f0f8920c31fe/surma.zip
سلام.
همونطور که دوستان در تاپیک های دیگه اشاره کردن، ظاهراً این مشکل با تعویض تمامی مقاومت و دیود های اطراف گیت ها برای تمامی ماسفت ها، و همچنین استفاده از نمونه ترانزیستور های ۳ آمپری از سری PBSS شرکت NXP که کد روشون معمولا به صورت
(Z*W) که بجای ستاره حروف مختلف برای مدل های مختلف هست میباشد. باید از این سری یک جفت مکمل با ولتاژ ۵۰ و جریان ۳ آمپر تهیه کنید و تمام ۸ ترانزیستور اس ام دی این بخش رو عوض کنید تا مشکلتون حل بشه. در ضمن تعویض یدونه ماسفت اشتباهه. و میتونید بجای چهارتا ماسفت کوچیک، دوتا ماسفت با پکیج بزرگتر و مشخصات بهتر جایگزین کنین که در اون صورت فقط به دو جفت ترانزیستور اس ام دی نیاز دارید.
در انتخاب ماسفت مشابه، دقت کنید! و جنس با کیفیت تهیه کنید!
موفق باشید.

بالا