آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

دلیل 2 برابر شدن ولتاژ تغذیه لامپهای LED سقفی ؟

moaiedy

کاربر
2018-07-03
45
64
درود

اگه با ۱ اهم هم تست میکردی نور کم میشد ولی ساده تر بود
چون الان با آزاد کردن یکی از دو مقاومت موازی حدود ۲،۲ اهمی ، مقاومت را حدود دو برابر کردی و نور کم شد
اگه ۱ اهم را با دو مقاومت موازی حدود ۲،۲ اهمی که تقریبا ۱ اهم محسوب میشه سری کنی باز هم تقریبا دو برابر میشه
اما کار کردن با مقاومت معمولی ساده تر از کار کردن با مقاومت smd بود ولذا پیشنهاد کردم ۱ اهمی که شورت باشه را با دو مقاومت موازی تغذیه سری کنی که فعلا تاثیری در مدار نداره
اما اگه یکلحظه شورتی را آزاد میکردی مقاومت کل ، دوبرابر میشد و بازم نور به همین مقدار کم میشد.
البته با ضریب اطمینان بیشتر و احتمال خسارت کمتر و ساده تر.
ولی چون متوجه نشدی و نیاز به توضیح مفصل داشت گفتم فراموش کن که ناگزیر به توضیح نباشم ولی اینجا یقه منو گرفتی که عاقبت ناگزیر به توضیح شدم .

• [ اما حالا که به تفصیل به این موضوع پرداختیم بشرح زیر لااقل یک نتیجه مفید و درخشان بگیریم
  • با توجه به آزمایش مختلف با لامپ های مختلف
    باید در لامپ های led ، ابتدا مقاومت های موازی کوچکتر از ۴ اهم را پیدا کنید و با تعویض یکی از مقاومت ها ( و استفاده از مقاومت بزرگتر ) بمیزانی مقاومت کل را زیاد کنید که شدت نور ذره ای کمتر بشه تا طول عمرش ابدی بشه
    همچنین مصرف برق نامتناسب با نور به سود شما ، میشه

و اگه از دو لامپ بجای یک لامپ استفاده کنید با مصرف انرژی کمتر و پرداخت پول برق کمتری ، نور بیشتری بدست آوردیم ( البته مصرف برق دو لامپی که بهینه شده بیشتر از یک لامپ معمولی است ولی نوری که با دو لامپ بهینه شده بدست میاد خیلی بیشتر از پولی است که میپردازید )
زیرا اگر با مقادیر پله ای و کم کم ، مقاومت را زیاد کنید که درواقع جریان کم میشه می بینید هر چه جریان را کم میکنیم تاثیری در نور لامپ نداره اما از مقداری که جریان را کمتر کنیم نور لامپ هم کم میشه.
بنابرین اون مقدار جریانی که کم کردیم و اثری در نور نداشت درواقع جریانی است که داریم الکی تلف میکنیم و هیچ ثمری برای ما نداره مضافا که ضرر هم داره و بابد بابت انرژی بی مصرف ، و مصرف برق ، پول هم بپردازیم اما اگه جریان را برای مقادیر موثر بدقت تنظیم کنیم دراینصورت تمامی جریانی که مصرف میکنیم ، موثر و مفید است و دراینصورت اگه جریان را معقول و بجای یک لامپ از دو لامپ استفاده کنیم ، دراینصورت با پول کمتری نور بیشتری نصیبمون شده. مضافا که فقط یکبار لامپ میخریم.

غالبا سوال میشه مگه ممکنه تولید کننده که بهترین متخصصین را استخدام میکنه
چطور ممکنه چنین راهکاری به عقل تولید کننده نرسیده باشه ؟

اتفاقا چون به فکرش رسیده ، کلک معگوس و زیانباری سوار کرده تا بابای مردم دربیاد و پول الکی بدن و او با تحمیل زیان به مردم ، پولدار بشه آنهم آنقدر غیرمنصفانه که جریان غیرمجاز را بقدری زیاد میکنه که یکسال هم کار نکنه.
چون اگه با جریان غیرمجاز و مضر ، لامپ را تحت فشار نگذاره دراینصورت مردم فقط یکبار ازش لامپ میخرن و بعد از مدتی باید غاز بچرونه و باباش درمیاد.

عالی و کاربردی این قضیه اخر حد اقل من تو خیلی از اجناس دیدم
ممنون از لطفتون جناب غزال

habbib

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2014-08-02
1,686
10,169
گنبد کاووس
نوشته اصلی توسط غزال 

درود

اگه با ۱ اهم هم تست میکردی نور کم میشد ولی ساده تر بود
چون الان با آزاد کردن یکی از دو مقاومت موازی حدود ۲،۲ اهمی ، مقاومت را حدود دو برابر کردی و نور کم شد
اگه ۱ اهم را با دو مقاومت موازی حدود ۲،۲ اهمی که تقریبا ۱ اهم محسوب میشه سری کنی باز هم تقریبا دو برابر میشه
اما کار کردن با مقاومت معمولی ساده تر از کار کردن با مقاومت smd بود ولذا پیشنهاد کردم ۱ اهمی که شورت باشه را با دو مقاومت موازی تغذیه سری کنی

درود بر استاد گرانقدر
گاها تعداد ناچیزی از ال ایدی ها آسیب میبینند که با روش شما فهمیدیم با شورت نمودن ال ایدی و بهینه نمودن مدار لامپها رو تعمیر کنیم
ولی گاهی تعداد چشمگیری از ال ایدی ها میسوزن
مدار رو که برطبق فرمایش شما بهینه میکنیم
حال با ال ایدیهای معیوب باید چیکار کرد
آیا میتونیم بجاش از ال ای دی معمولی استفاده کنیم ؟

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود بر استاد گرانقدر
گاها تعداد ناچیزی از ال ایدی ها آسیب میبینند که با روش شما فهمیدیم با شورت نمودن ال ایدی و بهینه نمودن مدار لامپها رو تعمیر کنیم
ولی گاهی تعداد چشمگیری از ال ایدی ها میسوزن
مدار رو که برطبق فرمایش شما بهینه میکنیم
حال با ال ایدیهای معیوب باید چیکار کرد
آیا میتونیم بجاش از ال ای دی معمولی استفاده کنیم ؟

سپاس

درود

باید led مشابه جایگزین سوخته ها بشه
اما نصب led در این لامپ ها ساده نیست و اگه تعداد زیادی صدمه دیده بهترین راه حل ، اتصال کوتاه کردن سوخته ها و کاهش جریان است.

سپاس

sarem_14

کاربر
2013-07-31
18
7
سلام علیکم اساتید گرامی یک لامپ ال ای دی ۷۵ ال ای دی دارم متاسفانه ولتاژ خروجی بین ۳۰۰ تا ۳۱۰ ولت می‌باشد. علی‌رغم اینکه بنا به توصیه دوستان مقاومت موازی را خارج نمودم ولی ولتاژ کم نشد. هر دو خازن را تعویض نموده ام ولی ولتاژ هنوز بالاست وقتی لامپ‌ها را وصل کردم مجددا ۱۵ عدد از آنها مجددا سوخت خواهش می کنم در خصوص این موضوع بنده را راهنمایی نمایید. شک خودم الان روی ic یا ترانس است چون بقیه سالمند.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
سلام علیکم اساتید گرامی یک لامپ ال ای دی ۷۵ ال ای دی دارم متاسفانه ولتاژ خروجی بین ۳۰۰ تا ۳۱۰ ولت می‌باشد. علی‌رغم اینکه بنا به توصیه دوستان مقاومت موازی را خارج نمودم ولی ولتاژ کم نشد. هر دو خازن را تعویض نموده ام ولی ولتاژ هنوز بالاست وقتی لامپ‌ها را وصل کردم مجددا ۱۵ عدد از آنها مجددا سوخت خواهش می کنم در خصوص این موضوع بنده را راهنمایی نمایید. شک خودم الان روی ic یا ترانس است چون بقیه سالمند.

درود

یک مقاومت آجری حدود ۱ کیلو اهم بجای لامپ ها نصب کن تا بدون خسارت قادر به اندازه گیری ولتاژ باشی
دو سر مقاومت چند ولته ؟
بسرعت اندازه گیری کن و از برق بکش تا مقاومت داغ نکنه و احیانا نسوزه .

سپاس

Pedram1100

کاربر vip
vip
کاربر
2016-12-05
34
18
درود

یک مقاومت آجری حدود ۱ کیلو اهم بجای لامپ ها نصب کن تا بدون خسارت قادر به اندازه گیری ولتاژ باشی
دو سر مقاومت چند ولته ؟
بسرعت اندازه گیری کن و از برق بکش تا مقاومت داغ نکنه و احیانا نسوزه .

سپاس

درود،من بجای جایگزین کردن ال ای دی ها و یا کاهش جریان تغذیه از یک بار لود استفاده میکنم نظرتون و تا الان هم خوب جواب داده نظرتون در این مورد چیه، ممنون

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
درود،من بجای جایگزین کردن ال ای دی ها و یا کاهش جریان تغذیه از یک بار لود استفاده میکنم نظرتون و تا الان هم خوب جواب داده نظرتون در این مورد چیه، ممنون

درود

منظور از بار لود چیه ؟
دقیقا برای افزودن بار لود چکار میکنید؟
بعید میبینم راه مطمئن و ساده تری وجود داشةه باشه.
مضافا اگر منظورتون اینه که یک خط led بار اضافه میکنید ، دراینصورت اولا تعیین تعداد مناسب لامپ ، کارساده ای نیست و نیاز به وقت زیاد داره.
ثانیا درایور تحت فشار قرآر میگیره.

سپاس

Pedram1100

کاربر vip
vip
کاربر
2016-12-05
34
18
درود

منظور از بار لود چیه ؟
دقیقا برای افزودن بار لود چکار میکنید؟
بعید میبینم راه مطمئن و ساده تری وجود داشةه باشه.
مضافا اگر منظورتون اینه که یک خط led بار اضافه میکنید ، دراینصورت اولا تعیین تعداد مناسب لامپ ، کارساده ای نیست و نیاز به وقت زیاد داره.
ثانیا درایور تحت فشار قرآر میگیره.

سپاس

مثلا توی بعضی از لامپ های 20 وات متناسب با چینش ال ای دی ها یک مقاومت 10 یک وات قرار میدم

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,729
مثلا توی بعضی از لامپ های 20 وات متناسب با چینش ال ای دی ها یک مقاومت 10 یک وات قرار میدم

درود

موازی کردن 10 اهمی که مقدور نیست و لذا قطعا سری میکنید که دراینصورت موجب کاهش بار میشه نه افزایش بار .
و لذا با توجه طراحی اگه بدتر از گذشته نشه ، بهتر نمیشه و غالبا ولتاژ بنحوی بالا میره که جریان قبلی از لامپ ها عبور کنه.

سپاس

بالا