آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

آموزش گام به گام کوک کردن فریم ور های نوکیا با تمامی ترفند ها و نرم افزار ها

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران

همونطور که می دونید گروه PHNT به تکنولوژی Extract کردن فریم ورهای (Firmware) نوکیا دست یافته.
این امکان مدت ها بود برای گوشی های I980 امکان پذیر بود و به تازگی برای گوشی های نوکیا امکان پذیر شده !

برای اینکار به برنامه های زیر احتیاج دارید که در فایل ضمیمه موجود میباشد

یه چیزی رو همین الان بگم ! چون شما مجبورین از برنامه جف استفاده کنید و من از اصطلاحات زیاد خوشم نمی آد پس از اسامی CNT و PPM و MCU به جای ROF3 و ROFS2 استفاده می کنم !
برای اینکه متوجه شین این فایل ها چیه و چه کاربردی داره مختصرا" بگم :
MCU : فایل اصلی فریمور ( غیر قابل دستکاری )

PPM : فایل زبان فریمور ( قابل دستکاری )

CNT : فایل رنگ گوشی ( قابل دستکاری )

برای یادگیری برنامه جف و اینکه از فایل های بالا بیشتر سر در بیارین به تاپیک زیر مراجعه کنید :
آموزش کامل نرم افزار jaf بدون نیاز به باکس+ورژن نهایی برنامه JAF 1.98.65 Final
تاپیک راهنمای آسان و جامع فلش گوشی های Nokiahttp://www.ir-tci.org/forum/showthread.php?t=72656

ابتدا مقدمات زیر رو آماده کنید بعد قسمت های بعدی رو بخونین و اجرا کنید :

1. اول از همه ببینید گوشیتون جزو گوشی های ساپورت شده توسط برنامه Nokia Editor هست یا نه ؟

2. دوم هم باید فریمور گوشیتونو داشته باشین !

آموزش دانلود فریمور و بدست آوردن پروداکت کد برای همه گوشی های نوکیا به وسیله نرم افزار navifirm

3. برنامه جف و آموزشش رو خوب بخونین

4. نترسین ! ( اگه فریمور مشکل داشته باشه گوشیتون خراب نمیشه ولی حواستون به جف باشه چون شوخی نداره و می تونه گوشتونو Dead کنه ! پس آموزش جف رو به دقت مطالعه کنید )

5. همیشه دقت کنید که باید برنامه های مورد استفاده یک backup داشته باشین و برای استفاده از نسخه ی اصلی کپی تهیه کنید و از آن استفاده کنید .

در اینجا فقط فایل های PPM و CNT رو دستکاری یا در اصلاح کوک می کنیم .
برای اینکه بتونید راحتتر انتخاب کنید کدوم فایل رو کوک کنید ، نکات زیر می تونه کمکتون کنه !

شما می تونید هردو این فایل ها رو کوک کنید ولی :

1. فایل CNT به رنگ گوشیتون بستگی داره ، پس اگر خواستین تم اضافه کنید باید به این اضافه کنید .

2. فایل PPM تقریبا حاوی تمام اطلاعات و فایل های موجود در درایور Z یا همون ROM شماست . ( یعنی هرچی این تو باشه توی Z ریخته میشه . اینجا فرض کنید درایو Z مثل مموری کاتتونه و می تونید فایل ها رو توی این درایو نصب کنید .

3. حجم فایل PPM نباید زیاد بشه ( قابل توجه شما که می خواین زیاد برنامه نصب کنید )

منبع: ir-tciو Dr.Willy

فایل های ضمیمه :
فایل ها به روز میباشد .

1. برنامه Nokia Frimware Editor ورژن Beta 0.7 و Standard 0.2 که برای ویرایش فریمور است

2. برنامه SiS Contents v1.6.0 Build 60 که برای باز کردن و ویرایش فایل SiS است

3. برنامه Rofs Language Tool V1.8.9 برای مدیریت زبان های فریمور ( البته خود نرم افزار Nokia Editor Standard v0.2 دارای این خاصیت به طور خودکار هست )

4. برنامه XVI 32 که نوعی Hex Editor است

5. برنامه Nokia QWERTY-Keyboard Editor 1.0 برای تغییر و اصلاح کیبورد اصلی نوکیا ( البته در گوشی های ورژن 5 )

پیوست‌ها

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
Nokia Editor

ابتدا با آموزش ساده و گام به گام Extract کردن و Repack کردن فایل فریمور شروع می کنم ..

این ساده ترین و Base اساسی کار است و باید حتما بلد باشین

1. برنامه Nokia Editor رو باز کنید و گوشیتونو انتخاب کنید .

1.png

2. گزینه ی open رو بزنید و فایل مورد نظرتون رو انتخاب کنید . ( برای انتخاب CNT باید File of Type رو روی All قرار بدین )

2.png

3. حالا گزینه ی Extract رو بزنید و منتظر بمونید تا Please Wait تمام شود . الان فایل موردنظرتون توی فولدر ROFS2 ، Extract شده . ( این فولدر درون جایی است که برنامه وجود دارد )

3.png

. تمامی کارها ، اعم از پاک کردن ، اضافه کردن ، انجام ترفند ها و ... رو الان در فولدر ROFS2 انجام بدین . اینجا همون جائیکه باید هنرتونو نشون بدین ! ( در قسمت های بعد می گم اینجا می تونید چه کارها که انجام ندین ! ( دقت کنید که هنگام کار در فولدر ROFS2 نباید برنامه رو ببندینا )

4.png

5. هر وقت کارتون با فریمور بی زبون تموم شد گزینه ی Repack رو بزنید تا فایل مورد نظرتونو دوباره براتون بسازه !

فایل مورد نظر در همان فولدر که برنامه وجود دارد ساخته شده ، فقط کافیه فایل را Rename کنید و از اول فایل نام REB_ را پاک کنید .

فریمورتون آماده ی استفاده در جف است !

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
SiS Contact

امیدوارم که تا حالا با مقدمات کار آشنا شده باشین !

از اینجا به بعد مربوط به اضافه کردن فایل ها و ترفند ها است . همون مرحله که در بالا گفتم !
آموزش نصب برنامه های دلخواه :

دو نکته رو قبل از این مرحله بگم :

1. این فرآیند را می توان هم روی CNT و هم روی PPM انجام داد

2. شما حتما باید برای اولین کار ، برنامه Rom Patcher رو نصب کنید !

3. من خودم به چند دلیل نصب برنامه رو توصیه نمی کنم :

I .برنامه های نصب شده دیگر قابل پاک کردن و آپدیت نیست
II. برنامه ها ممکن است به اجرای صحیح فریمور خلل ایجاد کند ( مثلا نصب X-Plore باعث بالا نیامدن گوشی می شود )
III. نصب برنامه جا اشغال می کنه و جای اشغال شده ی زیادی باعث کاهش سرعت گوشی میشه
IV. اگر بیش از حد روی فریمور برنامه نصب کنید و حجمش از حد مشخصی بالاتر بره گوشی بالا نمیآد ( مثلا خوندم جایی برای 5800 حدود 24MB جا دارین و نباید فایل PPM از این حجم بیشتر شه )

بریم سر آموزش نصب برنامه :

1.برای نصب برنامه به نرم افزار SiS Contents نیاز دارین . ( از پست اول دانلود کنید )

2. برنامه را باز می کنید ، با محیط زیر رو به رو می شوید

1(SiS).png

3. گزینه ی File و سپس Open را میزنید . اینجا باید برنامه ای که می خواین نصب کنید رو انتخاب کنید .

2(SiS).png

4. حالا بر روی گزینه ی Extract File کیک کنید

3(SiS).png

5. حالا صفحه ی زیر ظاهر می شود

4(SiS).png

خب !
حالا با یه سری فولدر رو به رو میشین !

به نام آنها دقت کنید . ( به جز C_ یا ... )
حالا داخل آنها شوید و تک تک به فریمور اصلی انتقال دهید فقط دقت کنید که نباید هیچ فایلی را Overwrite کنید . حتما باید داخل فایل ها رفته و یکی یکی به کپی کردن اقدام کنید .

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
نصب Rom Patcher و رفع مشکل حالت Auto آن

فعال کردن حالت Auto در برنامه Rom Patcher :

مشکل بزرگ در فریمور های کوک شده اجرا نشدن خودکار پچ ها در برنامه
Rom Patcher است .

این مشکل هم مرتفع شده

I.
ابتدا طبق آموزش قبل ( نصب برنامه ) برنامه Rom Patcher را نصب کنید .

II. فایل ضمیمه را Download کنید و در مسیر زیر کپی کنید :

کد:
[COLOR=#000000][COLOR=Blue][COLOR=#0000BB]Z[/COLOR][COLOR=#007700]:\[/COLOR][/COLOR][COLOR=#0000BB][COLOR=Blue]Resource[/COLOR] [/COLOR][/COLOR]

III. هنگامی که از فرریمور استفاده می کنید کافیست وارد برنامه Rom Patcher شوید و از گزینه ی Option گزینه ی Add To Auto رو بزنید . دیگه مشکلی با Rom Patcher ندارین !

توجه توجه !

به نکات زیر در مورد برنامه Rom Patcher توجه کنید :

I. دوستان همیشه این سوال رو مطرح می کنن که چرا وقتی وارد برنامه Rom Patcher میشن برنامه خود به خود بسته میشه ؟!

این مشکل برای همه بوجود می آد . دلیلش هم نبودن فولدر Patches در مموری کارت یا Phone Memory گوشیتونه
این فولدر ها رو بسازین بعد دوباره وارد برنامه بشین

II. شما می تونید فولدر Patches را در هر جا قرار بدین ! حتی در درایور Z ولی نباید در دو درایو موجود باشد

گذاشتنش در درایو
Z خوبه چون مشکل بالا پیش نمی آد ولی مشکل اینجاست که در صورتی که در درایو Z قرار بدین دیگه نمی تونین پچ جدیدی بهش اضافه کنید
فایل ضمیمه اصلاح شد و مشکل Voice Common برطرف شد !​

پیوست‌ها

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
تغییر دایره برنامه های در حال اجرا

شما می تونید در هنگام کوک کردن فریمور مورد علاقه تون چیزهای زیادی رو عوض کنید !

یکی از این موارد دایره برنامه های در حال اجراست . وقتی برنامه رو باز می کنید دایره ای کنار ایکون برنامه ظاهر می شود که نشانگر باز بودن برنامه است که با عوض کردنش می تونید گوشیتونو گرافیکی تر و زیباتر کنید .

من براتون 17 مدل مختلف از این ایکون ها رو گذاشتم و فقط کافیه فایل Menu.mif مورد نظرتونو در فولدر زیر بریزین و ازش لذت ببرین

کد:
[COLOR=#000000][COLOR=#0000BB]resource\[/COLOR][COLOR=#007700][/COLOR][COLOR=#0000BB]apps[/COLOR][/COLOR]

پیوست‌ها

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza01j

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
تغییر محل Refrsh برای Music Player

یکی از بزرگترین مشکلات Music Player گوشی اینه که وقتی شما Refresh رو می زنین همه آهنگ ها ( اعم از آهنگ های مورد علاقه تون و آهنگ های برنامه های مختلف و ... ) وارد Playlist شما میشن و مزاحم لذت گوش دادنتون به آهنگ ها میشن

خب این مشکل رو می تونید به سادگی برطرف کنید که Music Player تون فقط فولدر دلخواهتون رو بگرده !

برای این کار لازمه دو فایل رو کپی کنید:

اولی یک فایل TEXT است با نام 101ffcd2 که باید در زیر کپی شود ( Overwrite شود )

کد:
[COLOR=#000000][COLOR=#007700]Private\[/COLOR][COLOR=#0000bb]10202be9[/COLOR][/COLOR]
فایلی که ضمیمه کردم فقط E:Sounds رو می گرده . ( پایین رو بخونین تا یاد بگیرین چه طور عوضش کنید )

دومی هم یک فایل با نام MGXDatabasePlugin.rsc که باید در resource کپی شود

نکات مهم :

من تصویر فایل TEXT رو براتون گذاشتم تا بهتون یاد بدم چه طور فولدری رو که می خواین اهنگ ها از اون Refresh بشه رو عوض کنید .

Music Player.png

به کادر اول توجه کنید :

این کادر جایی است که Music Player می گرده . شما می تونید هر فولدر رو مه می خواین بهش اضافه یا کم کنید فقط باید فرمت خاصی رو دنبال کنید :

1. فولدری که اضافه می کنید باید در همون خط و بین " قرار بگیره ( یعنی بغل همون باشه )

2. اگر می خواین فولدری اضافه کنید حتما باید بعد از فولدر قبلی یک علامت خط صاف عمودی | (به کادر دوم دقت کنید تا ببینیدش می تونید با Copy Paste تایپش کنید)

3. انتهای و ابتدای فولدر هم باید دوتا \ بزارین

مثلا :
کد:
[LEFT][SIZE=2]"E:\\Sounds\\[COLOR=red]|[/COLOR]\\E:\\MP3\\

پیوست‌ها

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
تغییر BootScreen

در هنگام بالا آمدن گوشی دو تصویر و یک صدا اجرا می شود !

تصویر اول با نام Splash Screen : که در فریمور معمولی کلمه آبی رنگ Nokia و یا هر عکس دیگه ( که آموزش تغییر دادنشو می گم )

و تصویر دوم Boot Screen : که لوگو Nokia یا همون Connecting People است ( دوتا دستا که همو می گیرن دیگه !! )

این پست آموزش تغییر Boot Screen گوشی و آهنگی است که در هنگام اجرای آن پخش می شود !

این تغییر واقعا زیبا و منحصربفرد است . تصور کنید چه تنوعی می توان در گوش ها ایجاد نمود !!!

من فایل هاشو براتون گذاشتم . این فایل یک آهنگ با نام و فرمت Startup.mp3 و یک عکس با نام و فرمت startup.gif رو از مسیر زیر بخش می کنه که خودم انتخاب کردم

C : Resource : Apps

آموزش :

1. دوتا فایل با نام Startup است که کافیه در زیر کپی کنید :
کد:
[COLOR=#000000][COLOR=#0000bb]Resource\[/COLOR][COLOR=#0000bb]Apps\[/COLOR][/COLOR]
2. یه فایل دیگه هم هست با نام 101f8763.txt که باید در مسیر زیر کپی و Overwrite شود ( حتما توضیحات تخصصی پایین رو بخونین ) :

کد:
[COLOR=#000000][COLOR=#007700]Private\[/COLOR][COLOR=#0000bb]10202be9\[/COLOR][/COLOR]
خب بریم سر توضیحات فایل txt بالا :

شما می تونید نوع فرمت و محل اجرای آهنگ و عکس رو عوض کنید به این شکل

شما در زیر تصویر فایل رو می بینید :

BootScreen.jpg

1. کادر اول محل جای اجرای آهنگ رو نشون میده !

شما می تونید فرمت و جای آهنگ رو عوض کنید . هم فرمت قابل تغییره ، هم اسم آهنگ و هم محل اجرای آهنگ . فقط توجه کنید که بعد از نصب فریمور باید نام و فرمت انتخابی رو بهش بدین تا اجراشه
در ضمن باید بین دوتا باشه . مثل تصویر
من این مسیر رو پیشنهاد می دم ولی می تونید درایو Z رو هم انتخاب کنید ولی دیگه بعد از نصب فریمور قابل تغییر نیست ولی اگر در C انتخاب کنید هر وقت خواستین می تونین عوضش کنید .
پیشنهادم اینه که به هیچ وجه در درایو E مسیر انتخاب نکنید در ادامه می فهمین چرا !

2. کادر دوم هم محل اجرای فایل تصویر است . توضیحات مثل بالاست .

عکس و آهنگی رو انتخاب کنید که به هم بیاد و آهنگتون بلند نباشه !

من براتون کلی عکس و آهنگ آپلود می کنم که می تونید ازش استفاده کنید

مشکل کوچک و طبیعی این ترفند :

این ترفند یه مشکل داره . مشکل برای کساییه که درایور C رو برای اجرای فایل استارت آپ انتخاب کردن

بعد از نصب فریمور اولین باری که گوشی بالا می آد شما با Error زیر موجه میشین :
System Error
این مسئله کاملا منطقیه و رفع میشه . فقط کافیه فایل عکس و آهنگ رو به مسیر مورد نظر ( که توی فایل Text که بالا یاد دادم انتخاب کردین ) انتقال بدین بعد یکبار گوشی رو خاموش روشن کنید .

این مشکل ناشی از چیه ؟

جواب ساده است . وقتی گوشی بالا میاد می خواد عکس و آهنگ رو پخش کنه ولی اولین بار که گوشی بالا میاد که این فایل وجود نداره ! پس گوشی این Error رو میده که با ریختن عکس و آهنگ در مسیر مورد نظر حل میشه

در ضمن چون مموری کارت رو میشه به راحتی درآورد پس محل خوبی برای اجرای استارت آپ نیست .

در ضمن تنظیمات ساعت و تاریخ و Time Zone رو خودتون باید از Date & time درست کنید !

پیوست‌ها

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
تغییر Splash Screen

در پست قبل گفتم که Splash Screen چیه !
در ضمن شما به همین طریق هم می تونید تصویری رو هنگام خاموش شدن گوشی به نمایش دربیارین

حالا طریقه ی تغییر این عکس ها :

اولا دقت کنید عکسی که انتخاب می کنید حتما باید با فرمت mif و با رزولوشن گوشیتون هماهنگ باشه

دوما براتون سه نمونه Splash براتون گذاشتم که می تونید ازشون استفاده کنید . هم عکس هنگام خاموش و هم روشن کردن

سوما کافیه دوتا فیلی که براتون گذاشتم یا دارین رو به مسیر زیر انتقال بدین :

کد:
[COLOR=#000000][COLOR=#0000BB]Resource\[/COLOR][COLOR=#007700][/COLOR][COLOR=#0000BB]Apps[/COLOR][/COLOR]

پیوست‌ها

• Like

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
همونطور که می دونید هرگاه شما با گوشی وارد وب سایتی میشین گوشی به طور اتوماتیک برای اینکه اگر دوباره به این سایت رفتین سرعت Load صفحه بیشتر شه یه سری فایل ها رو ذخیره می کنه .

این فایل ها بسیار مفیدن ولی از حجم محدود Phone Memory گوشیتون کم می کنه و در نتیجه سرعت گوشیتون افت می کنه . البته اگر زیاد از وب سایتها استفاده نمیکنید یا اینکه زود به زود کش خود رو پک میکنید بهتره دست نزنید و بگذارید روی حالت طبیعی باشه.

حالا یک راهکار ارائه شده ; اونم تغییر محل ذخیره فایل Cache به memory Card است . این ترفند را با نام Change Cache From C to E می شناسن !

برای این کار کافیه فایل مورد ضمیمه را دانلود کنید و در مسیر زیر کپی کنید :

کد:
[COLOR=#000000][COLOR=#007700]Private\[/COLOR][COLOR=#0000BB]10202be9[/COLOR][/COLOR]

برای کسانی که می خوان بیشتر و تخصصی تر بدونن باید بگم که
اول عکس زیر رو که همون فایل است رو ببینید تا عرض کنم خدمتتون

Cache.png

در بالا دو کادر مشخص شده که مسیر Cache رو مشخص می کنه !

اگر می خواین Cache هاتون جای دیگه ذخیره بشه این مسیر رو عوض کنید . ولی دو نکته زیرحتما یادتون باشه

1. نباید آدرس درایو Z رو بدین چراکه بعد نصب فریمور نمیشه به Z چیزی اضافه کرد

2. به هر درایوی که آدرس می دین باید بعد از نصب فریمور اون پوشه رو به طور دستی بسازین...

پیوست‌ها

• Like

nekooee

مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,826
ایران
تغییر تم افکت

همترین تغییر گراقیکی که میشه روی فریمور انجام داد تغییر در عوض شدن طریقه ی باز و بسته شده منو ها یا همون Theme Effect است !

بدون کوک کردن این تغییر باید بوسیله پچ C2Z انجام میشد که مشکلات زیادی رو به دنبال داشت ولی از طریق کوک ، هیچ مشکلی پیش نمیاد و سرعت گوشی تغییر نمی کنه . همین باعث شده تا افزودن این ترفند از کارهای همیشگی کوکرها باشه !

بریم سر آموزش :

اولا بگم مثل بقیه آموزش ها ، براتون 4 تا نمونه گذاشتم . تم افکت های زیر رو می تونید از ضمیمه دانلود کنید :

1. Slide Spin
  2. Unknown : که اسمشو نمی دونستم ولی چیز قشنگیه
  3. Kastro : که می گم خیلی قشنگه ولی نتونستم امتحانش کنم چون فایل هاش یه کم فرق داره ( خودتون می بینید )
دوما آموزش نصب :

فقط کافیه تم افکت مورد نظرتونو به فولدر زیر انتقال بدین و بعد از نصب فریمور وارد قسمت
Theme بشین و از option گزینه ی Theme Effect رو روی On قرار بدین !
کد:
Resurce\effects

پیوست‌ها

• Like
بالا