آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

مشکل: روشن نشدن پاور میکرونت 200 وات

ssblue

کاربر vip
کاربر
2011-12-01
116
170
با سلام خدمت دوستان
من یک پاور میکرونت 200 وات دارم که روشن نمی شود. ولتاژ کابل سبز و بنفش 5 ولت کامل رو دارم کابل سبز و مشکی رو که اتصال می دهم پاور روشن نمی شود ولی یه ولتاژ کمی در حد نیم ولت روی کابل زرد و قرمز دارم
آی سی های 7500 و 339 رو عوض کردم تغییر ایجاد نشد روی خازن های ورودی هم 150 ولت روی هر خازن کامل دارم پایه 4 آی سی 7500 هم 5 ولت دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: samad-ch

samad-ch

کاربران vip(افتخاری)
vip افتخاری
کاربر
2015-01-15
629
2,285
پاسخ : روشن نشدن پاور

خازن های الکترولیت بخش خروجی رو بررسی و درصورت لزوم تعویض کن

تجدید قلع مدار

و حتما و حتما دیود های شاتکی رو بررسی کن احتمالا یکی از دیودهای شاتکی معیوب شده

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان

با سلام خدمت دوستان
من یک پاور میکرونت 200 وات دارم که روشن نمی شود. ولتاژ کابل سبز و بنفش 5 ولت کامل رو دارم کابل سبز و مشکی رو که اتصال می دهم پاور روشن نمی شود ولی یه ولتاژ کمی در حد نیم ولت روی کابل زرد و قرمز دارم
آی سی های 7500 و 339 رو عوض کردم تغییر ایجاد نشد روی خازن های ورودی هم 150 ولت روی هر خازن کامل دارم پایه 4 آی سی 7500 هم 5 ولت دارم ممنون میشم اگه راهنمایی کنید

دیودهای سه پایه خروجی ها رو تست کنید . احتمالا سوخته باشن

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN

درود . دوست عزیز طبق فرمایش همکارامون ممنکنه یکی از خروجی ها سوخته باشه .راحترین حالت تستش میتونی از روی سوکت سیم زرد . قرمز ونارنجی را نسبت به بدنه اهم گیری کنی که اتصال کوتاه یا شورتی نشده باشند .

اگه نبودن .اپتوکوپلر .ترانزیستور 431 و خازن روی پایه اپتوکوپلر رو بررسی کنید و همچنین مسیر مربوطه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: nekooee

نمیدونم

کاربر
2018-05-03
44
57

درود . دوست عزیز طبق فرمایش همکارامون ممنکنه یکی از خروجی ها سوخته باشه .راحترین حالت تستش میتونی از روی سوکت سیم زرد . قرمز ونارنجی را نسبت به بدنه اهم گیری کنی که اتصال کوتاه یا شورتی نشده باشند .

اگه نبودن .اپتوکوپلر .ترانزیستور 431 و خازن روی پایه اپتوکوپلر رو بررسی کنید و همچنین مسیر مربوطه

وقتی نوشته 5ولت ای سی ها رو داره یعنی زنر 431 و اپتو و هرچی اون قسمته سالمه چون اینا جز مدار فیدبک این تغذیه هستن !!!!
اگه دیودها و خازنها سالم باشن میتونید اول ولتاژ دوسر ترانس بزرگ رو با ولتمتر ac چک کنید حدود 400باس باشه !
در غیر این صورت باس ترانزیستورهای درایور اون و قطعات اطراف یا در عقبتر ،ترانس وسط و دوترانزیستور درایو اون که معمولا با شماره 945 هستن و قطعات اون اطراف و کمتر خرابی داریم در حالت استارت شدن پاور هم ورودی این ترانس ولتاژ متناوب کمی حدود 2 ولت یا همین حوالی باس باشه صفر نباشه !! که در ثانویه تامین کننده سیگنال بیس ترانزیستورهای زوج درایور ترانس بزرگ هستن !

آخرین ویرایش:

azarbai

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2007-03-13
306
690
تبریز - آذربایجان

وقتی نوشته 5ولت ای سی ها رو داره یعنی زنر 431 و اپتو و هرچی اون قسمته سالمه چون اینا جز مدار فیدبک این تغذیه هستن !!!!
اگه دیودها و خازنها سالم باشن میتونید اول ولتاژ دوسر ترانس بزرگ رو با ولتمتر ac چک کنید حدود 400باس باشه !
در غیر این صورت باس ترانزیستورهای درایور اون و قطعات اطراف یا در عقبتر ،ترانس وسط و دوترانزیستور درایو اون که معمولا با شماره 945 هستن و قطعات اون اطراف و کمتر خرابی داریم در حالت استارت شدن پاور هم ورودی این ترانس ولتاژ متناوب کمی حدود 2 ولت یا همین حوالی باس باشه صفر نباشه !! که در ثانویه تامین کننده سیگنال بیس ترانزیستورهای زوج درایور ترانس بزرگ هستن !
اولا چرا باید با ولتمتر ac چک کنه و ۴۰۰ رو نشون بده؟ اگر قسمتی که شما میگین جایی هست که ولتاژ متناوب هست که غیر ممکنه ۴۰۰ ولت برق باشه! ولی اگر منظورتون مثبت و منفی خازنهای بزرگ هست که باید با ولتمتر dc اونهم هرکدومشون پایه های هرخازن رو بایت تست کنه و حدود ۱۵۰ ولت باید داشته باشه

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

نمیدونم

کاربر
2018-05-03
44
57

اولا چرا باید با ولتمتر ac چک کنه و ۴۰۰ رو نشون بده؟ اگر قسمتی که شما میگین جایی هست که ولتاژ متناوب هست که غیر ممکنه ۴۰۰ ولت برق باشه! ولی اگر منظورتون مثبت و منفی خازنهای بزرگ هست که باید با ولتمتر dc اونهم هرکدومشون پایه های هرخازن رو بایت تست کنه و حدود ۱۵۰ ولت باید داشته باشه

گفتم دوسر ترانس بزرگ اونم حدودا 400 اره اون دوتا خازن حدود 150 که جمع ولتاژ اونا میشه این ولتاژ حدودی که گفتم و لزوما 400 نیس و حدودیه
و چرا با ac چون دو سر ترانسه و دی سی به ترانس نمیدن پس ترانزیستورها اونو سوئیچ می کنن و به صورت یه موج متناوب مربعی و با ولتمتر هم میشه اندازه گرفت که اگه این مقدار وجود نداشته باشه میتونه ایراد از همین طبقه یا ماقبل اون باشه

آخرین ویرایش:

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,837
TEHRAN
درود و خدا قوت . درسته من تو پست 4 اشتباه کردم . حق با شماست ( الان که دیدم خودم هم موندم)

فقط یک نکته هست که اشاره کنم خیلی مواقع چرا اشتباهی رو با این همه سرعت فوق العاده جواب میدیم ولی اکثر مواقع این همه علم رو برا راهنمایی همکار دریغ میکنیم تا یکی لحظاتی آنلاین بشه و از روی هم نوع دوستی با عجله بخواد چن تایپک بی جواب رو . همراهی کنه

ssblue

کاربر vip
کاربر
2011-12-01
116
170
سلام بر همه دوستان
ولتاژ روی خازن های ورودی هر دوتاشون 150 ولت دارم
دیودهای سه پایه هر سه خروجی هم سالم هستن
ترانزیستورهای 945 هم تست کردم سالم بودن
t431 رو هم عوض کردم تغییری ایجاد نشد
در ضمن با عرض معذرت ولتاژ خروجی ها دو دهم ولت دارم نه نیم ولت
وقتی با اهم متر کابل قرمز و نارنجی رو با بدنه پاور تست اتصالی گرفتم بوق اتصالی میزنه اهم متر و عدد 36 رو نشون میده ولی کابل زرد اینجوری نیست یعنی بوق اتصالی نمیزنه و عدد 247 رو نشون میده
اعداد رو بابت این گفتم چون میگن هر بوق اتصالی که اهمتر میزنه نشانه اتصال کوتاه بودن نیست مگر اهمتر عددی زیر ده یا صفر نشون بده.
در ضمن من دیودهای خروجی رو از روی برد با سینک بیرون آوردم و تست کردم سالم بودن

آخرین ویرایش:

نمیدونم

کاربر
2018-05-03
44
57
وقتی با تست دیود خروجی ها رو تست میکنید لحظاتی بخاطر شارژ خازن صافی بوق میزنه و طبیعیه ! و اگه مقاومت موازی با خروجی مقدارش پایین باشه هم ممکنه مولتی متر عدد اون مقاومت رو نشون بده!! و اگه به محض اتصال مولتی متر به خروجی 12 ولت و حتی جابجای دو پراب اصلا بوق نزنه یا تایم خیلی کمی باشه ممکنه خازن صافیش خراب باشه!!!
درست نبودن یک ولتاژ خروجی یعنی عدم صحت ولتاژ رفرنس ارائه شده به قسمت سوئیچ در نتیجه خاموشی مدار!

بالا