آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل: افت ولتاژ پاور سوئیچینگ از 12 به 8

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,331
2,981
درود

هدف تنها پتانسیومتری که در این پاورها نصب شده ، تنظیم دقیق ولتاژ هست و هیچ ارتباطی با جریان و رئوستا نداره.

رئوستا درواقع مقاومت متغیر پرقدرت هست و چنین قطعه ای در منابع سوئیچینگ ، کاربردی نداره.

سپاس

تشکر استاد منظور بنده اینه که پتانسیومتر مورد نظر به صورت رئوستا توی مدار استفاده شده وکارش هم کنترل جریان هست طبق اصول الکترونیک .

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
تشکر استاد منظور بنده اینه که پتانسیومتر مورد نظر به صورت رئوستا توی مدار استفاده شده وکارش هم کنترل جریان هست طبق اصول الکترونیک .

درود

تحلیل یک نمونه از انواع این پاور بنحو کامل و مبسوطی در تاپیک زیر تقدیم شده و ریزترین نکات آن مورد بررسی قرار گرفته .
https://www.irantk.ir/threads/85779...-تابلوهای-روان?p=495183&viewfull=1#post495183
بطوریکه تنها پتانسیومتری که در آنها پیش بینی شده ، صرفا وظیفه تنظیم دقیق ولتاژ را بعهده دارد و در کنترل جریان هیچ نقشی نداره.
و فلسفه حضور این پتانسیومتر ، جبران خطاهای ناشی از تلرانس مقاومت هایی است که مانع تولید ولتاژ دقیق مورد نظر طراح میشه.
مثلا پاوری که برای تولید 5 ولت ساخته میشه ، بدلیل تلرانس قطعات ولتاژ 5 ولت تولید نمیکنن و متناسب با خطای قطعات هر محصول مثلا بین ۴،۵ الی ۵،۵ ولت تولید میشه و به همین علت پتانسیومتر موصوف پیش بینی شده تا بتوانند خطای ولتاژ را پس از تولید این محصول اصلاح کنند .

اما پس از تحلیل کامل نقشه ، روشی برای اضافه کردن پتانسیومتر کنترل جریان تقدیم کردم .

البته این حقیقت که فرمودید رئوستاها قادر به دخل و تصرف در جریان هستند و بعبارتی میتوانند سری با بار قرار گیرند و عامل تغییر ولتاژ و جریان بار شوند کاملا درسته ، اما قطعه ای که مشابه رئوستا در این پاورها ، انجام وظیفه کنه وجود نداره .

بنحوی که اگر پتانسیومتر جریان را نیز به این پاورها اضافه کنیم باز هم مشابه رئوستا عمل نمیکنه ، چرا ؟

زیرا درسته که رئوستا قادر به تغییر جریان بار هست اما برخلاف پتانسیومتر محدود کننده جریان ، نمیتونه ماکزیمم جریان را بمقدار ثابت تعیین و تعریف کنه و لذا ماکزیمم جریان بستگی به بار و ولتاژ ورودی داره .

یعنی اگه پتانسیومتر محدود کننده جریان را برای ۱۰ آمپر تنظیم کنید هرگز نمیتوانید با تغییر بار ، بیش از ۱۰ آمپر از تغذیه دریافت کنید .
اما اگر با بار خاصی رئوستا را برای عبور ۱۰ آمپر از بار تنظیم کنید ، دراینصورت با کاهش مقاومت بار ، جریان بار بیش از ۱۰ آمپر خواهد شد .

سپاس

آخرین ویرایش:

hasmama

کاربر
2017-04-09
1
1
خازنهای خروجی و ورودی عوض شد.
خازن 1و22و2.2 میکرو اطراف ایسی تغذیه عوض شد.
ماسفت ورودی به شماره 11n80 و ایسی تغذیه به شماره uc 3845 عوض شد.
ترانزیستور tl 431 و کوپلر خارج از مدار تست شد و سالم بودن.

اکثر مقاومت هارو خارج از مدار تست کردن همه درست بودن.

ولتاژ رو قسمت دیود پل 290 و رو پایه خازن ورودی 172 ولت میباشد.
ولوم جریان قسمت خروجی رو کم و زیاد کردم تاثیر ناچیزی داشت در حد چند میلی ولت.

ولی مشکل همچنان پابرجاست.
همکاران عزیز راهنمایی بفرمایید.؟؟؟
سلام چند تا پاور دارم که همگی دچار کاهش ولتاژ شدند یعنی عوض 12 ولت یکی 4.5 ولت یکی 3.8 و یکی 5.2 ولت میده هیچ آثار سوختگی و ترکیدگی و لحیم سرد هم نیست. دیوانه وار دارم قطعه عوض می کنم هنوز به نتیجه نرسیدم. تمام قطعات هم باز کردم سالم هستند

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام چند تا پاور دارم که همگی دچار کاهش ولتاژ شدند یعنی عوض 12 ولت یکی 4.5 ولت یکی 3.8 و یکی 5.2 ولت میده هیچ آثار سوختگی و ترکیدگی و لحیم سرد هم نیست. دیوانه وار دارم قطعه عوض می کنم هنوز به نتیجه نرسیدم. تمام قطعات هم باز کردم سالم هستند

درود

گزارش کاملتری محبت فرمایید.
که چه قطعاتی عوض کردید که بنظر میرسه تعداد زیادی از قطعات را عوض کردید که بدترین خطای تعمیرکار همینه که بصورت شانسی قطعاتی رو عوض کنه.

حدس میزنم تحلیل و عیب بابی این تغذیه را مطالغه نفرمودید ، چون تغذیه ساده‌ای است و با وجود تحلیل و الگوریتم عیب‌یابی راحت‌الحلقوم هم شده.

موضوع 'تحلیل و عیب یابی تغذیه سوئیچینگ تابلوهای روان' https://www.irantk.ir/threads/تحلیل-و-عیب-یابی-تغذیه-سوئیچینگ-تابلوهای-روان.85779/

آیا قطعه‌ای داغ میکنه؟

پتانسیومتر موجود در برد را در حالت وسط قرار دهید و پایه وسط را یکبار به پایه ابتدایی و یکبار بِه پایه انتهایی همین پتانسیومتر اتصال کوتاه کنید و ببینید ولتاژ خروجی در این دو حالت چه تغییری میکنه و گزارش کنید.

آیا مقاومت‌های بزرگتر از ۱۰۰ کیلو و خازن‌های الکترولیت مرتبط با ترانزیستورهای قدرت را عوض کردید؟

در تاپیک مجزایی با گزارش کامل و شفاف مطرح و همینجا مطلع فرمایید و نیز گزارش کنید که آیا ولتاژ خروجی ثابت است ؟
یا در بارهای مختلف یعنی با جریان‌های تقریبی صفر و نیم آمپر و یک آمپر آیا ولتاژ خروجی تغییر میکنه؟

بنظر میرسه با کمترین جریان هم افت میکنه.
دو خازن بزرگ داره ، ببین ولتاژ بین دو پایه هر خازن بزرگ چند ولته ؟

با مطالعه دقیق و اجرای الگوریتم عیب‌یابی که معرفی کردم ، خودت میتونی تعمیر کنی.

سپاس

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,331
2,981
پیام رو چک کنید

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
سلام من همین مشکل را با یک پاور داشتم از اوپتی کوپلربود
درود

چنین ایرادی که با پتانسیومتر داخلی قابل اصلاح نباشه ، هیچ ارتباطی با خرابی کوپلر نداره.
احتمالا همزمان با تعویض کوپلر ، اقدام ناخواسته‌ای احتمالا موجب رفع موقت عیب شده .

مجددا کوپلر قبلی را جایگزین کنید و ببینید که عیب برنمیگرده زیرا با چنین عیبی توجیه فنی و علمی نداره.
مگر بجای آنکه با پتانسیومتر داخلی کالیبره کنیم از کوپلر های متفرقه با مشخصاتی استفاده کنیم که تغییر مشخصه عامل جبران خطا شود و بجای کالیبره کردن پتانسیومتر انجام وظیفه کند.

البته تعویض شانسی چند قطعه نیز موجب چنین استنباطی میشه که برای منم اتفاق افتاده ، اما با جایگزینی قطعه قبلی از صحت و سقم استنباطم مطلع و مطمئن شدم.

سپاس

aryamon

VIP+ افتخاری
کاربر
2012-10-25
1,331
2,981
اقای غزال استاد عزیز تحلیل مدار که گذاشتید خوبه این مصور بکنید بسیار عالی میشه و گیرهای کاربران قسمت منابع تغذیه کم تر میشه

• Like

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,764
اقای غزال استاد عزیز تحلیل مدار که گذاشتید خوبه این مصور بکنید بسیار عالی میشه و گیرهای کاربران قسمت منابع تغذیه کم تر میشه
درود

متاسفانه بیش از این مقدار در توان و بضاعتم نیست و البته تصور میکنم تعمیر این تغذیه را بمقدار کافی تسهیل و قابل استفاده کرده .

سپاس

mehrdad cctv

کاربر vip
کاربر
2021-12-27
95
61
درود

چنین ایرادی که با پتانسیومتر داخلی قابل اصلاح نباشه ، هیچ ارتباطی با خرابی کوپلر نداره.
احتمالا همزمان با تعویض کوپلر ، اقدام ناخواسته‌ای احتمالا موجب رفع موقت عیب شده .

مجددا کوپلر قبلی را جایگزین کنید و ببینید که عیب برنمیگرده زیرا با چنین عیبی توجیه فنی و علمی نداره.
مگر بجای آنکه با پتانسیومتر داخلی کالیبره کنیم از کوپلر های متفرقه با مشخصاتی استفاده کنیم که تغییر مشخصه عامل جبران خطا شود و بجای کالیبره کردن پتانسیومتر انجام وظیفه کند.

البته تعویض شانسی چند قطعه نیز موجب چنین استنباطی میشه که برای منم اتفاق افتاده ، اما با جایگزینی قطعه قبلی از صحت و سقم استنباطم مطلع و مطمئن شدم.

mehrdad cctv

کاربر vip
کاربر
2021-12-27
95
61
درود بر همکاران عزیز و استاد غزال بزرگوار
بنده یه تغذیه 30 آمپر دارم که خروجی 8 ولت میده خازن های ورودی رو چک کردم 150 ولت داره خروجی پل دیود درسته خازن 1 میکرو فیدبک رو عوض کردم نشد ولتاژ بین پایه های وسط ماسفت ها پایینه در حدود 230 ولت دو سر یکی از مقاومت های پایه وسط ماسفت 200 ولته ولی اونیکی حدود 80 ولت ترانزیستور های درایور رو هم چک کردم سالمه ماسفت ها رو هم عوض کردم اوکی نشد ای سی سوئیچینگ هم تعویض کردم تغییری نکرد میشه لطفا راهنمایی بفرمایید

• Like
بالا