آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک تکشو

مشکل: تصویر ندادن و بوق اخطار ASUS P8H61-M LE/USB3

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
مشکل این مادربرد اینه که سوییچ میشه ولی بوق اخطار میزنه یک بوق بلند و دو بوق کوتاه. متاسفانه دیباگر ندارم که کدش رو بررسی کنم.
برای این بوق دو مفهوم پیدا کردم یکی مشکل رم و دیگری مشکل گرافیک ولی مطمئن نیستم.
بایوس رو به ورژن 4601 آپدیت کردم. ولتاژ رم رو بررسی کردم 1.5 ولت روی اسلات وجود داره و همینطور ولتاژ VTT رم هم که مقدارش حدود 0.74 ولت هست.
سوکت سی پی یو کاملا سالمه. پین های دیتای اسلات رم رو یکی یکی با تست دیود با گراند گرفتم تا مطمئن بشم سوکت سی پی یو دیسکانکتی نداره که اون هم اوکی بود.
سی پی یو ولتاژ هسته داره و گرم میشه. هیچکدوم از آی سی ها داغ نمیشن.
من تازه تعمیرات رو شروع کردم و دارم یاد میگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید.:smile:

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: hoss_bakh

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
سلام خدمت دوستان و اساتید گرامی
مشکل این مادربرد اینه که سوییچ میشه ولی بوق اخطار میزنه یک بوق بلند و دو بوق کوتاه. متاسفانه دیباگر ندارم که کدش رو بررسی کنم.
برای این بوق دو مفهوم پیدا کردم یکی مشکل رم و دیگری مشکل گرافیک ولی مطمئن نیستم.
بایوس رو به ورژن 4601 آپدیت کردم. ولتاژ رم رو بررسی کردم 1.5 ولت روی اسلات وجود داره و همینطور ولتاژ VTT رم هم که مقدارش حدود 0.74 ولت هست.
سوکت سی پی یو کاملا سالمه. پین های دیتای اسلات رم رو یکی یکی با تست دیود با گراند گرفتم تا مطمئن بشم سوکت سی پی یو دیسکانکتی نداره که اون هم اوکی بود.
سی پی یو ولتاژ هسته داره و گرم میشه. هیچکدوم از آی سی ها داغ نمیشن.
من تازه تعمیرات رو شروع کردم و دارم یاد میگیرم ممنون میشم راهنماییم کنید.:smile:
سلام اگه مین آنبرده دمای چیپ رو کنترل کنید ببینید نرماله( آی سی اشاره کردید ولی چیپ نه )
مادر برد رو کلیر کنید
البته نوع اخطار تقریبا گویای vga هست ولی با رم دیگه و از اسلت های دیگه تست بگیرید
بایوس رو از نظر نندازید
بنظر هم نمیاد خیلی تازه کار باشید ماشالله نشون میده کار کردید
دیباگر یا همون تستر ندارید کافیه یه سرچ تو نت بزنید تا به بی نهایت معانی و مفاهیم بوق و اخطارهای بوق دست یابید

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام اگه مین آنبرده دمای چیپ رو کنترل کنید ببینید نرماله( آی سی اشاره کردید ولی چیپ نه )
مادر برد رو کلیر کنید
البته نوع اخطار تقریبا گویای vga هست ولی با رم دیگه و از اسلت های دیگه تست بگیرید
بایوس رو از نظر نندازید
بنظر هم نمیاد خیلی تازه کار باشید ماشالله نشون میده کار کردید
دیباگر یا همون تستر ندارید کافیه یه سرچ تو نت بزنید تا به بی نهایت معانی و مفاهیم بوق و اخطارهای بوق دست یابید
من تازه کار هستم اندک اطلاعاتی هم که دارم بخاطر مطالعه شماتیک و سرچ های زیاد توی اینترنت هست ولی دانش تجربی ندارم که اون هم فقط با کار کردن به دست میاد.
دمای چیپ معمولی هست یعنی به مقدار قابل قبول گرم میشه نه بیشتر.
همه این کارهایی که فرمودید رو انجام دادم (بعضا چند بار) ولی تغییری ایجاد نشد.
بله سرچ کردم مثل اینکه واسه مادربردهای ایسوس ارور رم هست ولی برای گیگابایت و .... ارور گرافیک.
یک آی سی و کریستال کنار چیپ pch هست که مثل اینکه آی سی کلاک هست و بر اساس نقشه بردویو کلاک SMB_CLK که روی اسلات رم هم موجود هست رو تولید میکنه، تا حالا موردی داشتید که مشکل از این آی سی باشه ؟ یا از کریستال کنارش ؟
photo_2019-06-04_00-54-13.jpg

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
سلام مجدد
بالاخره مشکل برطرف شد. درسته دوستان زیادی در این بحث شرکت نکردن ولی شاید یک روزی بدرد کس دیگه ای بخوره.
عیب خیلی ساده بوده ولی من دقت نکرده بودم و موقع بررسی اسلات رم بیشتر نگران دیسکانکتی سوکت سی پی یو بودم تا ولتاژهای رو رم. یک ولتاژ 3.3 ولت روی اسلات رم هست (پین شماره 5 از بالا سمت چپ) که مستقیم از ورودی ATX مادربرد میاد روی این برد دقیقا زیر اسلات بخشی از مسیرش سوخته بود که بخاطر همین 3.3v به رم نمیرسید که با یک تکه سیم لاکی حل شد.
البته اگر از قبلش میدونستم که مشکل چیه نیازی به برداشتن اسلات هم نمیشد. ولی مهم اینه که مشکل حل شده و بعدا واسش یک اسلات نو تهیه میکنم.

photo_2019-06-05_00-33-47.jpg

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
درود . درسته دست مریزاد
ولی اگه دروغ نگفته باشم دقیقا همین حدسو میزدم پین ۵ از بالا این
اشکالو با سوختن رم پیش میاره ولی نه همزمان هر دو اسلتو با هم همزمان مسیرو بسوزونه وبخاطر همین عرض کردم از اسلت دیگه با رم دیگه تست بگیرید . ضمن اینکه معمولا سوختگی رو این پین ، هم رو رم مشخص میشه هم پین ۵ از بالا

بله نیازی هم به برداشتن اسلت نیست در خیلی از موارد هم که خود پین آسیب میبینه از روی رم جا خورده این سیم کشیده میشه
یا اسلت تعویض میشه
اینو مقدمه بخاطر این بود بپرسم واقعا مسیر ولتاژ هر دو اسلت همزمان به این شکل آسیب دیده؟
ممنون که تجربه میدین.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: reza.93

reza.93

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2015-03-13
478
1,429
بله مسیر هر دو اسلات آسیب دیده و دلیلش هم اینه که کلا یک مسیر اصلی واسه دوتا در نظر گرفتن و اگر اسلات سمت راست شورت بشه کل مسیر میسوزه.
جالبه که روی مادربرد ها چند پروتکشن برای خروجی ها مثل usb و lan و vga و... هست ولی روی ورودی های اصلی 3.3v , 12v , 5v هیچ فیوزی گذاشته نشده.
اون دوستی که این مادربرد رو ازش خریدم میگفت که رم رو برعکس جا زده (با اینکه همچین چیزی ممکن نیست و رم برعکس جا نمیره) به هر حال هر بلایی سرش اومده حالا درست شده و آماده کار کردن هست. ممنون از جناب عالی بابت پیگیری. :)

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: ali m.g

ali m.g

مدیر بازنشسته
مدیر بازنشسته
کاربر
2008-01-04
1,869
11,840
TEHRAN
بله مسیر هر دو اسلات آسیب دیده و دلیلش هم اینه که کلا یک مسیر اصلی واسه دوتا در نظر گرفتن و اگر اسلات سمت راست شورت بشه کل مسیر میسوزه.
جالبه که روی مادربرد ها چند پروتکشن برای خروجی ها مثل usb و lan و vga و... هست ولی روی ورودی های اصلی 3.3v , 12v , 5v هیچ فیوزی گذاشته نشده.
اون دوستی که این مادربرد رو ازش خریدم میگفت که رم رو برعکس جا زده (با اینکه همچین چیزی ممکن نیست و رم برعکس جا نمیره) به هر حال هر بلایی سرش اومده حالا درست شده و آماده کار کردن هست. ممنون از جناب عالی بابت پیگیری. :)

درود . دوست عزیز متشکرم .
این خیلی خوبه تفاوت ها شناخته بخشه و جزئیات آن به همه معرفی بشه
وعزیزی مثل جنابعالی با اشتراک اون به خیلی ها لطف کردی ممنون

بالا