آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

طریقه لحیم کردن چیپست های مادر بورد

saeed.bin

کاربر
2010-10-08
5
24
سلام دوستان!
آی سی های smd که lead دارند با استفاده از هیتر لحیم کاری می شوند.سوالی که برای من مطرح است اینکه چیپ هایی که پایه آنها در زیر آنها قرار دارد و در واقع دسترسی به آنها نیست چه طور لحیم می شوند. اگه روشی یا دستگاهی برای این کار هست ممنون می شم راهنمایی کنید.

raspina12

کاربر
2010-06-17
40
120
سلام دوستان!
آی سی های smd که lead دارند با استفاده از هیتر لحیم کاری می شوند.سوالی که برای من مطرح است اینکه چیپ هایی که پایه آنها در زیر آنها قرار دارد و در واقع دسترسی به آنها نیست چه طور لحیم می شوند. اگه روشی یا دستگاهی برای این کار هست ممنون می شم راهنمایی کنید.

برای اینکار شما باید از دستگاه bga ir machine استفاده کنید و برای تعویض چیپها هم احتیاج به یه کم تجربه دارید.:eek:k:

Service Manual

D e b u g g e R
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-06-19
13,653
176,707
iRanTK.iR
سلام

البته دستگاه های BGA rework station دستگاه های گران قیمتی هستند و اگر به صورت حرفه ای کار تعویض قطعات BGA را انجام نمی دهید میتوانید از شابلون های موجود در بازار برای تعویض این قطعات استفاده کنید .....

در حال حاضر این قطعات بیشتر در موبایل ها و مادربردها استفاده میشه ، البته در مین بردهای ال سی دی ها هم از پردازنده های BGA استفاده می کنند ، درصد تعویض قطعات BGA در موبایل ها بیشتر هست و بیشتر از 90 درصد تعمیرکاران موبایل از شابلون و هیتر هوای گرم برای تعویض این تیپ آی سی ها استفاده میکنند .

نمونه ای از تصاویر دستگاه های BGA rework station ضمیمه شد .

IRDA T-870A Infrared BGA welding rework station.jpg

IRDA T-870A Infrared BGA welding rework station 1.jpg

IRDA T-870A Infrared BGA welding rework station 2.jpg

IRDA T-870A Infrared BGA welding rework station 3.jpg

04-BGA_rework_station1.gif

02-Bga-Rework-Station-PS400-.jpg

saeed.bin

کاربر
2010-10-08
5
24
با تشکر از راهنمایی هاتون.
از اینکه پکیج های BGA رو بهم معرفی کردید ممنونم.
این دستگاه های لحیم کاری از مادون قرمز استفاده می کنند!؟
من کارت گرافیک لپتاپم مشکل پیدا کرده و ظاهرا در اثر گرما قلع های زیرش اتصال کرده.تعمیر کارها گفتند گه فقط می تونن بهش گرما بدن و موقتا درست بشه. اما من می خوام که چیپ رو عوض کنم. با اطلاعاتی که الان بدست آوردم به هر تعمیر کاری حداقل اطمینان نمی کنم و با BGA rework station تعمیرش کنم.
یه سوال دیگه اصلا GPU لپتاپ توی ایران گیر میاد؟

Ya Xun

کاربر
2010-07-19
96
189
با سلام
ما تعمیر کارای موبایل توی کار خیلی کم از هیتر مادون قرمز استفاده میکنم ، چون مدت زیادی طول میکشه تا خودش گرم و آماده کار بشه و موقع کار هم خیلی طولش میده و این یعنی ریسک و خطر کردن ، در ثانی قیمت بالایی هم دارن
تقریبا تمام قطعات اصلی موبایل از نوع bga هستن و از طرفی قیمت یه bga MACHINE هم خیلی گرون در میاد و ما به ناچار با همون smd معمولی ها کار میکنیم
ولی روی MOTHERBOARD دیگه نمیشه از این کارا کرد چون درصد آلیاژ لحیم هاش خیلی با مال موبایل فرق میکنه و محکم تره و به این حرفا آب نمیشه

Nakh0d4

کاربر
2010-11-05
31
66
مي خواستم ببينم با هيتر ميشه لحيم سرديشو گرفت؟
و سوال دوم اينكه هيت سينك از vga رد شده لازمه اونو برداشت و لحيم سرديو گرفت يا نه مشكلي براي cpu ايجاد نميكنه

raspina12

کاربر
2010-06-17
40
120
مي خواستم ببينم با هيتر ميشه لحيم سرديشو گرفت؟
و سوال دوم اينكه هيت سينك از vga رد شده لازمه اونو برداشت و لحيم سرديو گرفت يا نه مشكلي براي cpu ايجاد نميكنه

اره با هیتر هم می شه لحیم سردی گرفت.برای اینکار باید حتما هیت سینک و تمامی قطعات مانند ram,cpu,کارتهای مختلف را باز کرد.

lolohacko

کاربر
2007-11-23
127
369
ممنون بسيار جالب بود.
چيزي كه من شنيدم اينه كه :
Ir باعث ميشه فقط اجسام فلزي گرم بشن در نتيجه پوسته پلاستيكي ic گرم نميشه و فقط پايه هاي ic هستند گرم ميشن اين حرف درسته؟ (بوسيله اشعه مادن قرمز)
كلا ir فقط بر روي فلز تاثير ميزاره ؟
اگر نظريه بالا درست هست يه سوال ديگه پيش مياد اينكه درون ic از اجسام فلزي درست شدند چرا اونها گرم نميشن و باعث آسيب ديدن ic نميشه؟

آخرین ویرایش:

Nakh0d4

کاربر
2010-11-05
31
66
اگر نظريه بالا درست هست يه سوال ديگه پيش مياد اينكه درون ic از اجسام فلزي درست شدند چرا اونها گرم نميشن و باعث آسيب ديدن ic نميشه؟

تكنولوژي اي سي نيمه هاديه نه فلز البته تو بعضيهاشون نبمه هادي و فلزه

بالا