آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

پیچیدن سلف آمپلی فایر ماشین

mohssen

VIP+ افتخاری
کاربر
2013-02-27
1,492
6,611
forum.paezaan.com
با سلام
در مورد پیچیدن این سلف اولیه که توی آمپلی فایر های ماشین هست و ولتاژ رو تامین میکنه لطفا اطلاعاتی بدین.
16889654404211904506363694543030.jpg

ar3409

کاربر
2023-09-12
3
5
مرکزی
سلام این سیم پیچ برای حذف نویز در ابتدا مدار قرار دارد و کار حذف نویز را با مقاومت در برابر تغییر جریان انجام میدهد برای درست کردن این سلف باید با استفاده از محاسبات ابتدا مقدار خود سلف را تشخیص دهید سپس یا نمونه را تهیه کنید و یا خوتون درست کنید

ar3409

کاربر
2023-09-12
3
5
مرکزی
همچنین میتونید سلف رو در صورت داشتتن منبع تغذیه مطمعن حذف کنید و جای اون پایه های اون رو در صورت داشتن محارت کافی اتصال کوتاه کنید

Navid-Aref

کاربر vip
vip
کاربر
2008-11-23
385
797
درود. این سلف توروئیدی (Toroid) بزرگ نقش ترانس افزاینده ولتاژ برای بالا بردن توان خروجی با مدیریتِ آی سی TL494 رو داره. عمل نویز گیری فرکانس های بالای آلترناتور(دینام) خودرو توسط سلف های کوچک(در صورت وجود) و خازن های الکترولیت بزرگ ورودی انجام میشه.
امپدانس نرمال یک بلندگو حدود 4 اهم و ولتاژ نامی برق خودروهای سواری 12 ولت هست که طبق فرمول اهم V=I*R یا I=V/R نهایت شدت جریانی که به دست میاد 3 آمپر میشه که اگر در فرمول توان قرار بدیم W=V*I نهایتا حدود 36 وات به دست میاد که برای بلندگوهای حرفه ای کمه. بنابراین در کلاس A+B ولتاژ رو به صورت متقارن (مثلا +30 و -30 ولت یا بیشتر) تقویت می کنیم تا توان بالایی برای راه اندازی بلندگوهای قدرتمند و با RMS بالا به دست بیاد.

در این ویدئو آقای مهندس درویشی مفصل در این باره در یوتیوب توضیح داده اند.

در آپارات هم ویدئوی خلاصه تری قرار دادند.

پیوست‌ها

آخرین ویرایش:

HS13&86

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
کاربر
2021-03-31
731
1,427
استان گلستان
سلام این سیم پیچ برای حذف نویز در ابتدا مدار قرار دارد و کار حذف نویز را با مقاومت در برابر تغییر جریان انجام میدهد برای درست کردن این سلف باید با استفاده از محاسبات ابتدا مقدار خود سلف را تشخیص دهید سپس یا نمونه را تهیه کنید و یا خوتون درست کنید
راهنمایی شما اشتباه هست دوست عزیز ، سلف مد نظر شما داخل رادیو پخش استفاده میشه و تقریبا روی آمپلی فایر خودرو کاربردی ندارد.

~modern~

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2009-08-18
536
1,119
سمنان
سلام این سلف نیست و ترانس افزاینده س که توسط مجموعه ماسفتها و مدار اوسیلاتور راه اندازی میشه با توجه به حساسیت ماسفتها جنس هسته بسیار مهمه و پیچیدن ترانس هم مهمتر با کوچکترین ناهماهنگی ماسفتها میسوزن اگر هم مورد تعمیراتیه که در صورت پیدا شدن اتصالی کافیه با چسب مهارش کنید همین کفایت میکنه

sinaporgolshan

کاربر
2023-11-27
3
0
کرمانشاه
سلام من یه آمپلی فایر درست کردم ۶۰ولت دوبله من واسه تغذیش از هسته گرد استفاده کردم سیم پیچیشم اینطوری کردم اولیه ۴دور کل هسته و ثانویه ۱۶دور ودوباره ۱۶دور دیگه ثانویه و ۴دور اولیه رو به کل هسته پیچیدم خوب بود ۴تاسیم واسه اولیه موازی کرده بودم چهارتاهم واسه ثانویه موازی کردم ماسفتم یه ذره داغ میکرد و دوباره سرد میشد اما واتش کم بود واسه امپلی فایر اصلا صدا پخش نمیکرد و ولتاژشم خیلی کم میشد درحد ۱ ولت

sinaporgolshan

کاربر
2023-11-27
3
0
کرمانشاه
اولیه رو همون ۴دور پیچیدم ولی یه تعقیری بهش دادم ایندفه واسه ثانویه ۱۰عدد سیم موازی کردم از قبلی هم بدتر شد چرا ؟ قبلا با اون سیم پیچ قبلی من یه لامپ ۱۰۰وات به ترانس وصل کردم نصف روشن میشد ولی ۱۰سیم ثانویه موازی کردم یه ذره روشن شد و ماسفتمم سوخت از مولتی متر اهم سیم پیچی رو که ۱۰عددثانویه موازی کرده بودم با اولیه که ۴عدد موازی کرده بودم اهمشو گرفتم ۱۰۰اهم بود

sinaporgolshan

کاربر
2023-11-27
3
0
کرمانشاه
میشه تعداد سیم اولیه رو موازی اضافه کنم و همینطور ثانویه آمپرش بالا میره که اگه اهنگ رو تا آخر صداشو زیاد کنم ولتاژش کم نشه مثلا۴دور ۶عدد اولیه موازی کنم و ۱۶دور ۶عدد هم ثانویه رو موازی کنم

بالا