آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

مشکل :ولتاژ خروجی پاور سویچینگ ۱۲ ولت ۳۰ آمپر بالا رفته

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام
لامپ سری دارم ولی با کل مدار هست و جلوی سوختگی رو نمیگیره مگر اینکه به گفته شما با چاپر سری بشه...
متاسفانه بله تمام این قطعات کامل یکجا با هم میسوزن..
اتصالی در کار نیست ..
در مدار داخلی آی سی uc384xx دیود زنر وجود داره که با افزایش ولتاژ باعث سوختنش میشه و از بیرون پایه تغدیه و منفی آی سی اتصال کوتاه میشه..
منظور من در کار فت اگر پایه گیت از سیگنال تحریک خالی نشه و فت مدام و بدون دخالت مدار نمونه گیر مدام کار بکنه نمیسوزه که باعث افزایش ولتاژ مثل ایراد اول تا ۲۴ ولت میشد ولی به محض اینکه ولتاژ خروجی آی سی به صفر نزدیک بشه و فت از کار بیافته ولتاژ القا سلف با تغذیه ۳۰۰ ولت روی درین با هم جمع شده و در اولین لحظه باعث سوختن مدار میشن و نمیدونم چرا دیود هرزگرد نمیتونه ولتاز اضافی روی سلف رو به ریل DCبرگردونه..
مدار هرزگرد روی چاپر رو هم با دیود و خازن جدید تعویض کردم ولی باز لحظه اول میسوزه
فت ۲n60 رو هم موقتی و بدون بار در خروجی تست کردم و معمولا اگر ازش بیشتر از ۲ آمپر نگذره در این موارد راحت کار میکنه
فقط با تجربه شما میتونه اولیه چاپر خراب باشه چون قبلا مدار پایه اولیه چاپر که به درین فت وصل میشده کاملا سوخته بوده و با سیم مسی اتصال به فت داده شده
بازم شرمنده که جسارت کردم در حد سوادم توضیح دادم و اگر بتونید کمکم کنید این عیب چغر رو بفهمم ممنون میشم
تا الان فکر کنم ۱۰۰هزارتومن بهم خسارت زده😁😁
درود

چاپر نمیسوزه
ایا تونستی ولتاژ خروجی رو قبل از سوختن بفهمی؟

دو مقاومت نمونه‌گیر قبلا که ۲۵ ولت میداده چه مقاومت‌هایی بودن و الان چه مقا‌مت‌هایی جایگزین کردی؟
دیگه به برق وصل نکن تا عیب مشخص بشه و خسارت بیشتری تحمیل نکنه.

مقاومت‌های قبلی و فعلی نمونه‌گیر را بدقت با اهم‌متر اندازه‌گیری و اعلام کن.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

مقدار مقاومت ها نیاز به وقت نداره.
چرا اعلام نکردی.
محل لامپ در تصویر زیر با کادر قرمز مشخص کردم.

سپاس

پیوست‌ها

• 157.2 کیلوبایت بازدیدها: 28

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام استاد عزیز
در مورد این روش توضیح بیشتر می فرمایید؟
درود

مقاومت قبل از خازن بزرگ نقش عمده‌ای ایفا نمیکنه.
چون انرژی که در خازن شارژ میشه بدون مقاومت در ترانس و فت تخلیه میشه ‌و هیچ مانعی در مسیر خود نمی بینه.

اما اگر بعد از خازن مقاومتی سری بشه ، انرژی خازن ناگزیر به عبور از این مقاومت است و اجازه عبور جریان نامحدود نمیده.

مثلا خازنی که دارای ۳۰۰ ولته چنانچه با لامپ ۶۰ اهمی سری بشه در بدترین شرایط و در اتصال کوتاه بیش از ۵ آمپر عبور نمیکنه و لذا فت نمیسوزه. البته فت فعلی 2 آمپری ثمری نداره و ممکنه بسوزه.

سپاس

مجید111

کاربر vip
کاربر
2010-12-02
9
11
درود

مقدار مقاومت ها نیاز به وقت نداره.
چرا اعلام نکردی.
محل لامپ در تصویر زیر با کادر قرمز مشخص کردم.

سپاس
سلام ببخشید شرمنده فرصت نکردم تا الان بیام جواب بدم
مقاومتهای اصلی نمونه گیر ۱۰ کیلو و ۲ کیلیو بودند و در مسیر تغذیه اپتوکوپلر یه مقاومت ۱۰۰ اهمی هست که بنده به اشتباه مقاومت نمونه گیر رو به جای ۲ کیلو ۲.۶ کیلو گذاشته بودم و از همه مهمتر مقاومت تغدیه اپتوکوپلر رو رو هم ۱ کیلو گذاشته بودم و این مقاومت نمیذاشت اپتوکوپلر روشن بشه و وقتی ۱۰۰ اهم رو جایگزین کردم شروع کرد به سوزوندن ترانزیستور و آی سی..

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
سلام ببخشید شرمنده فرصت نکردم تا الان بیام جواب بدم
مقاومتهای اصلی نمونه گیر ۱۰ کیلو و ۲ کیلیو بودند و در مسیر تغذیه اپتوکوپلر یه مقاومت ۱۰۰ اهمی هست که بنده به اشتباه مقاومت نمونه گیر رو به جای ۲ کیلو ۲.۶ کیلو گذاشته بودم و از همه مهمتر مقاومت تغدیه اپتوکوپلر رو رو هم ۱ کیلو گذاشته بودم و این مقاومت نمیذاشت اپتوکوپلر روشن بشه و وقتی ۱۰۰ اهم رو جایگزین کردم شروع کرد به سوزوندن ترانزیستور و آی سی..

درود

به تحلیل نیاز ندارم فقط پاسخ سوالاتم را بده البته اگه میخوای علاوه بر پاسخ سوالات . تحلیل کنی اشکال نداره.
اما بجای پاسخ سوالات ، تحلیل کردی.
مجددا سوال میکنم دو مقاومت نمونه‌گیر قبلی و فعلی چند اهم بوده.؟

اگر مقاومت سری با دیود کوپلر از 1 کیلو به 100 اهم تغییر داده باشی باید بهتر کار کنه و ولتاژ کمتری تولید کنه نه بیشتر .

به هیچکدام از سوالاتم پاسخ ندادی و حس ندارم دوباره تایپ کنم ، پست قبل را مطالعه کن و به کلیه سوالاتم پاسخ بده.

احتمالا کوپلر سوخته.
اگه میتونی کوپلر را تست کن.

چه مقاومت دیگری تغییر دادید؟

آزمایش زیر را انجام بده
۱- لامپ را در محل کادر قرمز که کشیدم نصب کن ولی یک سیم لامپ را قطع کن
۲- کلگتور امیتر کوپلر را شورت کن .
۳- حالا تغذیه را به برق بزن که خازنهای بزرگ شارژ بشه و برق را قطع کن و دیگه تا آخر آزمایش به برق متصل نکن.

۴- حالا یک ولتمتر به خروجی متصل کن و لامپ سری را متصل کن و همزمان ببین ولتاژ خروجی صفر ولت است؟
۵- اگر صفر ولت بود حالا شورتی کلکتور امیتر کوپلر را آزاد کن و همزمان چشمت متوجه ولتمتر باشه ببین ولتاژ خروجی یک لحظه تولید میشه؟

بجز یکلحظه در بند ۳ دیگه تغذیه را به برق متصل نکنی.
ممکنه ولتاژ در خازن بزرگ ذخیره بمونه لذا بعد از آزمایش با یک مقاومت ۲ کیلو تخلیه کن که اذیت نکنه.
اگه میخوای خسارت جدیدی نبینی بدون اطلاعم کار دیگری نکن.
اگر بجای کلکتور امیتر کوپلر اشتباها کاتد آند را شورت کنی فت درجا میسوزه.

سپاس

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,768
درود

نحوه تست کوپلر
پروب قرمز یک اهم‌متر آنالوگ را به امیتر و پروب مشکی را به کلکتور متصل کن.

حالا یک مقاومت حدود 10 کیلو با ولتاژ حدود 5 ولت سری کن بطوریکه ولتاژ مثبت را به پایه آند دیود کوپلر و ولتاژ منفی را به کاتد دیود کوپلر متصل کن ببین مقاومت کلکتور امیتر کمتر شد یا نه.
اگه ولتاژ را قطع کنی باید مقاومتش بیشتر بشه دراینصورت سالمه.
داخل مدار هم میتونی تست کنی.
مطابق نقشه پایه ۱ کوپلر ، آند است
پایه ۲ کاتد است
پایه ۳ امیتره
پایه ۴ کلکتوره.

اگر اهم‌متر آنالوگ نداری باید برای استفاده از اهم‌متر دیجیتال ، پروب قرمز و مشکی را برای اهم‌متر دیجیتال جابجا کنی .(یعنی پروب قرمز به کلکتور و مشکی به امیتر)

سپاس

مجید111

کاربر vip
کاربر
2010-12-02
9
11
درود

نحوه تست کوپلر
پروب قرمز یک اهم‌متر آنالوگ را به امیتر و پروب مشکی را به کلکتور متصل کن.

حالا یک مقاومت حدود 10 کیلو با ولتاژ حدود 5 ولت سری کن بطوریکه ولتاژ مثبت را به پایه آند دیود کوپلر و ولتاژ منفی را به کاتد دیود کوپلر متصل کن ببین مقاومت کلکتور امیتر کمتر شد یا نه.
اگه ولتاژ را قطع کنی باید مقاومتش بیشتر بشه دراینصورت سالمه.
داخل مدار هم میتونی تست کنی.
مطابق نقشه پایه ۱ کوپلر ، آند است
پایه ۲ کاتد است
پایه ۳ امیتره
پایه ۴ کلکتوره.

اگر اهم‌متر آنالوگ نداری باید برای استفاده از اهم‌متر دیجیتال ، پروب قرمز و مشکی را برای اهم‌متر دیجیتال جابجا کنی .(یعنی پروب قرمز به کلکتور و مشکی به امیتر)

سپاس
سلام...ممنون از پاسخگویی شما
چشم انجام میدم🙏🙏

مجید111

کاربر vip
کاربر
2010-12-02
9
11
سلام خدمت دوستان عزیز
اشکال مدار فقط در مشخصات فت بود که بنده با گذاشتن فت 20N60 مشکلم برطرف شد
فکر کنم فتهای در حد ۲ آمپر در لحظه اولیه تحمل پیک جریان لحظه ای رو نداشتند که میسوختند و با جریان زیادکه از فت در هنگام سوختن میگذشت باعث سوختن آی سی اسیلاتور هم میشد ولی با گذاشتن فت ۲۰ آمپری مدار مثل ساعت کار میکنه
ممنون از راهنمایهای اساتید محترم🙏🙏

بالا