آی پی امداد
abtahi
آریا الکترونیک mehrinfo تکشو

اگر قصد خرید خودرو دست دوم دارید این مطلب را حتما بخوانید

h.l.a

مدیر تعميرات خودرو
مدیر تالار
2011-03-26
423
1,670
خرید اتومبیل های دست دوم در جهان یک اقدام معمول است و بسیاری از افرادی که از لحاظ مالی توانایی خرید خودروی صفر کیلومتر را ندارند اقدام به خرید خودروی دسته دوم می کنند. اگر قصد خرید یک اتومبیل دست دوم را دارید به نکات گفته شد در این مطلب دقت کنید تا از خرید خود رضایت کامل داشته باشید.

نبود سابقه تعمیراتی
در صورتی که فروشنده خودرو نتوانست سابقه روشنی از وضعیت تعمیراتی ماشین را به شما ارائه کند شما باید این احتمال را در نظر داشته باشید که خودرو به خوبی سرویس نشده است.بایتسی توجه داشت که خودرویی که تحت نظر مکانیک های مجرب تعمیر شده باشد دارای سابقه تعمیراتی بوده و همچنین جزییات مطرح شده در مدارک تعمیر نمایش دهنده مناسبی برای این مسئله است که راننده به خوبی از خودروی خود نگه داری کرده است یا نه.

نشانه های استفاده نادرست
نشانه هایی مثل: گودی، چکش خوردگی و لکه های زشت بر روی بدنه خودرو بیانگر آن است که از این خودرو به خوبی مراقبت نشده است. شاید در نگاه اول چند لکه یا فرورفتگی در روی ماشین مسئله مهمی نباشد اما به احتمال فراوان شخصی که به ظاهر خودروی خود اهمیت نمی دهد خیلی به سیستم های داخلی آن نیز توجه نمی کند.

نشانه هایی از تعمیر شدن خودرو
این مسئله که خودروهای دست دوم تعمیراتی هستند مسئله عجیبی نیست اما چشمان خود را باز نگاه دارید چون که ممکن است شخص مورد نظر سعی داشته باشد تا ایرادی را از چشم شما پنهان کند. برای نمونه در صورتی که با موتوری بسیار تمیز رو به رو شدید شک کنید که ممکن است این موتور اخیرا تعمیر شده باشد.

خودروهای با توانایی بالا
توصیه کلی ما به شما این است که از خریدهای سرعتی یا قدرتی به شکل دست دوم خودداری کنید. این خودروها بنا به بعضی توانایی های خاص خود مثل بحث سرعت و قدرت موتور معروف شده اند. در حالت دست دوم ممکن است که آن توانایی خاص دچار ضعف شده باشد.

مراقب سیگاری ها باشید
به چند دلیل ما به شما توصیه می کنیم که از سیگاری ها ماشین نخرید. دلیل اول این است که سیگاری ها معمولا افراد بی توجهی هستند و به احتمال زیاد در نگهداری خودرو نیز سهل انگار و بی توجه هستند. دوم مسئله بوی سیگار است که به هیچ وجه از خودرو خارج نمی شود. معمولا این افراد سعی می کنند با باز گذاشتن پنجره ها و استفاده از ادکلن ها و اسپری های خوشبو کننده فضای ماشین را خوشبو کنند اما به محض از بین رفتن بوی عطر مطمئن باشید که این بو باز خواهد شما و بر روی تمام وسائل شما در ماشین تاثیر خواهد گذاشت. در ضمن نسبت به اثرات سوختگی ناشی از آتش سیگار نیز در درون ماشین هوشیار باشید.

وضعیت روغن
شکل روغن مورد استفاده نیز یکی دیگر از راه های تشخیص وضعیت خودرو است.نوع رنگ روغن خودرو یکی از راه های تشخیص وضعیت سلامت اتومبیل است. استفاده از روغن های تیره نشان دهنده بی توجهی به وضعیت خودرو توسط مالک آن است. سیستم انتقال روغن و مایعات در درون اتومبیل نیز از جمله دیگر بخش هایی است که با کنترل آن می توانید به وضعیت خودرو پی ببرید.

سیستم خنک کننده
تمامی سیستم های خنک کننده دارای یک منبع سریز در کنار رادیاتور هستند. خود شما یا یک مکانیک بایستی با چک کردن وضعیت این منبع مطمئن شود که عمل تخلیه مایعات به درستی صورت می گیرد یا خیر.باقی ماندن مایعات در این مخزن نشانه عدم سرویس مناسب خودرو است. رنگ این مایع خنک کننده نیز یک نشانه مناسب است که سرویس یا عدم سرویس مناسب خودرو را مشخص می کند.

نشانه های تصادف

اکثر خودروهای دست دوم تجربه یک یا چند تصادف را داشته اند اما این به این معنی نیست که شما نباید این خودرو را بخرید. اما بایستی دقت کنید و در صورتی که خود شما یا یک مکانیک مجرب در اثرات ضربه یا تصادف و تعمیر را در اکثر نقاط خودرو یافت بایستی متوجه باشید که با یک راننده بی دقت طرف هستید که احتمالا در تعمیر و نگهداری مناسب از خودرو خود نیز کوشا نبوده است.در عین حال خودرویی که تصادف شدیدی داشته است به احتمال زیاد در آینده دچار مشکلاتی در سیستم های مختلف خود مثل بخش برق خود خواهد شد.

سن فروشنده
ما به شما توصیه می کنیم که به سن فروشنده توجه کرده و از افراد کمتر از 30 سال ماشین نخرید. علت آن این است که افراد جوان اکثرا رانندگان دقیقی نیستند و ممکن است آسیب های زیادی را به خودرو وارد کرده باشند. البته این مسئله لزوما برای تمام فروشندگان جوان صدق نمی کند چون من خودم یک جوان زیر 30 سال هستم ولی در نگهداری خودرو بسیار دقیق هستم.

عصر ارتباط

کاربر
2011-12-04
164
749
مشهد
سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی بنده میخوام یه پراید مدل 76 به گفته دوستان متور کره بخرم ماشین فوق تمام قطعات فابریک فقط خش خش دور دارد تا به حال متور تعمیر نرفته گریبکس متعلقات هم سالمه به گفته یکی از دوستان خوبه نظر شما چیه در این مورد با سپاس

nekooee

Senior Technical Supervisor
مدیرکل
معاونت انجمن
2007-09-21
6,774
29,828
ایران
ببخشید من دخالت میکنم تو موضوعی که تخصص ندارم. اما قدیم که میگفتن موتور کره ای واسه زمانی بود که هنوز زیاد کهنه نشده بودند. الان قطعات فابریک هم باشه میونید چند سال کار کرده؟ پرایدهای جدید از نظر ایمنی هم تغییراتی کردند که شاید قطعات ظاهریشون زودتر خراب بشه (در مقایسه با کره ای که نو باشه!) اما به استانداردهای جهانی خیلی نزدیک تر هست تا مدلهای قدیمی و کره ای. مگر اینکه کلا قصدتون خرید ماشین مدل پایین باشه و بین کره ای و ایرانی بخواین انتخاب کنید.
و خیلی بعید میدونم کسی که ماشین رو ندیده باشه اینجوری بتونه به شما پیشنهاد خوبی بکنه

sovietiran

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
vip افتخاری
کاربر
2010-06-24
1,878
9,764
خراسان بزرگ!
درود

ضمن تایید فرمایشات جناب نکویی:
1-یا ماشین مذکور خوابیده بوده که قاعدتا باید قیمت بالایی داشته باشد.
ماشین خوابیده به هیچ دردی نمیخورد چون باید تمامی اجزاء آن باز شود و سرویس شود.

2-ماشین مذکور کارکرد عادی داشته ولی نگهداری و روغن و سرویس ادواری انجام میشده.
در اینحالت موتور دیگر در نهایت فرسودگی است و باید تعمیر شود

3-مالک دروغگو است و موتور تعمیر 4 است!!
دقت بفرمایید اگر رنو 5 بخرید موتورش بارها قابل تعمیر است چون بوش پیستون است اما پراید در هر بار تعمیر باید تراشکاری برود و این تا 3 یا 4 بار جا دارد.
و در اینحالت اگر بدنه سالم باشد شما باید یک موتور گیربکس هم اضافه بر ماشین بخرید.

4-پراید کره جنوبی بعد از 18 سال استخوانش هم خورد شده و این ماشین شورلت نوا و لادا و بی ام و نیست که استخون ( عصطقوم در لهجه مشهد!) فیل باشه. پس در بهترین حالت نیز سالم نمیماند.
در مشهد عزیز ما پراید به علت مصرف کم همیشه مشتری دارد و بازارش داغ است.
پس حفظ قیمت پراید در طول زمان بابت تمیزی و سالمی نیست.

بدرود

آخرین ویرایش:

pc-isar

مدیر تعمیرات خودرو
کاربر +vip پلاس
vip افتخاری
کاربر
2009-05-16
819
5,326
ايران
درود

ضمن تایید فرمایشات جناب نکویی:
1-یا ماشین مذکور خوابیده بوده که قاعدتا باید قیمت بالایی داشته باشد.
ماشین خوابیده به هیچ دردی نمیخورد چون باید تمامی اجزاء آن باز شود و سرویس شود.

2-ماشین مذکور کارکرد عادی داشته ولی نگهداری و روغن و سرویس ادواری انجام میشده.
در اینحالت موتور دیگر در نهایت فرسودگی است و باید تعمیر شود

3-مالک دروغگو است و موتور تعمیر 4 است!!
دقت بفرمایید اگر رنو 5 بخرید موتورش بارها قابل تعمیر است چون بوش پیستون است اما پراید در هر بار تعمیر باید تراشکاری برود و این تا 3 یا 4 بار جا دارد.
و در اینحالت اگر بدنه سالم باشد شما باید یک موتور گیربکس هم اضافه بر ماشین بخرید.

4-پراید کره جنوبی بعد از 18 سال استخوانش هم خورد شده و این ماشین شورلت نوا و لادا و بی ام و نیست که استخون ( عصطقوم در لهجه مشهد!) فیل باشه. پس در بهترین حالت نیز سالم نمیماند.
در مشهد عزیز ما پراید به علت مصرف کم همیشه مشتری دارد و بازارش داغ است.
پس حفظ قیمت پراید در طول زمان بابت تمیزی و سالمی نیست.

بدرود
با سلام من با گفته هاي اين دوست عزيز كاملا موافق هستم شما سعي نماييد ماشين مدل پايين بخصوص كاربراتور خريداري نكنيد كه بجر مدل پايين بودن مشكلات بخصوص خود را دارد
موفق باشيد

h.l.a

مدیر تعميرات خودرو
مدیر تالار
2011-03-26
423
1,670
سلام خدمت شما دوست عزیز و گرامی بنده میخوام یه پراید مدل 76 به گفته دوستان متور کره بخرم ماشین فوق تمام قطعات فابریک فقط خش خش دور دارد تا به حال متور تعمیر نرفته گریبکس متعلقات هم سالمه به گفته یکی از دوستان خوبه نظر شما چیه در این مورد با سپاس

دوست عزیز شما اول باید ببینی چقدر میخوای برای اون ماشین هزینه کنی و بعد با همون پول ایا گزینه بهتری داری یا نه . به نظر من اگه قیمت مناسب باشه بد نیست و اینکه تا به حال تعمیر نرفته تا این تاریخ اگه راست گفته باشه با یه تعمیر موتور خوب میتونه ماشین خوبی برات باشه . باز تا از نزدیک نبینی ادم نمیتونه قضاوت کنه به یه تعمیرکار حرفه نشون بدی هم بد نیست

آخرین ویرایش:

عصر ارتباط

کاربر
2011-12-04
164
749
مشهد
دوست عزیز شما اول باید ببینی چقدر میخوای برای اون ماشین هزینه کنی و بعد با همون پول ایا گزینه بهتری داری یا نه . به نظر من اگه قیمت مناسب باشه بد نیست و اینکه تا به حال تعمیر نرفته تا این تاریخ اگه راست گفته باشه با یه تعمیر موتور خوب میتونه ماشین خوبی برات باشه . باز تا از نزدیک نبینی ادم نمیتونه قضاوت کنه به یه تعمیرکار حرفه نشون بدی هم بد نیست
اقا دمتان گرم با این راهنمایی .

اره بردم ایران خودرو یکی از دوستانم اونجا کار میکنه برسی کرد متور گفت یک یکه فقط جلوبندی و رنگ لازم داره پوسیدگی هیچی نداره تصادف اطلا فقط دورش خش خشی شده اونم چون راننده زن بوده حتی اتاق ضربه به شاسی ها نخورده فنی هم گرفته تا اخر امسال تاید و سالم نشون داده قیمت هم داده 5500 البه من بیشتر از این پول ندارم که بخرم بازم نظر دوستان برای من ملاکه با سپاس از راهنمایی خوبتون

h.l.a

مدیر تعميرات خودرو
مدیر تالار
2011-03-26
423
1,670
با این قیمت و یه 500 هم اگه خرجش اکنی با این مشخصاتی که گفتی خوبه و مبارکت باشه . یه زمان بفروشی هم زیاد ضرر نمیکنی

بالا