آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

تجربیات: Pcb و تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727
پاسخ : تحلیل و عیب یابی ساده ترین و دقیق ترین تغذیهٔ طراحی غزال

چند بار عرض کردم با هزینه مشکلی ندارم
اکنون تعدادی زینر 2.2 ولت
مقاومت 0.68
741
نو دارم
چیا رو عوض کنم؟
از نو مونتاژ کنم؟
قسمت تثبیت کننده بی ایراد کار می‌کنه. ترانزیستور ها و رگولاتور رو هم عوض کنم؟
اتفاقاً مقاومت های متصل به 741 رو بررسی کردم مقدارشون درست بود

درود

با توجه به ایراد تغذیه که جریان قابل توجهی از ولوم جریان عبور میکنه مقاومت R10 که ۴،۷ کیلو هست یکبار افزایش بده و بجاش ۱۰ کیلو بگذار و یکبار کاهش بده و بجاش حدود ۲ کیلو نصب کن ببین آیا حالت غیرخطی ولوم بهتر یا بدتر میشه ؟

ولتاژ خروجی دیود پل یا ولتاژ خازن بزرگ چند ولته ؟

اگه واقعا از ۷۴۱ نو استفاده میکنی ، ممکنه ایرادی موجب صدمه ۷۴۱ میشه ، مثلا کثیفی بین پایه ها و یا خطا در نصب قطعات .
در هر صورت ورودی ۷۴۱ نباید جریان بکشه ولی در تمام گزارشات شما جریان میکشه لذا یا از ۷۴۱ که سوخته استفاده میکنی و یا ایرادی موجب صدمه ۷۴۱ میشه .

مهمترین مشکل اینه که گزارشات شما اعتماد منو سلب کرده .
مثلا از یکطرف بشدت در خرید قطعه صرفه جویی میکنی و از طرفی میگی هزینه اهمیتی نداره و چندین ۷۴۱ نو خریدی و لذا نمیتونم به گژارشات اعتماد کنم وتعداد احتمالات و متغیرها بسیار زیاد و بیشمار است .

این تغذیه بسیار ساده بسرعت قابل عیب یابی است خصوصا توسط خودم که طراحی کردم ولی در مورد شما به درازا کشیده و گاهی تصور میکنم که بدنبال رفع عیب نبودی و مقصود دیگری مورد هدف است ، آخه چطور ممکنه عیب تغذیه به این سادگی حتی توسط مبتدی‌ترین افراد رفع نشه .
آی سی که فقط یکبار در سوکت نصب کردی دیگه نو محسوب نمیشه و احتمالا نو محسوب میکنی و میگی چون نو خریدم اگه ۵۰ بار هم نصب کنم نو هست .
ولی فقط در اولین نصب بعنوان نو محسوب میشه و پاسخ هایی که میده پاسخ آی‌سی نو هست و پس از دستکاری و نصب مکرر نمیتونی بعنوان نو محسوب کنی .

همیشه صداقت عامل توسعه و ترقی و تسهیل امور است و توجه شما رو به صداقت قابل ستایش یکی از علاقمندان در لینک زیر جلب میکنم که قطعا به ادعای تعمیرکار آبگرمکن اعتماد کرده و دلسوزانه جهت پیشگیری از بروز خطر در انجمن منعکس فرموده ، اما پس از مباحثه و اطلاع از حقایق ، بنحو بینظیر و قابل ستایش و شجاعانه‌ای ، حقایق را اذعان فرمود .اینجا در پست 22
http://irantk.ir/threads/122174-ساد...آبگرمکن-بسازید?p=698807&viewfull=1#post698807
امیدوارم همگی دارای چنین شجاعت قابل تحسینی باشیم.
سپاس
schematic3_c-1.png

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود

با توجه به ایراد تغذیه که جریان قابل توجهی از ولوم جریان عبور میکنه مقاومت R10 که ۴،۷ کیلو هست یکبار افزایش بده و بجاش ۱۰ کیلو بگذار و یکبار کاهش بده و بجاش حدود ۲ کیلو نصب کن ببین آیا حالت غیرخطی ولوم بهتر یا بدتر میشه ؟

سپاس
مشاهده فایل‌پیوست 189307

واقعاً شرمنده هستم استاد
این آخر هفته شیفت هستم ،مدار هم منزل مونده و به امید خدا جمعه شب که به منزل برگشتم خدمت شما گزارش میدم

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

درود مجدد
قبل پل 12.02 متناوب و بعد پل دیود 15.29

وقتی 4.7 نصب هست نهایت ولوم 3.15 آمپر میده و مسیر ابتدا تا 2.1 آمپر خیلی زود طی میشه

بجاش ۱۰ کیلو بگذار
با نصب 10 کیلو نهایت ولوم 3.02 آمپر میده
از ابتدا تا 2 آمپر هم زود طی میشه ولی خیلی کم بهبود قابل احساسه

حدود ۲ کیلو نصب کن
انتهای ولوم 3.35 آمپر
اعوجاج شدید میشه و سه سوت 2.2 آمپر قابل انتخاب میشه

وقتی R10 از مدار خارج باشه دو سر زنر 2.1 ولت میفته اما با نصب 2 کیلو 7.8 ولت،با نصب 4.7 کیلو 4.7 ولت و با نصب 10 کیلو 2.7 ولت میفته
خودم 20 کیلو گذاشتم دو سر زینر 1.45 ولت افتاد و اعوجاج رو بررسی کردم
باز هم اعوجاج باقیه . انتهای ولوم 2.8 آمپر میده
ثلث اول 2 آمپر میده
ثلث دوم تا 2.4
ثلث سوم تا 2.8

مثلا کثیفی بین پایه ها و یا خطا در نصب قطعات

چند بار بررسی کردم نه اثری از کثیفی یافتم و خطای مونتاژ توجهم رو جلب نکرد

یا ایرادی موجب صدمه ۷۴۱ میشه
اگر مقایسه کننده ی 741 اینقدر مویرگی ایراد میکنه من از کجا بفهمم؟چه مقاومت و دیودهایی نصب کنم تا از سلامت 741 مطمئن بشم؟

مهمترین مشکل اینه که گزارشات شما اعتماد منو سلب کرده .
مثلا از یکطرف بشدت در خرید قطعه صرفه جویی میکنی و از طرفی میگی هزینه اهمیتی نداره و چندین ۷۴۱ نو خریدی و لذا نمیتونم به گژارشات اعتماد کنم وتعداد احتمالات و متغیرها بسیار زیاد و بیشمار است .
هنوز 3 عدد 741 دست نخورده دارم.اونا رو هم نصب کنم پاسخشون رو مقایسه کنم؟
وقتی نو قرار میدم اعوجاج برطرف نمیشه

این تغذیه بسیار ساده بسرعت قابل عیب یابی است خصوصا توسط خودم که طراحی کردم ولی در مورد شما به درازا کشیده و گاهی تصور میکنم که بدنبال رفع عیب نبودی و مقصود دیگری مورد هدف است ، آخه چطور ممکنه عیب تغذیه به این سادگی حتی توسط مبتدی‌ترین افراد رفع نشه
بنده اذعان میکنم که این طرح بسیار ساده هست و وقتی به یک طراح الکترونیک نشان دادم از طرح و تحلیل شما تمجید کرد
بنده فقط دنبال رفع عیب هستم اما نمیدونم باید چه قسمی بخورم.عکس فرستادم.فیلم فرستادم.ولوم بزرگ تهیه کردم.R1 بی اجازه شما اضاقه نکردم.741 نو خریدم.خازن صافی و ... .اما باز هم جناب عالی به صداقت بنده شک دارید.در این لحظه حقیقتا هیچ دفاعی ندارم

امیدوارم همگی دارای چنین شجاعت قابل تحسینی باشیم.
بنده بیسوادترین فرد این انچمن هستم و ادعایی هم ندارم.اگر هم گمان میفرمایید دروغ میگویم اصراری به اذیت کردن جناب عالی ندارم.نهایتا بعد این همه مزاحمت مدار رو براتون ارسال میکنم یا اگه وقت ندارید این رو میندازم دور یکی دیگه مونتاژ میکنم

آی سی که فقط یکبار در سوکت نصب کردی دیگه نو محسوب نمیشه و احتمالا نو محسوب میکنی و میگی چون نو خریدم اگه ۵۰ بار هم نصب کنم نو هست
اگر شرایط تغییری نکند و فقط 741 تعویض شود و باز هم اعوجاج باقی بماند نشانه این هست که ایراد از جانب 741 نیست.

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

درود مجدد
قبل پل 12.02 متناوب و بعد پل دیود 15.29

وقتی 4.7 نصب هست نهایت ولوم 3.15 آمپر میده و مسیر ابتدا تا 2.1 آمپر خیلی زود طی میشه

با نصب 10 کیلو نهایت ولوم 3.02 آمپر میده
از ابتدا تا 2 آمپر هم زود طی میشه ولی خیلی کم بهبود قابل احساسه

انتهای ولوم 3.35 آمپر
اعوجاج شدید میشه و سه سوت 2.2 آمپر قابل انتخاب میشه

وقتی R10 از مدار خارج باشه دو سر زنر 2.1 ولت میفته اما با نصب 2 کیلو 7.8 ولت،با نصب 4.7 کیلو 4.7 ولت و با نصب 10 کیلو 2.7 ولت میفته
خودم 20 کیلو گذاشتم دو سر زینر 1.45 ولت افتاد و اعوجاج رو بررسی کردم

باز هم اعوجاج باقیه . انتهای ولوم 2.8 آمپر میده
ثلث اول 2 آمپر میده
ثلث دوم تا 2.4
ثلث سوم تا 2.8

اگر مقایسه کننده ی 741 اینقدر مویرگی ایراد میکنه من از کجا بفهمم؟چه مقاومت و دیودهایی نصب کنم تا از سلامت 741 مطمئن بشم؟

هنوز 3 عدد 741 دست نخورده دارم.اونا رو هم نصب کنم پاسخشون رو مقایسه کنم؟
وقتی نو قرار میدم اعوجاج برطرف نمیشه

بنده اذعان میکنم که این طرح بسیار ساده هست و وقتی به یک طراح الکترونیک نشان دادم از طرح و تحلیل شما تمجید کرد
بنده فقط دنبال رفع عیب هستم اما نمیدونم باید چه قسمی بخورم.عکس فرستادم.فیلم فرستادم.ولوم بزرگ تهیه کردم.R1 بی اجازه شما اضاقه نکردم.741 نو خریدم.خازن صافی و ... .اما باز هم جناب عالی به صداقت بنده شک دارید.در این لحظه حقیقتا هیچ دفاعی ندارم

بنده بیسوادترین فرد این انچمن هستم و ادعایی هم ندارم.اگر هم گمان میفرمایید دروغ میگویم اصراری به اذیت کردن جناب عالی ندارم.نهایتا بعد این همه مزاحمت مدار رو براتون ارسال میکنم یا اگه وقت ندارید این رو میندازم دور یکی دیگه مونتاژ میکنم

اگر شرایط تغییری نکند و فقط 741 تعویض شود و باز هم اعوجاج باقی بماند نشانه این هست که ایراد از جانب 741 نیست.

درود

آیا استنباطم از این گزارش شما درسته که با تغییر مقاومت R10 ولتاژ دو سر زینرDZ2 تغییر فاحش میکنه ؟

سپاس

مشاهده فایل‌پیوست 189307

آخرین ویرایش:

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

آیا استنباطم از این گزارش شما درسته که با تغییر مقاومت R10 ولتاژ دو سر زینرDZ2 تغییر فاحش میکنه ؟
بله کاملا درسته

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران

سلام
صبح خیر
با اجازه استاد عزیزم .
دوست خوبم . خطای مونتاژ را چطوری تست کردی ؟ فقط چشمی نگاه کردی یا با دستگاهی تست کردی؟
متشکرم

• Like
واکنش‌ها[ی پسندها]: غزال

J1375

کاربر
2021-03-26
180
326
زیر سایه خدا

سلام
صبح خیر
با اجازه استاد عزیزم .
دوست خوبم . خطای مونتاژ را چطوری تست کردی ؟ فقط چشمی نگاه کردی یا با دستگاهی تست کردی؟
متشکرم
سلام
صبح شما هم بخیر
دیود مقاومت ها با مولتی متر
مسیر ها و اتصالات با چشم و تطبیق مدار با شماتیک و تصویر PCB

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران

سلام
صبح شما هم بخیر
سلام
بله درسته . با تست دیود بهتر میشه فهمید خطای مونتاژ است .
۲۰۲۲۱۲۱۰_۱۲۲۰۰۰.jpg
مولتی متر را روی تست دیود تنظیم کن . یک پراب را روی نقطه 1 به رنگ آبی است . قرار بده . وپراب دیگری را به روی نقطه 2 . باید عدد قرائت شده صفر باشه در غیر اینصورت قطعه ای ما بین اینها هست . و به ترتیب نقاط 3 و 4 با نقطه 1 تست کن . و بقیه نقاط برد را تست کن .به غیر از این سه قطعه بغیه قطعات باید عددی نشان دهند در غیر این صورت خطای در مونتاژ برد داری .
اول نقشه برد را نگاه کن . و بعد از روی برد تست را انجام بده .به پشت برد کاری نداشته باشه.
متشکرم

غزال

ناظم انجمن
2012-03-18
10,099
79,727

بله کاملا درسته

درود

ضمن تشکر از مساعدت سجاد عزیز.
این زینر در موقعیتی هست که سوختنش بویژه در ولتاژ ۱۵ ولت محاله‌.
اگر خطایی در مونتاژ این بخش نباشه ، زینر سوخته ، عوض کن.
چطور این زینر را سوزوندی ؟
مگر با حرص و مستقیما و بدون مقاومت سری به ولتاژ متصل کرده باشی.
به عقل جن نمیرسه که این دیود در چنین شرایطی بسوزه و هدف من از آزمایش اخیر ، تست زینر نبود و بصورت شانسی که آزمایش اخیر را با هدف دیگری توصیه کردم ، پاسخ عجیب شما ، صدمه زینر را مشخص کرد.

سپاس

آخرین ویرایش:

امیر سجاد

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2018-07-10
1,217
4,296
ایران

سلام
صبح شما هم بخیر
سلام
تست دیود زنر اینقدر زمان نمیخواد . یا تعویض کنی .
مشکل چی هست ؟ اینقدر پاسخ طولانی میشه ؟
تست دیود . تقریبا شبیه دیود معمولی است . از یک اطرف اهم بی نهایت از یک اطرف اهمی باید نشون بده .
متشکرم

بالا