آی پی امداد
آی پی امداد
آریا الکترونیک parcham تکشو

اشکال در عملکرد تستر LCR-T7

majidsohile

کاربر vip
کاربر
2023-01-30
22
19
با سلام خدمت اساتید گرامی
من یک یک دستگاه تستر LCR-T7 تهیه کردم که به دلیل عدم دشارژ کردن خازنی که میخواستم تست کنم دچار مشکل شده و الان دیگه خازنها را تست نمیکنه و به عنوان مقاومت میشناسه و همچنین دیود زنرها رو هم وقت تست کردن اونقدر داغ میکنه که از دیود دود بلند میشه و به عنوان دیود زنر میشناسه ولی ولتاژ اونها رو درست نشون نمیده ولی مثلا ترانزیستورها رو درست تشخیص میده در ضمن در هنگام تست دیود زنر یک دیود SMD به نام T4 هم سوخت که در عکس مشخص کردم از اساتید درخواست دارم اگر کسی در ضمینه تعمیر این دستگاه ها تجربه ای یا شماتیک این دستگاه رو داره من و راهنمایی کنه در ضمن شماره فنی ایسی میکرو اینه:HEGA328P
یه سوال دیگه اینکه با توجه به شماره فنی ایسی میکرو میتونم این تستر رو به فایل ابدیت موجود در انجمن ارتقا بدم .با تشکر

پیوست‌ها

• 894 کیلوبایت بازدیدها: 337
  • 96.1 کیلوبایت بازدیدها: 343
  • 212.8 کیلوبایت بازدیدها: 323
  • 260.7 کیلوبایت بازدیدها: 307

majidsohile

کاربر vip
کاربر
2023-01-30
22
19
با سلام خدمت شما من اون تاپیک رو کامل مطالعه کردم مربوط به T4 هست ولی دستگاه من T7 هستش و با مطالب اون تاپیک مشکلم برطرف نشده بازم اگر دوستان در این خصوص تجربه یا تخصصی دارند ممنون میشم کمک کنند

sivier

کاربر vip
vip
کاربر
2021-12-02
76
62
با سلام خدمت شما من اون تاپیک رو کامل مطالعه کردم مربوط به T4 هست ولی دستگاه من T7 هستش و با مطالب اون تاپیک مشکلم برطرف نشده بازم اگر دوستان در این خصوص تجربه یا تخصصی دارند ممنون میشم کمک کنند
درود قطعه ای که فرمودید شما به نام T4 همون اس ام دی دیود ۴۱۴۸ هست

majidsohile

کاربر vip
کاربر
2023-01-30
22
19
ممنون از پاسخ شما دیود T4 مربوط به مدار تست دیود زنر است که با تعویض اون مشکل مدارش حل میشه ولی مشکل اصلی دستگاه اینه که خازنها رو نمیشناسه و دیگر قطعه ها رو شناسایی میکنه مثل ترانزیستورها برای من تست خازنها مهم بود که الان شناسایی نمیکنه چونکه ESR خازنها رو هم اندازه گیری میکرد

آخرین ویرایش:

infoshinfo

VIP+ افتخاری
کاربر +vip پلاس
vip
2010-02-07
737
1,219
شماره فنی ایسی میکرو اینه:HEGA328P
سلام. شماره آیسی میکرو MEGA328P و جزو خانواده اتمگا هست.
مشکل اصلی دستگاه اینه که خازنها رو نمیشناسه و دیگر قطعه ها رو شناسایی میکنه مثل ترانزیستورها برای من تست خازنها مهم بود که الان شناسایی نمیکنه چونکه ESR خازنها رو هم اندازه گیری میکرد
معمولا برای محافظت از میکرو در برابر ولتاژ های ناخواسته، یه سری مقاومت سر راه پایه های میکرو قرار میدن که ابتدا اونها آسیب میبینه. اما اینجا علی رغمی که چند مقاومت مابین پایه 14 زیف سوکت و پایه های 20 و 21 میکرو، همچنین پایه ی 13 زیف سوکت و پایه های 12 و 13 میکرو قرار داده شده؛ ولی ظاهرا و طبق آنچه در تصویر ارسالی شما مشهود هست؛ پایه 14 زیف سوکت مستقیما به 23 میکرو و پایه 13 زیف مستقیما به 14 میکرو راه داره. لذا امیداوارم که این ارتباط مستقیم، به میکرو یا برنامه اون آسیب نرسونده باشه؛ که اگر اینچنین باشه، باید فکری به حال میکرو و برنامه اون بکنین.
با این حال بهتر هست مقدار اهم مقاومتهای R1 و R2 که باید 680 اهم و R4 و R5 رو که باید 470 کیلو اهم باشن رو چک کنید. امیدوارم فقط این مقاومتها آسیب دیده باشه و با تعویض اونها مشکل شما حل بشه.
ضمنا محبت کنید از قطعه U6 یه عکس واضح ارسال کنید؛ به شکلی که شماره قطعه کامل مشخص باشه.

آخرین ویرایش:

majidsohile

کاربر vip
کاربر
2023-01-30
22
19
سلام خدمت شما همکار گرامی با سپاس از توضیح عالی شما در اولین فرصت عکسی واضح از قطعه مورد اشاره شما قرار میدم و مقاومتهایی که فرمودید رو اندازه گیری میکنم و نتیجه رو اعلام میکنم و در خصوص شماره فنی میکرو بله حق با شماست اشتباه تایپی بوده حالا با توجه به شماره ایسی میتونم به ورژن جدیدی که توسط اساتید در انجمن هست که میتونه کریستال ها رو هم تست کنه ابدیت کنم یا نه ممنون از پاسخ

بالا